Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Do kosmu letí poprvé raketa s vlajkou Česka. Může za to „držák“ družic

  13:32aktualizováno  15:28
V neděli několik hodin po půlnoci se měla na svůj let vydat po mnoha odkladech raketa Vega, která do kosmu vynese 53 malých satelitů. Ty bude držet a posléze uvolňovat speciální zařízení, které bylo vyrobeno v Česku. Proto se mezi dalšími vlajkami na raketě objeví i ta česká. Start byl ale v sobotu znovu posunut.

Poslední start evropské rakety Vega se v září loňského roku nepovedl a i když to bylo poprvé od uvedení těchto nosičů do provozu, čeká se s napětím, zda nyní půjde vše podle plánu.

Proto musí být vše perfektní, aby si Evropská kosmická agentura (ESA) nezkazila reputaci ve stále více konkurenčním prostředí. To se v této oblasti zahušťuje i vstupem komerčních firem jako je SpaceX. Vůbec poprvé raketa poletí pouze s menšími satelity, které nebudou jen jako doplnění hlavního nákladu.

I to je jeden z důvodů, proč se již potřetí posunul start rakety Vega s českou vlajkou na plášti. Tentokrát kvůli počasí. Původně měla startovat na podzim, její první start však zdržely technické problémy. Druhý termín zkomplikovala světová pandemie koronaviru. Ani napotřetí se to nepodaří, důvodem je nepříznivý vítr. 

Zatímco nezdaru rakety Vega si v Česku všiml jen málokdo, tento start by mohl být sledován bedlivěji, minimálně v Brně. Právě v této moravské metropoli sídlí společnost, která vyrobila důležitou součást rakety Vega. 

Plakát ke startu rakety s českým dispenserem družic

Start mise označované jako Vega VV16 se tedy neodehraje neděli 21. června ve 3:51 ráno středoevropského letního času, ale v zatím nespecifikovaný čas.. 

Z našeho pohledu takto časně létají Vegy proto, že startují z evropského kosmodromu, který je umístěn ve Francouzské Guyaně v Jižní Americe.

Až bude znám nový čas startu, bude jej možné sledovat online na stránkách Evropské vesmírné agentury.

Dispenser z Česka

Raketa nese 53 družic, a to díky adaptéru označovanému „Small Spacecraft Mission Service (SSCS), který je vyroben brněnskou společností S.A.B. Aerospace.

„Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom šest zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou,“ uvedl ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

Takzvaný dispenser je podle firmy unikátní tím, že ač má 252 kilogramů, unese až tunu a půl nákladu. O jejich vypuštění na oběžnou dráhu Země má zájem řada komerčních firem. Tyto menší satelity tak nyní nemusí čekat, až bude místo vedle hlavního nákladu.

SSMS má modulární design, který lze konfigurovat tak, aby pojal cokoli od nejmenších 1kg CubeSatů až po 500kg minisatelity.

Různé varianty konfigurace družic na českém dispenseru pro raketu Vega

Dolní část je šestihranná a lze do ní umístit šest nanosatelitů nebo až tucet systémů CubeSat. Horní část se používá pro mikrosatelity, minisatelity a malé satelity. Spodní část může být také použita samostatně, spojena s větším satelitem nahrazujícím horní sekci.

Součásti dispenseru jsou vyrobeny z hliníkových „sendvičových“ panelů s velmi nízkou hustotou, které jsou chráněny polymerním povrchem vyztuženým uhlíkovými vlákny. Díky tomu jsou velmi lehké a tuhé. Při současné misi nese dispenser 53 družic od 21 zákazníků ESA.

Uvolňování těchto satelitů nejdříve předchází pyrotechnické rozdělení aerodynamického krytu horní části rakety zhruba ve výšce 120 kilometrů. To se stane několik minut po startu. Kryt se rozdělí na dvě poloviny a odhodí. Tím jsou družice umístěné na vrcholu vystaveny podmínkám otevřeného vesmíru.

Ve správné výšce a po dosažení požadovaného sklonu dráhy jsou postupně uvolněny první družice. V tuto chvíli je s raketou spojen už jen dispenzer s dalším nákladem uloženým uvnitř. Po sérii zážehů řízených palubním počítačem je sestava přesunuta s metrovou přesností na další plánovanou oběžnou dráhu.

Takto je 53 satelitů postupně uvolňováno v koordinované sekvenci na oběžné dráze synchronní se Sluncem asi 500 km nad Zemí. Poté je na čase zbylou horní část označovanou jako Vega Attitude & Vernier Upper Module (AVUM) navést na sestup, aby spolu s SSMS shořela v atmosféře. ESA tímto finále zabraňuje nárůstu množství vesmírného smetí.

Rakety Vega

Raketa Vega je čtyřstupňový stroj vysoký 30 metrů, jehož užitečná hmotnost je mezi 300 kg a 2,5 tunami v závislosti na tom, na jakou oběžnou dráhu dopravuje náklad. Referenční mise počítá s 1 500kg nákladem vyneseným na polární dráhu ve výšce 700 km.

Složení rakety Vega,

První tři stupně používají pohon na tuhá paliva. Motor prvního stupně je pojmenován P 80, ty na vyšších stupních pak Zefiro 23 a Zefiro 9. Nejvyšší stupeň s nákladem ukrytým pod krytem je označený jako AVUM. Ten má motor RD-843 na tekuté palivo.

S vývojem Vegy začala Evropa v roce 1998, první let se uskutečnil v únoru 2012. Od září 2019 si raketa připsala 14 úspěšných startů, patnáctý skončil neúspěchem, když se několik minut po startu raketa s nákladem zřítila do Atlantského oceánu.

Z Jižní Ameriky dnes poprvé odstartovala nejlevnější evropská raketa Vega

Vegy jsou slabší, ale levnější sestrou raket Ariane, které nosí těžší náklady a dostanou se i na vyšší orbity. Evropská kosmická agentura již pracuje na vylepšeném nosiči Vega-C, jehož první let se má odehrát ještě letos. Raketa bude mít nový motor, který bude využit i u připravované rakety Ariane 6. I na její výrobě se podílejí firmy z Česka.

Brněnská firma postaví i družici

S.A.B Aerospace pracovala vedle dispenseru i na návrhu družice pro misi Plato. Zde brněnská firma tvoří návrh komplexního řešení pro celou družici. Doposud české firmy a vědecké ústavy pracovaly na designu jednotlivých přístrojů. Cílem mise Plato je studovat vlastnosti Zemi podobných planet v tzv. obytných zónách kolem hvězd slunečního typu. Start je plánován na rok 2026.

„Poprvé se také stane, že česká firma bude vystupovat z pozice tzv. prime contractora, tedy společnosti, která bude v rámci vlastního svěřeného projektu vypisovat další zakázky a spolu s odborníky z ESA je hodnotit,“ vysvětluje jeden zástupců kosmického odboru na ministerstvu dopravy. 

Jak zlaté české ručičky prodrátovaly odpalovací rampu Vega i satelit

Součástí kosmické výroby v Česku jsou dále například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malých družic z nosné rakety Vega, optické systémy, nový systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software družic a další. Podle analýz ministerstva dopravy je návratnost kosmických investic do ekonomiky více než osminásobná. 

Aktualizováno: Doplnili jsme informaci o odložení startu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 130 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 130 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 29 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...