Velký souboj nejlevnějších laserových tiskáren. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší

Otestovali jsme osm černobílých laserových tiskáren do 4000 Kč od největších výrobců. Nejlépe tiskne Canon, nejvíce ušetříte s Xeroxem a Tip redakce získal Samsung.

S laserovými tiskárnami si užijete mnoho legrace | foto: Jiří Zahrádka

Laserové tiskárny jsou dnes za hubičku a především na ty do 4000 Kč lze nahlížet jako na spotřební zboží. V e-shopu si zákazník zpravidla vybere tiskárnu podle nejnižší ceny nebo komentářů lidí, kteří s ní již mají nějaké zkušenosti. Pokud se tiskárna neosvědčí, koupí se časem jiná a nikdo si s tím nedělá hlavu. Aby se čas mezi jednotlivými nákupy tiskáren co nejvíce protáhl a nemuseli jste trpět s nespolehlivou hlučnou krabicí, vzali jsme osm laserovek z nejnižší cenové kategorie a vyzkoušeli je při tisku stovek stránek.

Jak jsme vybírali
Tiskárny nám nabídli sami výrobci, kritériem byla pouze cena. Vzhledem k tomu, že se mnoho z nich chtělo předvést, patří některé modely z přehledu k opravdu povedeným tiskárnám se zajímavou výbavou.

Až si svou tiskárnu budete kupovat, nedávejte si tak nízké požadavky jako my. V první řadě je dobré ohlídat si náklady na tisk, každá tiskárna vytiskne jednu stránku za různou cenu díky rozdílným cenám spotřebního materiálu. Kromě ceny toneru si všímejte také ceny fotoválce, který se mění po delší době. Náklady na tisk jedné stránky v naší tabulce již obsahují i cenu případného fotoválce a jak je vidět na příkladu Epson - Xerox, mohou být až téměř poloviční. Cena pár haléřů se může zdát na první pohled zanedbatelná, po výtisku několika tisíců stránek již ale může být rozdíl v peněžence znát.

Při prohlížení nabídek prodejců sledujte také provedení tiskárny, především plasty, ze kterých je vyrobena. Doporučujeme koupit spíše tmavší probarvení plastů, i když vypadají světlé nebo bílé tiskárny v letáku pěkně, půl roku na slunci z nich udělá nevzhledné žluté kostky.

V drtivé většině případů se tiskárny připojují přes USB, klasický tiskárenský port již téměř vymizel. Výjimku v testu tvořila tiskárna Epson určená také pro menší kanceláře, která poskytuje připojení k oběma typům rozhraní.

Pokud máte doma malou síť a sdílíte tiskárnu mezi více uživateli, vyplatí se koupit tiskový server. Ceny začínají na přibližně tisíci korunách a zaručí připojení tiskárny jedním kabelem ke všem počítačům v domácnosti, takže není nutné např. notebooky nosit až k tiskárně a připojovat přes USB.

Na trhu jsou i tiskárny, které umožňují tisk přes síť již ve standardní výbavě, neboť obsahují ethernetový port. Zpravidla to bývají dražší modely určené pro kancelářské použití, v našem testu se ale jedna taková tiskárna přece jenom vyskytla. Jde o Lexmark E120n - pozor na označení, levnější model Lexmark E120 sdílení tiskárny přes ethernet neumožňuje.

Co čekat od nejlevnějších tiskáren
Nejlevnější laserovky nemají ve většině případů příliš přesvědčivou kvalitu tisku, s dražšími modely se nemohou srovnávat. U běžného textu rozdíl nepoznáte, maximálně si všimnete, že jsou písmenka spíše šedá než černá. Takový nedostatek (pokud vám to vůbec při čtení vadí) je možné upravit v nastavení tiskárny, kde stačí zvolit vyšší kvalitu a tiskárna pak využívá při tisku více toneru. Písmenka dostanou sytější barvu, toner však bude potřebovat dříve vyměnit za nový.

