Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci pozorovali nejjasnější objekty ve vesmíru

aktualizováno 
Mezinárodní astronomický tým oznámil unikátní objev. Vůbec poprvé byla pozorována trojice kvasarů, nejjasnějších vesmírných objektů. Spatřit hned tři kvasary najednou se astronomům ještě nikdy v minulosti nepodařilo.

Objev trojice ve vesmíru vzácných kvasarů byl učiněn pomocí dvou největších pozemských dalekohledů – VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře na Cerro Paranal v Chile (viz také exklutivní reportáž Jiřího Grygara přímo z laboratoře v Chile) a Keckova teleskopu na Mauna Kea na Havaji.

Kombinací získaných snímků a následným počítačovým modelováním bylo nakonec definitivně prokázáno, že se skutečně jedná o soustavu tří kvasarů (a nikoliv iluzi vyvolanou působením gravitační čočky - viz rámeček), přičemž vzdálenost mezi nimi nepřesahuje průměr Mléčné dráhy, naší domovské galaxie (100 - 150 tisíc světelných let).

 
Objevená trojice kvasarů

Co je to kvasar

Kvasary (z angl. Quasars, QUAsi StellAR Sources) astronomové poprvé odhalili na počátku šedesátých let minulého století. Ačkoli v dalekohledu vypadají jako hvězdy, jde o něco zcela jiného. Jsou to velice jasné a kompaktní objekty, s největší pravděpodobností supermasívní černé díry sídlící v jádrech galaxií.

Při pohlcování okolní hmoty se kolem černé díry vytváří akreční disk, ze kterého je část hmoty opět prudce vyvrhována zpátky do vnějšího prostředí, což je doprovázeno intenzívním zářením. Jeden jediný kvasar může být jasnější než celá galaxie tvořená stovkou milionů hvězd. Kvasary vykazují též vysoké červené posuvy, což znamená, že se jedná o nejvzdálenější objekty ve vesmíru vzdalující se od nás značně vysokými rychlostmi.

"Kvasary jsou velmi vzácné," tvrdí George Djorgovski z kalifornského Caltechu, vedoucí týmu, který objev ohlásil. A pokračuje: "už najít dva z nich tak blízko sebe je velice nepravděpodobné, ale najít hned trojici, to by nikdo nečekal." K tomu dodejme, že dosud bylo nalezeno asi sto tisíc kvasarů, z toho pouze několik desítek blízkých dvojic.

Objev z roku 1989

Jeden z trojice kvasarů LBQS 1429-008 byl poprvé objeven v roce 1989 Paulem Hewettem z Astronomického ústavu v Cambridge. Ten si už tehdy povšiml, že se v jeho blízkosti nalézá ještě jeden, mnohem slabší, mlhavý objekt. Domníval se ale, že se jedná o obraz způsobený efektem gravitační čočky (viz rámeček).

Avšak podrobným zkoumáním v průběhu dalších let se ukázalo, že se Hewett mýlil, místo toho vědci došli k názoru, že jde o těsnou dvojici kvasarů. A nyní skupina amerických a švýcarských astronomů nalezla v jejich blízkosti ještě jeden, mnohem slabší kvasar. Všechny tři kvasary mají tentýž červený posuv, z čehož plyne, že je od nás dělí stejná vzdálenost.

Gravitační čočka - jev předpovězený Albertem Einsteinem v roce 1936. Pokud se mezi zdrojem záření a pozorovatelem nachází hmotný objekt, zpravidla to bývá velká galaxie, dochází k zakřivení světelných paprsků podobně u klasické optické čočky


 "Všeobecně se soudí, že kvasary pohání plyn padající do obrovských černých děr," říká Djorgovski. "Tento proces se uplatňuje s mnohem větší intenzitou, pokud dochází ke srážce nebo splývání galaxií, a my máme nyní možnost tento jev sledovat v jeho vrcholné fázi."

Podle Freda Rasia z univerzity v Illinois, který  prováděl počítačovou simulaci interakce supermasívních černých děr, se celý systém začal vyvíjet asi před 100 miliony lety. A v daleké budoucnosti nakonec dojde k tomu, že jedna černá díra z něj bude vystřelena nesmírnou rychlostí ven, protože soustava tří černých děr je, na rozdíl od dvojice, velmi nestabilní. Názorně nám to ukazuje animace na serveru časopisu New Scientist.

Zdroje: www.eso.org, www.newscientist.com

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Remek se stal politickým maskotem. Tato funkce ho nudila, chtěl létat

Jediný československý kosmonaut Vladimír Remek na návštěvě huti v roce 1978.

Víte, že Vladimír Remek vynesl do vesmíru i náš národní kulturní poklad? Nejen o tom, ale také o návratu Remka na Zemi...

„Náš“ kosmonaut se vrací do vesmíru a opět s sebou veze něco z Česka

Astronaut Andrew Feustel a krtek Zdeňka Milera - logo kampaně Do kosmu s krtkem

Astronaut Andrew Feustel se vřelým vztahem k České republice ve středu znovu odletí do vesmíru a opět s sebou poveze...

Raketa Falcon 9 odstartovala už popadesáté. Skoro vždy úspěšně

Padesátý start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se uskutečnil 6.3.2018 z...

Americká společnost SpaceX v úterý raketou Falcon 9 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu kolem Země španělský...

Najdete na iDNES.cz