Kdo nám vidí do hlavy?

Kdo nám vidí do hlavy? | foto: Profimedia.cz

Vědcům se daří „číst“ jednoduché lidské myšlenky

  • 28
Vědci tvrdí, že jsou zase o kousek blíže čtení myšlenek. Spojením počítačových a snímacích technologií dokážou zjistit, jestli zrovna sčítáte, nebo odčítáte.

Vědci z Německa, Británie a Japonska dokázali podle BBC "číst myšlenky" dobrovolníků za použití magnetického skeneru (fMRI - Functional Magnetic Imaging) a počítačové analýzy výsledků.

I když, hovořit o čtení myšlenek je zatím poněkud přehnané. Dobrovolníci byli v rámci pokusu požádání, aby mysleli na číselnou operaci: buď sčítání, nebo odčítání. Vědci se při rozpoznávání trefili v 70 procentech případů. To sice není mnoho, ovšem je to více než odchylka zapříčiněná statistickou chybou. Vědci sami uznávají, že jde spíše o začátek výzkumu.

Podobné technologie by mohly pomoci lidem, kteří například po úrazu nemohou běžným způsobem komunikovat. V současnosti je již po světě vyvíjeno více takovýchto systémů.

Počítač se učí pochopit mozek

Počítač, který skenuje procesy ve sledovaném mozku, se učí, které pochody jsou spojeny se kterou myšlenkou. Na základě takto naučených vzorů prý dokáže už známou myšlenku rozpoznat.

Vedoucí výzkumu, doktor John-Dylan Haynes, vysvětluje: "Dříve se předpokládalo, že svobodně zvolené plány mohou být uloženy ve střední části předního mozku, zatímco plány ovlivněné externími instrukcemi by mohly být ukládány na povrchu mozku. V našich experimentech se nám tyto teorie podařilo potvrdit."

Doktor Haynes si je "zcela jistý", že výzkum bude nadále pokračovat a technologie dokáže pomoci při diagnóze i při vzdělávání.