Vyšší nastavení kvality tisku nebylo u poloviny tiskáren z testu znát, především OKI, Lexmark, HP nebo Canon výsledek příliš nezměnily. Zlepšení bylo vidět až při bližším zkoumání pod mikroskopem. Naopak při snížení kvality tisku z výchozího nastavení do úsporného režimu pro co nejdelší výdrž toneru byl znát značný posun k nižší kvalitě u všech tiskáren. Výstupy na nejnižší kvalitu tisku slouží spíše pro soukromé účely, prezentace takovými výtisky není dobrým nápadem ani jako nouzové řešení. Na nejvyšší kvalitu některé tiskárny obstály dobře i pro tisk oficiálních textů jako např. životopisů nebo semestrálních prací, i tak je ale vhodnější využít pro významnější dokumenty služeb některého print centra a levnou tiskárnu si nechat pro komornější účely.

Od dražších tiskáren se tak naše testované liší nejenom kvalitou výstupu, kdy dražší laserovka může tisknout v úsporném módu jako nejlevnější tiskárna v nejlepší kvalitě, dalším rozdílem bývá i rychlost tisku nebo životnost. Nejlevnější tiskárny slouží k tisku maximálně několika tisíců stránek za měsíc, což pro domácnosti nebo malé firmy bohatě stačí, větší firmy ale spíše vybírají z dražších modelů. Sníží tak náklady na tisk a zvýší spolehlivost při tisku, v propracovanějších tiskárnách se zpravidla příliš nezasekává papír a tiskárny také netrpí dalšími banálními poruchami.

Jak jsme testovali, vysvětlivky k tabulce

Na tiskárnách jsme vytiskli na několik nastavení kvality jednu testovací stránku. Na ní je pak vidět vykreslování větších tmavých ploch, kontrast černé a bílé, plynulost přechodů nebo sbíhavost linií. K posouzení kvality se sešla celá redakce, kromě detailů pod mikroskopem jsme posuzovali i celkový dojem. Například tiskárna Samsung se dočkala dvojího ohodnocení - v některých parametrech patřila k průměru, celkový dojem z vytisknuté stránky byl ale u Samsungu nejlepší. U každé tiskárny je odkaz na přibližně 8MB snímek ze špičkového scanneru, který načetl ve formátu TIF stránku vytištěnou na výchozí nastavení tisku, tzn. v běžné tiskové kvalitě.

V tabulce naleznete dvojí ceny, první jsou doporučené koncové, další již běžně dostupné od prodejců. Brali jsme nejnižší dostupné k 9.6.2008 ve velkých e-shopech, cenu může navýšit ještě poštovné a balné. Variantou jak výrazně ušetřit je koupení znovu doplněných tonerů. Touto službou se zabývá mnoho firem a ušetřit lze až desítky procent. Náklady na tisk jedné stránky zahrnují jak cenu toneru, tak cenu případného fotoválce a vycházejí z těch rozumnějších cen z e-shopů.

Údaj "kapacita toneru" vychází z informací od výrobce, jde o standardizovaný počet stránek, které dokáže toner na 5% pokrytí stránky natisknout. V tabulce naleznete také počet testovacích stránek, který dokázal toner natisknout, než tiskárna zahlásila definitivní vyprázdnění náplně. Testovací stránka měla vyšší pokrytí, rychlejší vyprázdnění toneru tak neznamená, že toner obsahuje méně náplně, než výrobce slibuje. Pokrytí naší stránky je 23,02 %.

Důležitým parametrem je také spotřeba elektrické energie, když tiskárna nepracuje, v tzv. stand-by módu. Epson si ze sítě vezme více jak 5 kWh měsíčně, nejúspornější Canon 1,7 kWh. Na to, že tiskárny jen stojí, není spotřeba malá, lepší je v době nečinnosti tiskárnu odpojovat od zdroje energie. Proto se nám příliš nelíbí, že jsou tlačítka pro vypnutí většinou umisťována na nepřístupnou zadní stranu, pochválit tak musíme HP a OKI.

Posledním údajem zasluhujícím vysvětlení je "tiskárna zabírá na stole" - jde o údaj v centimetrech, který udává přibližnou velikost prostoru obsazeného tiskárnou. Údaje výrobce totiž někdy nemusí obsahovat i velikost s rozloženým podavačem.

Výsledky testu

Tabulku s parametry najdete zde.
Testovací stránku ve formátu PDF naleznete zde.
Adobe Acrobat Reader pro čtení PDF naleznete zde.
IranView pro prohlížení souborů TIF naleznete zde.

