Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci pozorovali nejjasnější objekty ve vesmíru

aktualizováno 
Mezinárodní astronomický tým oznámil unikátní objev. Vůbec poprvé byla pozorována trojice kvasarů, nejjasnějších vesmírných objektů. Spatřit hned tři kvasary najednou se astronomům ještě nikdy v minulosti nepodařilo.

Objev trojice ve vesmíru vzácných kvasarů byl učiněn pomocí dvou největších pozemských dalekohledů – VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře na Cerro Paranal v Chile (viz také exklutivní reportáž Jiřího Grygara přímo z laboratoře v Chile) a Keckova teleskopu na Mauna Kea na Havaji.

Kombinací získaných snímků a následným počítačovým modelováním bylo nakonec definitivně prokázáno, že se skutečně jedná o soustavu tří kvasarů (a nikoliv iluzi vyvolanou působením gravitační čočky - viz rámeček), přičemž vzdálenost mezi nimi nepřesahuje průměr Mléčné dráhy, naší domovské galaxie (100 - 150 tisíc světelných let).

 
Objevená trojice kvasarů

Co je to kvasar

Kvasary (z angl. Quasars, QUAsi StellAR Sources) astronomové poprvé odhalili na počátku šedesátých let minulého století. Ačkoli v dalekohledu vypadají jako hvězdy, jde o něco zcela jiného. Jsou to velice jasné a kompaktní objekty, s největší pravděpodobností supermasívní černé díry sídlící v jádrech galaxií.

Při pohlcování okolní hmoty se kolem černé díry vytváří akreční disk, ze kterého je část hmoty opět prudce vyvrhována zpátky do vnějšího prostředí, což je doprovázeno intenzívním zářením. Jeden jediný kvasar může být jasnější než celá galaxie tvořená stovkou milionů hvězd. Kvasary vykazují též vysoké červené posuvy, což znamená, že se jedná o nejvzdálenější objekty ve vesmíru vzdalující se od nás značně vysokými rychlostmi.

"Kvasary jsou velmi vzácné," tvrdí George Djorgovski z kalifornského Caltechu, vedoucí týmu, který objev ohlásil. A pokračuje: "už najít dva z nich tak blízko sebe je velice nepravděpodobné, ale najít hned trojici, to by nikdo nečekal." K tomu dodejme, že dosud bylo nalezeno asi sto tisíc kvasarů, z toho pouze několik desítek blízkých dvojic.

Objev z roku 1989

Jeden z trojice kvasarů LBQS 1429-008 byl poprvé objeven v roce 1989 Paulem Hewettem z Astronomického ústavu v Cambridge. Ten si už tehdy povšiml, že se v jeho blízkosti nalézá ještě jeden, mnohem slabší, mlhavý objekt. Domníval se ale, že se jedná o obraz způsobený efektem gravitační čočky (viz rámeček).

Avšak podrobným zkoumáním v průběhu dalších let se ukázalo, že se Hewett mýlil, místo toho vědci došli k názoru, že jde o těsnou dvojici kvasarů. A nyní skupina amerických a švýcarských astronomů nalezla v jejich blízkosti ještě jeden, mnohem slabší kvasar. Všechny tři kvasary mají tentýž červený posuv, z čehož plyne, že je od nás dělí stejná vzdálenost.

Gravitační čočka - jev předpovězený Albertem Einsteinem v roce 1936. Pokud se mezi zdrojem záření a pozorovatelem nachází hmotný objekt, zpravidla to bývá velká galaxie, dochází k zakřivení světelných paprsků podobně u klasické optické čočky


 "Všeobecně se soudí, že kvasary pohání plyn padající do obrovských černých děr," říká Djorgovski. "Tento proces se uplatňuje s mnohem větší intenzitou, pokud dochází ke srážce nebo splývání galaxií, a my máme nyní možnost tento jev sledovat v jeho vrcholné fázi."

Podle Freda Rasia z univerzity v Illinois, který  prováděl počítačovou simulaci interakce supermasívních černých děr, se celý systém začal vyvíjet asi před 100 miliony lety. A v daleké budoucnosti nakonec dojde k tomu, že jedna černá díra z něj bude vystřelena nesmírnou rychlostí ven, protože soustava tří černých děr je, na rozdíl od dvojice, velmi nestabilní. Názorně nám to ukazuje animace na serveru časopisu New Scientist.

Zdroje: www.eso.org, www.newscientist.com

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Lidé sledovali unikátní úplné zatmění Měsíce, podobné bude za sto let

Úplné zatmění Měsíce, zřícenina hradu Hazmburk (27. 7. 2018).

V Česku bylo k vidění největší zatmění Měsíce v tomto století. Mimořádný úkaz trval do 23:13. Navíc byl těsně pod naší...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz