Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VCRadio 1.2 - nahrávání rozhlasu do počítače s kompresí MP3

  0:30aktualizováno  0:30
Příjem rozhlasu je dnes díky radio kartám běžně dostupným rozšířením možností počítače. S programem VCRadio dokážete programovat nahrávání stejně jako na videu. Navíc přitom můžete využít komprese MP3.
Rozhlasové vysílání a počítače již dávno nejsou vzdálené pojmy. S rozvojem počítačových multimédií se tak nabízí možnost používat počítač jako rozhlasový přijímač a rekordér s automatickými funkcemi. V souvislosti s komprimovanými formáty ukládání zvuku se mluví nejčastěji o internetovém rádiu, které využívá k vysílání zejména technologie RealMedia, Windows Media Audio a SHOUTcast (MP3).  Pro záznam MP3 streamingu můžete použít program MP3 Stream Recorder. Kvalita zvuku však bývá kvůli zajištění  plynulosti omezená a pro kvalitní poslech  je nutné rychlé připojení k Internetu. Pokud si chcete nahrávat kvalitně pořady z rozhlasu, jste odkázáni na VKV přijímače a na běžná záznamová zařízení, jako je magnetofon. K uložení do úsporné komprimované formy, nahrávku musíte nejprve převést do počítače (digitalizovat), a pak ji komprimovat.

Existují však i elegantnější řešení. O záznamu digitálního rozhlasového vysílání DAB na počítač pomocí karty TerraTec MP3 OnAir jsme již psali. V našich podmínkách však využijete spíše možnosti normálního rozhlasového vysílání. I pro ně existuje počítačové řešení. Příjem rozhlasového vysílání umožňují u nás dosti rozšířené radiokarty, jako je např. RadioTrack firmy Aim Labs.  Jedná se o standardní přídavné počítačové karty ISA nebo PCI. Rozhlasové tunery bývají také součástí některých zvukových karet a naleznete je jako součást karet televizních, které umožňují příjem televize na PC. Karty většinou dovolují příjem pouze v pásmu VKV.

VCRadio

K využití všech možností, které spojení rozhlasového přijímače a počítače skýtá, je kromě hardwaru nutný odpovídající software. Mimo doprovodného softwaru k počítačovým kartám naleznete na Internetu řadu dalších programů, které podporují karty různých výrobců a nabízejí daleko více možností. Výborným programem je např. PcRadio, který poskytuje nejvíce možností nastavení. Existuje dokonce plugin FM Tuner pro MP3 přehrávač Winamp, díky němuž si můžete oblíbenou stanici naladit i v tomto všestranném přehrávači. Žádný z programů však neumožňuje nahrávání rozhlasového vysílání do počítače. Můžete samozřejmě použít nějaký samostatný program pro ukládání zvuku na pevný disk, ale to je pouze náhradní řešení, které nevyužívá všech možností , jež nabízejí počítače. Naštěstí je zde program VCRadio. Jak jeho název napovídá, autor se inspiroval i videorekordérů a přenesl jejich automatické nahrávací funkce s pomocí počítače i na příjem rozhlasového vysílání.

VCRadio timer

Uživatelské rozhraní programu je jednoduché a velmi účelné a řešením připomíná některá autorádia. Na panelu je zobrazena frekvence přijímané rozhlasové stanice a všechna ovládací tlačítka. K dispozici je osm předvoleb, což je poměrně málo, ale na dalších šestnáct.předvoleb je možné přepnout. K popisu předvoleb jsou kromě frekvence k dispozici pouze čtyři znaky. Podporované radio karty zahrnují Aims Lab RadioTrack (starou i novou verzi), Express FM Radio Card (Aztech/PacBell), RadioReveal (Reveal), a RadioMan (Gemtek).

VCRadio nahrávání

Manuální nahrávání je jednoduché, stačí zmáčknout tlačítko Rec a vysílání se okamžitě začne ukládat. Tlačítkem Stop nahrávku ukončíte. Nahrávky se ukládají v základním nastavení do standardního zvukového formátu systému Windows WAV. Podle požadované kvality nahrávky můžete nastavit vzorkovací frekvenci, velikost vzorku a počet kanálů (mono/stereo). Tím však možnosti programu nekončí. Program podobně jako některé jiné programy (např. Audiograbber) dokáže využít externích kodeků. Máte-li v systému nainstalován MP3 kodek, můžete bez problémů ukládat rozhlasové vysílání přímo pomocí kompresní metody MP3. Stačí si v nastavení programu vybrat z dostupných kodeků a kompresních poměrů. Ukládané soubory mají podobu souborů WAV s MP3 kompresí.

VCRadio komprese

Abyste se vyhnuli nebezpečí, že zcela zaplníte pevný disk, které hrozí hlavně při ukládání do formátu WAV, můžete nastavit maximální délku ukládaného souboru. Program automaticky vypočítává, jak dlouhou nahrávku můžete uložit při dané délce souboru a nastavené vzorkovací frekvenci a kompresi. Na dvouhodinovou nahrávku vystačíte při kompresi MP3 a datovém toku 128kbit/s se 110 MB volného prostoru. Vhodné je také určit adresář, do něhož se budou nahrávky ukládat.

Kromě podpory kompresních kodeků, je nejvýraznějším rysem programu zabudovaný časovač. Jak jsme již zmínili, dokáže VCRadio podobně jako u videa naprogramovat nahrávání dopředu, aniž byste museli být v daný čas přítomni u počítače. Funkce Timer je řešena opět velmi šikovně. Můžete si naprogramovat v podstatě neomezené množství pořadů v libovolných časech. Nahrávat je možné také denně nebo ve vybraných dnech. Všechny uložené soubory nahrané manuálně i automaticky naleznete v nabídce Archive, kde si je můžete i přehrát.

VCRadio archiv

Program patří do kategorie shareware a po třiceti dnech používání si jej musíte zaregistrovat za cenu necelých osmnácti dolarů.

Systémové požadavky:

 • kompatibilní radio karta
 • zvuková karta

  Výrobce: Sagebrush Systems
  Website: http://www.sagebrush.com/vcradio.htm
  Platforma: Windows 95/98
  Download: http://www.sagebrush.com/vcradio.htm
  Cena: $17.95

 • Autor:


  Nejčtenější

  Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

  Britský matematik Michael Atiyah (2018)

  Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

  „Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

  Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

  Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....  Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

  Budoucnost

  Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

  Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

  Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

  Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

  účet trhlý

  Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

  Další z rubriky

  Nejlepší zálohovací programy, které uloží data do bezpečí

  Ilustrační foto - zálohování

  Dokumenty, fotografie, videa, ale i další soubory doporučujeme zálohovat mimo hlavní zařízení. Pokud si pořídíte...

  Nechte tablet změřit okolní hluk nebo prověřit bezpečí vaší sítě

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte výborné přehrávače videa a hudby nebo aplikaci na kontrolu zabezpečení zařízení připojených k domácí síti...

  Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

  Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

  Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

  Najdete na iDNES.cz