Vědci jsou prý na správné cestě k objevu ‚‚božské částice‘’

aktualizováno 
Vědci z CERNu věří, že budou schopni pozorovat takzvaný Higgsův boson. Tato teoreticky existující "božská částice" měla po velkém třesku před 13,7 miliardy let umožnit ostatním částicím vytvoření hmoty.

CERN - pohled na rozpracovaný urychlovač LHC | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Vědcům z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) se s pomocí velkého částicového urychlovače (LHC) podařilo pozorovat takzvané horní kvarky. To jsou elementární částice, z nichž jsou tvořeny "těžké" částice atomu jako protony a neutrony. Vědci o tom informovali na pařížské konferenci o částicové fyzice.

Podívejte se do zákulisí největšího jaderného experimentu

CERN - urychlovač LHC

Částice, které pro vědce nejsou novým objevem, se uvolňovaly při řízených srážkách protonových paprsků v LHC. Potvrdila se tak funkčnost urychlovače, což slibuje možný objev i dosud neprokázané elementární částice nazývané Higgsův boson.

Vědci v LHC napodobují podmínky, za nichž se těsně po velkém třesku formovala hmota a vesmír. To jim má mimo jiné umožnit blíže prozkoumat elementární už objevené částice a prokázat existenci Higgsova bosonu, jenž se ve standardním modelu částic předpokládá zatím jen teoreticky.

Takzvaný horní kvark (kvark t) je zřejmě nejtěžší elementární částečkou hmoty. Byl objeven před 15 lety jako poslední z řady kvarků v částicovém urychlovači Tevatron u amerického Chicaga. Pozorování těchto částic je o to vzácnější, že jejich "životnost" se údajně pohybuje kolem "tisíciny triliardtiny" sekundy.

Experti potvrdili, že tolik očekávaný Higgsův boson, jenž by vysvětlil původ hmotnosti ostatních elementárních částic, zatím nespatřili. To, že se podařilo pozorovat jinak obtížně sledovatelný kvark t, však označil jeden z expertů Wolfgang Adam podle rakouského serveru Standard.at jako "velmi dobré znamení pro objevení nových částic, jako je dlouho hledaný záhadný Higgsův boson.

"Znovuobjevení našich starých přátel ve světě částic ukazuje, že experimenty v LHC jsou dobře připraveny na vstup na nové území," pochvaloval si dílčí výsledky generální ředitel CERN Rolf Heuer.

"Zdá se, že standardní model (částic) funguje, jak jsme očekávali," prohlásil Heuer, jenž také věří v objevení nových částic.

Přestože v LHC byly proti sobě protony vystřelovány pod rekordním napětím 3,5 teraelektronvoltu (TeV), kvark t vzešel zhruba jen z každé stomilionté kolize.

Největší částicový urychlovač na světě je umístěn ve 27 kilometrů dlouhém prstencovém tubusu v hloubce asi 100 metrů pod zemským povrchem na pomezí Švýcarska a Francie.

Poslední fáze experimentů v LHC byla zahájena v březnu. Později by zařízení mohlo poskytnout i poznatky o takzvané temné hmotě, která údajně tvoří téměř čtvrtinu vesmíru. Odborníci se domnívají, že dosud známe jen pět procent vesmíru, neviditelný zbytek tvoří temná hmota a ze sedmdesáti procent temná energie.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Alexa se naučí rozpoznávat emoce. Lépe vám pak vnutí, co si máte koupit

Amazon Echo Look.s digitální asistentkou Alexa

Digitální asistentka Alexa se má naučit nové triky. Nový patent Amazonu jí má umožnit rozpoznávat emoce a zdravotní...

VIDEO: Z Liberce přilétá nový bezpilotní vrtulník LIAZ

Na výstavě Future Forces Forum ukázali nový bezpilotní vrtulník

Na zbrojařském veletrhu Future Forces International Exhibition, konaném v Praze ve dnech 17. až 19. října, představila...

Radioaktivnější voda je i v lázních, řekla o nehodě v Temelíně Dana Drábová

Šéfka českého státního jaderného dozoru Dana Drábová v diskusním pořadu...

O malé provozní havárii Temelína i obecných otázkách kolem jaderné energetiky hovořila v pořadu Rozstřel šéfka českého...Najdete na iDNES.cz