Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci prý našli kráter po Tunguzském meteoritu

  17:58aktualizováno  17:58
Téměř před sto lety otřásl Sibiří tajemný výbuch. Vědci už dlouhá léta tvrdí, že ho s největší pravděpodobností způsobil meteorit. A nyní se zdá, že objevili i kráter.

Jezero Čeko v tunguské oblasti na Sibiři | foto: Boloňská univerzita

V centrální Sibiři byl 30. června roku 1908 zaznamenán mimořádně silný výbuch, který se připisoval pádu velkého meteoritu. Ten měl navíc podle předchozích odhadů vybuchnout až deset kilometrů nad povrchem Země.

Rána byla tak veliká, že ji zaznamenali lidé v okruhu tisíce kilometrů. Pozdější výpravy zjistily, že došlo k vymýcení více než 50 milionů stromů na ploše kolem 2000 kilometrů čtverečních. Jak uvádí server BBC, síla výbuchu odpovídala počtu zhruba tisíce atomových bomb svržených na Hirošimu, tedy 20 milionům tun klasické trhaviny TNT.

Právě nebývalý rozsah škod, pozorování letící ohnivé koule a především to, že doposud nebyly objeveny žádné části tělesa či kráter po něm, vyvolalo řadu spekulací o původu zkázy. Na řadu se tak dostaly mimozemské civilizace, elektrické výboje, antihmota či černá díra.

Kráter objeven?

Nyní si vědci z Boloňské univerzity myslí, že identifikovali kráter, který vznikl právě po největší srážce vesmírného tělesa se Zemí v moderní době. Nalezli totiž jezero, o kterém předpokládají, že vzniklo právě na místě dopadu.

Tvar jezera Cheko totiž odpovídá kráteru, který mohl vyvolat dopad oválného tělesa. Jezero se má nacházet i v předpokládané dráze letu objektu zhruba osm kilometrů severovýchodně od předpokládaného epicentra výbuchu.

"Nemůžeme přesně uvést, že se jedná o kráter po dopadu nějakého tělesa, ale podařilo se nám vyvrátit některé další hypotézy a to nás přivedlo ke zmíněnému výsledku," uvedl pro BBC vedoucí výzkumného týmu Profesor Giuseppe Longo.

Vědci nyní podle serveru Space.com zjišťují, jak je možné, že tvar a okolí kráteru s jezerem příliš neodpovídají jiným kráterům, které vznikly po dopadu vesmírných těles. Zatím nabízejí vysvětlení, že těleso bylo výrazně pomalejší, než se doposud předpokládalo.

Užitečné odkazy: Výzkum na Boloňské univerzitěNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Průběh zkoušky první záchranné raketové věžičky určené pro kosmické lodi...

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými...

Lidé sledovali unikátní úplné zatmění Měsíce, podobné bude za sto let

Úplné zatmění Měsíce, zřícenina hradu Hazmburk (27. 7. 2018).

V Česku bylo k vidění největší zatmění Měsíce v tomto století. Mimořádný úkaz trval do 23:13. Navíc byl těsně pod naší...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Najdete na iDNES.cz