Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Windows 7 je prý kritická chyba. Jde o funkci systému, uklidňuje Microsoft

aktualizováno  1:16
Při zevrubné kontrole diskové jednotky narazili někteří testeři nových Windows 7 na výrazné zpomalení systému, vysokou paměťovou náročnost a údajně i na modrou obrazovku smrti. Zvěsti o tom, že by kvůli tomu Microsoft odložil distribuci, jsou ale pravděpodobně liché. Chybu se zatím totiž ani nedaří univerzálně zopakovat.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer, když ještě netušil... | foto: Kužník, Nývlt

V poslední dostupné verzi Windows 7 byla objevena kritická chyba, fatální selhání nebo užitečná vlastnost. Záleží na tom, jak tomu říkáte. Zatímco někteří autoři označují problém za osudový a spekulují i o odložení prodeje Windows 7 na pozdější datum, jiní poukazují na jeho relativně malou závažnost, a dokonce i možné výhody.

Po nedávném problému s hacknutými Windows 7 (čtěte: Na internet unikla aktivovaná Windows 7. Každý je tak může mít zdarma), je to pro Microsoft v krátké době další zvěst, které musí čelit.

Celkově jde samozřejmě opět o demonstraci toho, jak je každá nová verze Windows bedlivě sledována, což spolu se senzacechtivostí novinářů i blogerů vede k podobným "soubojům". Podívejme se ale na tento konkrétní problém podrobněji.

Kontrola vadných sektorů disku spotřebuje většinu paměti

V čem tedy "chyba" spočívá? K reprodukci by podle zdrojů mělo stačit následující:

  1. Vyberte si disk se systémem NTFS (ne systémový).
  2. Zkontrolujte jej nástrojem ChkDsk.exe (Kontrola disku) se zapnutým přepínačem "/r" (zkontrolovat a opravit vadné sektory disku - "Scan for and attempt recovery of bad sectors").
  3. Údajně dojde k "nekontrolovatelnému nárůstu použité operační paměti a nakonec k pádu systému (BSOD - modrá obrazovka smrti).
Nárùst pamìti byl postupný...

Jason Mick z Daily Tech označuje tuto chybu za katastrofální (ačkoli původní titulek byl méně bombastický), tvrdí, že Microsoft vyhlásil "červený poplach", a oznamuje, že Windows budou pravděpodobně muset být stažena z výroby a jejich kód opraven.

Není to tak horké

Těmto radikálním prohlášením odporuje Ed Bott ze serveru CNET: "Je to sice znepokojivé chování (systému), pokud o něm nevíte, ale když se na to podíváte podrobněji, může to být spíše funkce než chyba." Naráží na fakt, že nárůst využité operační paměti přispěje k tomu, že disk bude dříve zkontrolovaný. "Šance, že by tímto způsobem někdy někomu spadl systém, je velice, velice malá a lze se tomu vyhnout."

Bott také zdůrazňuje, že onen údajně osudový přepínač "/r" není přednastaven jako výchozí a obvykle není využíván, a to ani u automatické kontroly některých USB disků, jak ji známe už z Windows Vista.

Uvádí také (neoficiální) komentář Stevena Sinofskyho, vedoucího divize, která má na starost Windows: "V tomto případě se nám nepovedlo pád systému reprodukovat. Úmyslem bylo využít více paměti a urychlit tak průběh kontroly, ale využití paměti je kontrolované - vždy je ponecháno alespoň 50 MB fyzické paměti. Předpokládali jsme, že když někdo použije přepínač /r, chce mít kontrolu a opravu co nejrychleji za sebou, spíše než že by během opravy pokračoval v práci. Ačkoli oceňuji drama, které se na internetu kolem tohoto rozpoutalo, měli bychom si uvědomit, že toto nejspíš nemá nejvyšší prioritu. Chyba, která by zpozdila vydání Windows, by musela být takového druhu, že by se jí nešlo vyhnout a velké množství lidí by na ni naráželo při každodenní práci."

Reprodukovatelnost problému s chkdsk.exe

Microsoft nyní údajně chybu testuje na 40 strojích, aby posoudil její relevantnost. Zatímco některé blogy a články tvrdí, že chybu reprodukovaly na mnoha různých sestavách u 32bitové i 64bitové verze, jiné sice hlásí nárůst paměti a mírné zpomalení systému, ale žádný pád systému, nebo dokonce obrazovku smrti.

Pokusili jsme se chybu, prozatím neúspěšně, reprodukovat na Windows 7 (7100) 64 bit:

Chkdsk.exe jsme spustili z konzole (cmd.exe) na 300GB NTFS partition

Chkdsk.exe jsme spustili z konzole (cmd.exe) na 300GB NTFS partition.

Nárùst pamìti byl postupný...

Nárůst paměti byl postupný... Sledujte graf vpravo dole, ukazuje využití fyzické operační paměti.

A zastavil se na cca 3,1 GB pro chkdsk.exe. Celkovì bylo vytíženo 97 až 98 % fyzické pamìti.

A zastavil se na cca 3,1 GB pro chkdsk.exe. Celkově bylo vytíženo 97 až 98 % fyzické paměti.

Pøestože systém se mírnì zpomalil, všechny ostatní aplikace byly nadále ovladatelné. Celý tento èlánek jsem napsal, zatímco kontrola systému nadále probíhala. I video v HD rozlišení fungovalo bez problémù.

Přestože systém se mírně zpomalil, všechny ostatní aplikace byly nadále ovladatelné. Celý tento článek jsem napsal, zatímco kontrola systému nadále probíhala. I video v HD rozlišení fungovalo bez problémů.

Po dokonèení kontroly využití pamìti kleslo na normální hladinu.

Po dokončení kontroly využití paměti kleslo na normální hladinu.

Pokud testujete některou z nejnovějších verzí Windows 7 a podaří se vám chybu zopakovat a zdokumentovat, pošlete nám e-mail.

UPDATE: Náš čtenář replikoval chybu na VMware - Windows 7 Ultimate x64 (verze 6.1.7600). Objevil se mu dialog varující před nedostatkem paměti (měl vypnuté swapování) a skutečně došlo k využití téměř celé paměti, systém nicméně nespadl.

Tento případ opět demonstruje, že Windows 7 budí vášně, kdekoli se o nich píše, a mnozí s touto pozorností kalkulují. Svědčí o tom i titulky článků, které - ač nevycházely z vlastního testování - neváhaly označit chybu za fatální. Tentokrát se ale zdá, že červený poplach probublá.

Fotoaparát, kterým jsem chtěl vyfotit BSOD na Windows 7, mám ale stále připravený.

Zdroje:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.