Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veletrh IFA 2007 ukazuje, co budete kupovat na Vánoce

  10:48aktualizováno  10:48
Novinky v oblasti spotřební elektroniky a techniky přivážejí na veletrh IFA 2007 renomovaní výrobci, ale i méně známí producenti z Asie.

O místo v obývacím pokoji spotřebitelů budou na chystaném veletrhu elektroniky v Berlíně soupeřit televizory s počítačovými systémy a herními konzolami. Tržby za televizory na světovém trhu přesto budou nejvyšší v historii, uvádějí analytici. Do diskusí, co si dříve či později pořídit, se na veletrhu zřejmě dostanou také internetová televize, televizní vysílání v mobilním telefonu či video na objednávku. Napsala to dnes agentura Reuters.

IFA je největším evropským veletrhem spotřební elektroniky; očekává až čtvrt milionu návštěvníků. Veletrh se veřejnosti otevře tento pátek 31. srpna a potrvá do 5. září. Předvede i televizory s vysokým rozlišením obrazu, které komunikují s digitálním fotoaparátem, hudebními přehrávači MP3 a počítačovými sítěmi.

O pozornost zákazníků se budou ucházet také stále tenčí a úhlednější televizory s příslibem ostřejšího obrazu a klesajících cen. "Sklo jako televizor opět začíná být obrovské," uvedl analytik průzkumové agentury Gartner Mike McGuire. "Myslím si, že televizor o místo v obývacím pokoji zatím nepřijde," dodal.

Předpokládá se, že se letos celosvětově prodá přes 200 milionů televizorů přibližně za 115 miliard dolarů. Je to více než třetina světového obratu za spotřební elektroniku celkem. Přesto většina z prodaných televizí budou ještě tradiční hluboké přístroje se zaobleným okrajem obrazovky.

Ploché televizory s plazmovou či LCD obrazovkou jsou v průměru pětkrát dražší. Výrobci ale počítají s tím, že jim zákazníky přivede konec analogového vysílání v USA, Evropě a některých oblastech Japonska.

Gartner předpokládá, že televizory, hi-fi a další analogová zařízení ustoupí počítačovým systémům během tří až čtyř let. Většina agentur sledujících trh předpokládá, že tou dobou již začne prodej televizorů klesat.

Tento trend nepodporují jen výrobci počítačů. Například Hewlett-Packard či Fujitsu-Siemens nabízejí kompletní systémy domácí počítačové zábavy již roky. Na nový trh se chystají vstoupit i telekomunikační operátoři. Letošní ročník IFA proto zařadil do programu i celodenní konferenci o internetové televizi IPTV. Tomuto formátu zatím brání v rozmachu omezená kapacita širokopásmového spojení a autorská práva k vysílanému obsahu.

Zatímco se horečná poptávka po elektronice včetně přehrávačů MP3 letos zmírňuje, prodej osobních počítačů oživuje. Prosadit své zboží jako ústřední elektroniku obývacích pokojů chtějí ale i výrobci herních konzol, kteří k nim navíc dodávají přenosné verze s dalšími a dalšími funkcemi.

Analytik Gartneru McGuire připomíná, že se nová mladá generace přesouvá z obývacího pokoje, v němž se sedí u televizoru, ven.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Pytláci jsou schopni rozsekat živou želvu kvůli vajíčkům, řekl v Rozstřelu lovec pašeráků

Zoolog a lovec pytláků Tomáš Ouhel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19....

Tým zoologů z liberecké zoologické zahrady pod vedením koordinátora in-situ projektů (zkoumaných na místě) Tomáše...

Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, potkáte hrající hovínko

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však...

Jsou věci, které vás nepřekvapí v tržnici nebo čínském e-shopu. Když však potkáte ve vyhlášeném newyorském obchodě s...

Koncentráky, Stalin a Arabové mají svůj podíl na vzniku Izraele

Parník Exodus 1947 poté, co nad ním převzali kontrolu Britové

Izrael mohl vzniknout v Jižní Americe či Africe, nakonec však byla zvolena horká půda pravlasti Izraelitů. K založení...

Najdete na iDNES.cz