Velký bratr se na vás bude koukat z oblohy

  • 49
Nové pomocníky pro dohled nad většími plochami bude možná zanedlouho využívat policie. Mohly by se jimi stát malá letadélka ve tvaru ptáků, které budou od skutečných opeřenců na obloze k nerozeznání. Ty osazeny kamerami mohou pokrýt veliký prostor, který jsou schopny monitorovat.
Floridská univerzita tento týden představila nový projekt, který má přinést větší možnost kontroly větších území, může však vyvolat další kontroverzi s obhájci práva lidí na soukromí.

Špionážní letoun velikosti racka

To vše mohou způsobit malá letadélka, která jsou navržena tak, aby se jejich vzhled podobal ptákům. Z určité vzdálenosti by je pak od těch živých rozeznalo jen cvičené oko. Zatím je vytvořen prototyp v podobě racka, který za letu dokonce dokáže ohnout křídla do 12 sekund, což mu umožní průlet úzkým prostorem (videa z testů zde).

Karbonoví racci mají délku od 15 do 61 centimetrů a zvládnou unést až 750 gramů nákladu. Ve výbavě lze nalézt pohonnou jednotu a baterie, dále GPS navigační modul, kamerku. Pohyby jejich křídel byly odvozeny z pohybů křídel racků, které za tímto účelem vědci pozorovali.

Schopnost ohýbat křídla řadí model mezi ornitoptéry

Tato v podstatě malá špionážní letadélka by mohla nést jakýkoliv náklad včetně vybavení pro snímání plochy nad kterou se právě nacházejí. Jako další možnost sledování uvádějí vývojáři pro BBC, že tento droid může vystřelit šipku s mikrofonem do místnosti, která má být odposlouchávána.

Na druhou stranu, by se takový výrobek mohl stát velice rychle zbraní v rukou teroristů a kriminálních živlů, pokud by jako náklad nesl například výbušninu.

Tři roky vývoje

Projekt, který je podporován NASA a americkým Ministerstvem obrany bude trvat přibližně dva až tři roky. Na jeho konci má být bezpečnostním složkám k dispozici produkt, který budou moci nasadit na různé mise.

Špiónské letadlo

Elektronický pták může být řízen ze země, ale měl by i být schopen i automatického provozu. Stačí prý jen zadat místo určení a umělý pták tam dolétne a začne se sledováním -ať již ze vzduchu nebo například z balkónu.

Právě vývoj automatického řízení letu byla a je přitom jedna z největších výzev při konstrukci prototypu. Přístroji totiž nestačí jen orientace podle mapy, musí se umět vyhýbat všem překážkám, jako jsou různé sloupy, či stromy.

Špiónské letadlo

Menší a ještě menší

I když se podobným výzkumem zabývá americká obranná agentura DARPA, nemá model z Floridské univerzity v tomto ohledu konkurenci. DARPA zatím přišla s velkým modelem, jehož rozpětí křídel přesáhuje 6 metrů, což rozhodně není nic pro úzké uličky.

Vývoj podobných špionážních a kontrolních systémů se však rozhodně nezastavuje, především rozvoj nanotechnologií může přinést létající fotoaparát či mikrofon velikosti mouchy nebo jiného hmyzu. Taková zařízení by navíc mohla morfovat do různých tvarů nebo měnit barvu.