Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve čtyřech městech vyzkoušejí nový formát digitálního TV vysílání

  8:35aktualizováno  8:35
Už v létě by mohl začít test nástupce současné normy pozemního digitálního TV vysílání. Standard DVB-T2 budou České Radiokomunikace zkoušet ve čtyřech největších městech při vysílání televizních programů ve vysokém rozlišení.

DVB-T2 vysílání ČT HD | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Plán testu technologie DVB-T2 zveřejnily České Radiokomunikace (ČRa). Musí jim ho ale nejdříve posvětit Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba 4 kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz bude kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.

Novinka by měla rozšířit prostor pro stanice, které vysílají ve vysokém rozlišení či ve stereoskopickém 3D formátu. Nový standard pojme do jednoho multiplexu mnohem více stanic, než lze čekat od současné technologie DVB-T. Použitím vyspělejších technologií bude k dispozici až o 60 % větší přenosová kapacita.

Firma plánuje rok a půl trvající nekomerční provoz z televizních vysílačů Praha-město, Ostrava-Hošťálkovice, Brno-Hády a Plzeň-Krkavec. Testem chtějí ČRa nejen vyzkoušet nový standard, ale patrně i vytvořit tlak na ČTÚ. Vyplývá to i z vyjádření generálního ředitele Kamila Levinského pro ČTK.

Podle něj by během testu ČTÚ a další orgány mohly připravit detailní strategii přechodu na DVB-T2, a to včetně vyhlášení výběrového řízení na frekvenční sady.

"DVB-T2 standard umožní vysílání obrazu ve vysokém rozlišení tak, aby bylo naplněno neustálé volání diváků po vyšší obrazové kvalitě, který přechod na současné digitální sítě nemohl nabídnout. Zároveň dojde ke srovnání vývoje zemské platformy s okolními zeměmi, kde se již v DVB-T2 standardu vysílá," vysvětlil Levinský.

Pokud bude testovací vysílání povoleno a spuštěno, naladí si ho ve zmíněných městech a okolí každý, kdo bude mít k dispozici přístroj podporující systém DVB-T2.

Parametry pro příjem ČT HD na satelitu

Satelit ASTRA 3B

Číslo transpondéru 3.212

Přijímací frekvence 11,934 GHz

Přijímací polarizace vertikální

SR 27,50 MBaud

Modulace DVB-S2 / 8PSK

FEC ¾

SID 14070

PMT 2000

Video/PCR 2010

Audio (hlavní zvuk) 2020

Audio (Dolby Digital) 2021

Audio (originální zvuk) 2023

Podmíněný přístup Cryptoworks, Irdeto 2

Bude to již třetí test DVB-T2 v ČR. Ten poslední probíhal v režii Českého metrologického institutu a zahrnoval města Praha, České Budějovice a Jihlava.

Po jeho ukončení se letos v lednu dohodla technická skupina ČTÚ na přípravě a vyladění tzv. D Booku. Je to dokument, ve kterém budou uvedeny technické požadavky na TV přijímač pro standard DVB-T2.

Česká televize přechází s HD vysíláním na novou satelitní normu

Dříve než se rozběhne test nového pozemního vysílání, stihne Česká televize přesunout svůj HD kanál na standard DVB-S2. To souvisí s postupnou aktivací nových transpondérů satelitu ASTRA 3B, umístěného na orbitální pozici 23,5°E.

Zkušební provoz vysílání v systému DVB-S2 začíná 15. března 2012. V době od 1. do 30. dubna bude ČT HD vysílat souběžně na obou platformách, tedy i DVB-S. Od 1. května již bude vysílací signál distribuován pouze prostřednictvím DVB-S2.

Zájemcům přitom bude stačit nastavit nové hodnoty na přijímači (viz tabulka vpravo). "Není potřeba, aby naši diváci měnili směrové nastavení satelitní antény," uzavírá ředitel oddělení techniky České televize Rudolf Pop.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

LG se chystá na veletrhu IFA uvést největší televizi s MicroLED

MicroLED technologie je (v kostce) velmi zmenšená technologie LED panelů...

Veletrh IFA bude jako v minulosti mimo jiné přehlídkou televizních přístrojů a některé firmy to nevydržely a chlubí se...

Nejlevnější „Nano Cell“ televizor se snaží upoutat prostorovým zvukem

LG 55UK7550

Je to první televizor se systémem DTS Virtual X, díky kterému k vám mají filmové ruchy přicházet ze všech stran,...

Představí jej zítra, my už máme test: nejlepší TV Samsung v levnější verzi

Zbrus nový 65" televizor Samsung Q8D

Televizor Q8D bude jednou z hvězd čtvrteční tiskové konference Samsungu na veletrhu IFA 2018 v Berlíně, my jsme měli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz