Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědecký bulvár, jak má být: nakazili se, když kastrovali jehňata zuby

  • 24
Americký úřad CDC zveřejnil popis bizarního případu přenosu zvířecí nákazy na člověka: dva muži se nakazili, když kastrovali jehňata svými zuby.

Zdravotní dozor amerického státu Wyoming dostal v červnu roku 2011 zprávu, že na místní ovčí farmě došlo k nákaze dvou lidí bakterií Campylobacter jejuni (dále jen C. jejuni). Jde o běžnou střevní bakterii, některé její kmeny však mohou způsobit vážné zdravotní problémy. 

Situace je obdobná jako u bakterie E. coli, o které se v Evropě mluvilo během léta: většinou o bakterii nevíme, občas se ale může objevit nějaká nebezpečná varianta. (Příběh "okurkové bakterie", která vůbec nebyla okurková, si můžete připomenout zde a zde.) Bakterie C. jejuni se obvykle šíří znečištěnou vodou, ale i potravou.

Protože jde o nezvyklou nákazu, wyomingští epidemiologové museli najít její zdroj. Hledali, zda oba kovbojové nejedli stejné jídlo nebo nepili stejnou vodu.

Jenže něco společného přece měli. Stejně jako další desítka zaměstnanců ranče se podíleli na kastraci zhruba 1 600 jehňat, která na ranči proběhla na začátku června. Oba nakažené spojovalo, že jako jediní při kastracích používali svůj chrup. Genetické testy potvrdily, že bakterie v těle obou nakažených pocházejí ze stejného zdroje, a jehňata jsou tedy jejím nejpravděpodobnějším zdrojem.

Mimochodem, zdárně dopadlo nejen pátrání po příčině, ale i léčba obou mužů. Trpěli jen průjmem, v jednom případě doprovázeném silnějšími křečemi a dalšími příznaky. Po jednodenní hospitalizaci byli oba z nemocnice propuštěni, prozrazuje zpráva otištěná ve sborníku střediska CDC (je dostupná zde).

Podle veterinářů má metoda kastrace s pomocí zubů historickou tradici a v 19. století byla široce rozšířená. Jak je vidět, nebylo to zřejmě bez rizik, ale čas od času se používá ještě dnes. Zřejmě proto, že je takříkajíc "hands-free".