Nový projekt má pomoci nejen v plastické chirurgii

Nový projekt má pomoci nejen v plastické chirurgii | foto: Profimedia.cz

Vědci začínají pracovat na umělých svalech, uších a dalších částech těla

  • 4
Především pro zraněné americké vojáky má sloužit nový projekt, který jim má pomoci se překonáním traumatickýxh zranění z misí.

Dva vojenské vědecké týmy dostaly od americké vlády a dalších institucí čtvrt miliardy dolarů a od armády jasné zadání - vyvinout novou kůži, uši, svaly a další části těla pro vojáky zraněné v Iráku a Afghánistánu, píše dnes agentura Reuters.

V rámci této iniciativy vznikly na popud amerického ministerstva obrany dva týmy na Ústavu regenerativní medicíny ozbrojených sil (AFIRM). Jejich cílem je během pěti let vyvinout terapie pro obnovu kůže po popáleninách, hojení ran bez jizev, obnovu tváře a rekonstrukci či regeneraci končetin. Všechny tyto techniky už existují a byly demonstrovány na zvířatech. Klinické testy na lidech ale ještě nezačaly.

Tento projekt je důsledkem rostoucího počtu vojáků, kteří se z válečných oblastí vracejí s mnohočetnými zraněními, z nichž řada by ještě před několika lety skončila smrtí.

"Od začátku války v Afghánistánu a Iráku máme více než 900 lidí, mužů, ale i několik žen, s různými druhy amputací," říká Ward Casscells ze zdravotního odboru ministerstva obrany. Mnoho dalších vojáků podle jeho údajů utrpělo popáleniny, poranění míchy či ztrátu zraku. "Dostat tyto osoby zpátky tak, aby mohly být činné a mohly se znovu zapojit do života, pracovat, pomáhat rodině a být plnohodnotnými členy společnosti - to je naším úkolem," dodal.

Armádní chirurg Eric Schoomaker doufá, že nové terapie by mohly začít pomáhat těžce zraněným vojákům už během několika málo let. Novinářům ukázal fotografii příslušníka námořní pěchoty, který měl popálenou celou hlavu.

Muž podstoupil už 40 operací, ale v této chvíli neexistuje způsob, jak mu znovu udělat uši nebo nos.