 Brother HL-2140

cena v e-shopech od 2 600 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 300 Kč
cena fotoválce v e-shopech od 1 700 Kč

Parametry od výrobce
doporučená cena od výrobce 3 249 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1129 Kč / 1500 str.
doporučená cena fotoválce od výrobce 2 149 Kč
kapacita toneru 2600 stran
životnost fotoválce 12 000 stran
toner dodávaný k tiskárně jen na 1500 stran
 
rychlost tisku 22 str/min
první výtisk do 10 sekund
max rozlišení [dpi] 2400 x 600
kapacita podavače 250 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 36,8 x 36,1 x 17
hmotnost 6,8 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 421 stránek
rychlostí… 22 str/min
první stránka za…  10 sekund
spotřeba ve standby 4 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 38 x 38
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,64 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 3,23 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Robustní tiskárna s dobrým dílenským zpracováním patřila k favoritům testu, bohužel jí brzy došel toner. Ten se nevyměňuje snadno, ačkoli instruktážní obrázek v pěti krocích navede uživatele tam, kam má, tiskárna tvrdohlavě trvala na svém a toner neviděla. Po kratší domluvě a použití větší síly však již byla připravena k tisku a od té doby s ní již nebylo vážnějších problémů.

Světlým okamžikem celého účinkování Brotheru v testu byla rychlost tisku a rychlost výtisku první stránky. Při tisku je slyšitelný větrák uvnitř tiskárny a zvuk cvakajícího podavače, oproti Epsonu nebo OKI ale stále patřila tiskárna k těm tišším. Celkem se ze 421 stránek zasekly dva papíry. Podavač má mamutí kapacitu 250 listů, největší z testovaných modelů.

Jak tiskne:

Kvalita výstupu je mezi konkurenty nadprůměrná, tisk obrázku jsme ohodnotili jako druhý nejlepší v testu. Vodorovné pruhy vznikající při otáčení válce patří u Brotheru k těm nejméně viditelným, v tisku textu má ale jisté rezervy. Písmena jsou vyplněna bílými body, takže nejsou zcela černá, situace se zlepšuje s nastavením lepší kvality tisku. Kontrast i škálu přechodů z nejtmavšího do nejsvětlejšího bodu hodnotíme jako nadprůměrnou, rovnoběžné linky ale spojovala dohromady i přes vysoké rozlišení tisku.

Brother HL-2140

Brother HL-2140

Ukázka kvality výstupu tiskárny Brother

      Brother HL-2140 Brother HL-2140 Brother HL-2140

Vytisknutá testovací stránka zde



 Canon LPB2900B - VÍTĚZ TESTU

cena v e-shopech od 2 000 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 400 Kč
cena fotoválce v e-shopech od -

Parametry od výrobce 
doporučená cena od výrobce 3 380 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  2 180 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce -
kapacita toneru 2500 stran
životnost fotoválce součást toneru
toner dodávaný k tiskárně plnohodnotný

rychlost tisku 12 str/min
první výtisk do 9 sekund
max rozlišení [dpi] 600 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 37 x 25,1 x 21,7
hmotnost 5,7 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 650 stránek
rychlostí… 12 str/min
první stránka za…  8 sekund
spotřeba ve standby 2,4 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 38 x 40
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,56 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 2,15 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Po designové stránce povedená tiskárna, jejíž spolehlivost už prověřila léta prodeje. Tiskárnu můžete najít v e-shopech také ve světlé barvě, tmavá se nám však více líbila i kvůli odolnosti proti vyblednutí na sluníčku.

Instalace proběhla rychle a bez problémů, ovladač dále potěšil ukazatelem zbývajícího počtu stránek ve frontě. Tisk je podobně jako u všech tiskáren doprovázen hlukem, Canon však patřil k těm nejtišším. Během tisku všech 650 stránek nedošlo k jedinému zaseknutí papíru nebo odebrání více než jedné stránky z podavače, což je u levných tiskáren běžný nešvar. Jediným problémem může být horní kryt, který zároveň po otevření slouží jako držák vytisknutých stránek. Tiskárna nemá žádné čidlo zavřeného krytu, nic tak uživatele neupozorní na možný problém a všechny listy se snadno znehodnotí.

