Ilustrační obrázek, černá díra

Ilustrační obrázek, černá díra | foto: David A. Aguilar (CfA)

Vědci již vědí, jak vyrobit černou díru

  • 125
Fyzici z univerzity v americkém Darmouthu navrhli způsob, jak v laboratorních podmínkách vytvořit mikroskopickou černou díru.

Speciální supravodivá kvantová interferenční zařízení mají fyzikům pomoci s výrobou černé díry v laboratorních podmínkách. Budou je tak moci lépe zkoumat.

Teorie hovoří poměrně jasně - černé díry vznikají gravitačním kolapsem hmotných hvězd. Při něm dochází k vytvoření oblastí časoprostoru s tak silným gravitačním polem, že z nich nic nemůže uniknout. Včetně světla. Cokoli se dostane na jejich okraj - horizont událostí, díry nemilosrdně pohltí a už nikdy nevrátí zpět. Zůstane to v nich navždy uvězněno.

Hawkingovo záření

Černé díry by tak měly být navěky odsouzeny k neustálému růstu. Ovšem zhruba před 35 lety britský fyzik Stephen Hawking ukázal, že černé díry tak úplně všemocné nejsou. Kvantově mechanické děje v těsné blízkosti horizontu podle něj způsobují, že se černé díry vypařují. Pomalu, ale jistě. Při tom by měly vydávat tzv. Hawkingovo záření, to ale dosud nikdo nepozoroval.

"Hawking ukázal, že černé díry vyzařují energii v souladu s jejich tepelným spektrem," říká Paul Nation z Dartmouthské univerzity. "Jeho výpočty jsou založeny na předpokladech fyziky ultravysokých energií a kvantové gravitace. Protože dosud nejsme schopni provádět měření na reálných černých dírách, potřebujeme způsob, jak tento fenomén vytvořit v laboratoři, abychom jej mohli prostudovat."

SQUID

Nation ve své práci otištěné v Physical Review Letters navrhl k vytvoření fyzikálních podmínek simulujících černé díry použít řadu malých supravodivých kvantových interferenčních zařízení zvaných SQUID. Velkou výhodou jeho návrhu je, že kvantově mechanické vlastnosti těchto zařízení jsou velmi dobře známy a že celý proces lze účinně a přímo řídit. To by vědcům mělo umožnit zevrubně prozkoumat kvantově mechanické jevy anologické těm, které se odehrávají v černých dírách.

"Rovněž můžeme ovládat sílu magnetického pole tak, abychom byli schopni sestavu SQUIDů využít k testování záření černých děr i v podmínkách, o kterých Hawking neuvažoval" tvrdí spoluautor studie Miles Blencowe.

Nation přiznává, že nejde o první návrh imitace černé díry. Jiné analogie využívají nadzvukového proudění v Bose-Einsteinově kondenzátu a nelineárních optických vláknech (odkaz na článek Vědci vyrobili první akustickou černou díru). Avšak Hawkingovo záření je v těchto případech velmi slabé a jen stěží detekovatelné, naproti tomu Nationův a Blencowův návrh by měl umožnit jeho přímou detekci.

Zdroje: www.dartmouth.edu