Ve jménu prezidenta Bushe zničte jaderné íránské reaktory

  • 23
Speciální armádní jednotky pronikají spletitým podzemím jaderného zařízení v Íránu, likvidují každého obránce, na něhož narazí a blíží se k cíli mise - vyhodit do vzduchu centrifugy. Herní simulátor vytvořený v USA, který je o destrukci íránských jaderných zařízení, vzbudil silnou nevoli islámského fundamentalistického režimu. Díky internetové distribuci je simulátor dostupný i v Íránu a zničení jaderných zařízení této země si tak mohou vyzkoušet i její obyvatelé.

„Američané velice touží zaútočit na Írán, budou se ale muset spokojit s touto hrou na útok,“ napsal v rozhořčeném komentáři deník Kayhan, jehož šéfredaktor je dosazován přímo nejvyšší íránským duchovním vůdcem.

Simulátor vytvořila firma Kuma Reality Games, která vedle útoku na Írán nabízí i simulace misí amerických jednotek z Iráku či Afghánistánu. Hra je distribuována po jednotlivých epizodách na adrese www.kumawar.com. Řada z misí věrně napodobuje události, které se staly - lokace jsou navrženy podle satelitních snímků, vybavení jednotek i počty vojáků odpovídají skutečnosti.

Mise Irák
Simulace bojů v Iráku

Íránská mise je odlišná v tom, že by k ní teprve mohlo dojít. Pravděpodobnost není zrovna malá, president Bush nevyloučil žádné z možných řešení a komentáře prezidenta Íránu Mahmúda Ahmedínedžáda o potřebě „vymazat Izrael z mapy světa“ jen umocnily obavy, zda režim, který má jedny z největších ropných zásob na světě, nepotřebuje jadernou energii k docela jiným než mírovým účelům.

Mise Írán
Íránská mise

Zatím stále převládá snaha o diplomatická jednání, ačkoliv ta dosavadní nebyla nikterak úspěšná. Herní trailer říká: "Diplomacie selhala. Nedá se nic dělat?" Američtí vojáci pak vyrážejí do akce. Tvůrci se snaží realitě co nejvíce přiblížit, útok je veden na skutečné zařízení nedaleko pouštního města Natanz.

Web (www.persianpetition.com), určený obyvatelům Íránu i Peršanům v zahraničí, žádá stažení hry z trhu. Protest tu podpořilo několik tisíc lidí. Ředitel společnosti Kuma Reality Games Keith Halper ale tvrdí, že nemá ukončení distribuce v úmyslu. „Kontroverze mne překvapuje,“ uvedl pro agenturu Reuters. „Neočekával jsem, že si hry všimnou i lidé v Iránu.“

Hru si ale stáhly již tisíce lidí a společnost Kuma obdržela z Iránu několik stovek e-mailů. Podle Halpera někteří simulátor kritizovali, jiní se naopak dotazovali, jak se dá získat bez vysokorychlostního připojení k internetu.