Velký bratr Amazon? Prohlížeč v novém tabletu analyzuje každý váš krok

  9:55aktualizováno  9:55
Součástí nového tabletu Kindle Fire od Amazonu je internetový prohlížeč Silk. Má výrazně zrychlit prohlížení internetu i na relativně nevýkonném tabletu, zároveň ale nechá Amazon nahlédnout do všeho, co na internetu děláte.

Kindle Fire | foto: Amazon

Silk komunikuje výhradně s cloudovou serverovou farmou Amazonu a posílá jí všechny požadavky uživatele. Přístupy na jednotlivé servery (weby) pak fyzicky realizují servery Amazonu, webové stránky sestaví a na tablet je pošlou v hotové (vyrenderované) a datově úsporné podobě.

Pro uživatele to představuje rychlejší načítání stránek: výkonné servery dopředu ve zlomku okamžiku spočítají to, co by méně výkonnému procesoru tabletu trvalo déle. Tím šetří i jeho baterii.

Stránka je přizpůsobená rozlišení obrazovky tabletu a obrázky jsou zkomprimovány tak, aby vypadaly dobře, ale zároveň nebyly zbytečně velké. To oceníte na pomalých připojeních k internetu, například letištích nebo hotelech.

Proces je v podstatě stejný, jako u mobilního prohlížeče Opera mini, který znají uživatelé mobilních telefonů. Amazon však jde ještě dál.

O každém jednotlivém prohlížeči (v případě osobního zařízení, jako je tablet, lze výraz "prohlížeč" směle zaměnit za "uživatel") si buduje znalostní bázi. Do té ukládá informace o tom, na jaké stránky uživatel chodí, kam na nich "kliká", nebo na jaké stránky z nich obvykle přechází.

Informace pak využívá pro "EC2 akceleraci", při které predikuje další možné kroky uživatele a tyto stránky načte a předpřipraví. Ve chvíli, kdy tak na na titulní stránce iDNES.cz kliknete na poutaný článek Technetu, bude již na vás tato stránka čekat vyrenderovaná a připravená na serverech Amazonu. Tím se na ni samozřejmě výrazně urychlí přístup .

Podle dostupných informací je možné EC2 akceleraci v prohlížeči zakázat a používat jej i v pomalejším režimu. I tak ale servery Amazonu vstupují jako prostředník i například do zabezpečené HTTPS komunikace. Otázka zní: nakolik budou uživatelé podobným prostředníkům důvěřovat?

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Najdete na iDNES.cz