Jak tiskne:

Kvalitou tisku nás nakonec Canon přesvědčil natolik, že jsme se rozhodli udělit mu nejvyšší ocenění. Obrázek sice tiskárna vytiskla zrnitější, tisk textu, pro který je určena, však dopadl ze všech tiskáren nejlépe. Všechna písmenka mají ostré hrany, plocha písmen je vytisknuta bez viditelnějšího přerušování a na nejvyšší kvalitu tak budou vypadat dobře i oficiální dopisy. Kladně hodnotíme i škálu přechodu od bílé do černé i samotný kontrast, Canonu k vítězství gratulujeme!


Vítěz testu


Canon LBP2900B

Canon LBP2900B

Ukázka kvality výstupu tiskárny Canon

      Canon LBP2900B Canon LBP2900B Canon LBP2900B

Vytisknutá testovací stránka zde



 Epson EPL-6200L
cena v e-shopech od 3 700 Kč
cena za toner v e-shopech od 2 000 Kč
cena fotoválce v e-shopech od 2 000 Kč

Parametry od výrobce
 
doporučená cena od výrobce 6 315 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  2 799 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce 2 829 Kč
kapacita toneru 3000 stran
životnost fotoválce 20 000 stran
toner dodávaný k tiskárně plnohodnotný

rychlost tisku 20 str/min
první výtisk do 12 sekund
max rozlišení [dpi] 600 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB + LPT
rozměry [cm] 37,8 x 27,5 x 27,4
hmotnost 7,9 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 771 stránek
rychlostí… 20 str/min
první stránka za…  19 sekund
spotřeba ve standby 7,1 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 44 x 39
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,77 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 2,69 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Jedna z největších tiskáren v testu je určena spíše do kancelářského prostředí, svým designem příliš domácnost nezkrášlí. Šedé plasty s lacinou povrchovou úpravou příliš doporučené ceně stanovené výrobcem neodpovídají, výhrady jsme měli i k ovládání.

Pochválit musíme bezproblémovou instalaci ovladače, který umí uživatele nadstandardně informovat i o zbývající kapacitě toneru. Během tisku se nám nelíbila hlučnost, větrák na boku navíc hučí ještě několik minut poté, co již tiskárna ukončí svou práci. Papíry v podavači se nám zasekávaly přibližně každých 100 listů, celkem jsme mohli hodit do koše 8 testovacích stránek. Tiskárna nemá žádná tlačítka, pro potvrzení, že je již papír vyndán, je nutno otevřít a zavřít dvířka ukrývající toner. Mechanismus byl však značně měkký a někdy se nedařilo tiskárnu správně zaklapnout. Tiskli jsme na nový toner, který má kapacitu až 3000 stránek při 5% pokrytí, testovaná tiskárna s označením L se standardně dodává s tonerem pro 6000 stránek. K tiskárně se za příplatek dodává duplexní modul pro oboustranný tisk.

Jak tiskne:

Kvalitou Epson přesvědčil a řadil se k těm nejlepším v testu,  obrázek je konstrastní s nepatrnými vodorovnými pruhy, škála barev na standardní kvalitu tisku je plynulá. Písmenka mají ostré hrany, plocha černé barvy je nepatrně narušována bílými místy. Kvalitou výstupu textu připomíná Epson jednu z nejlepších tiskáren v testu - Samsung. V kombinaci s vyššími energetickými nároky, vyšší hlučností a vyššími náklady na tisk si ale celkové hodnocení pokazil.

Epson EPL-6200L

Epson EPL-6200L

Ukázka kvality výstupu tiskárny Epson

      Epson EPL-6200L Epson EPL-6200L Epson EPL-6200L

Vytisknutá testovací stránka zde



 Hewlett Packard LaserJet P1006
cena v e-shopech od 2 500 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 150 Kč
cena fotoválce v e-shopech od -

Parametry od výrobce
 
doporučená cena od výrobce 3 090 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1 449 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce -
kapacita toneru 1500 stran
životnost fotoválce součást toneru
toner dodávaný k tiskárně jen na 700 stran

rychlost tisku 16 str/min
první výtisk do 9 sekund
max rozlišení [dpi] 600 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 34,7 × 22,4 × 19,4
hmotnost 4,7 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 549 stránek
rychlostí… 17 str/min
první stránka za…  8 sekund
spotřeba ve standby 2,9 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 36 x 34
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,76 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 2,09 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Malá a úsporná tiskárna s podobnou konstrukcí jako Canon má nízkou pořizovací cenu i pěkné elegantní provedení. Také jako u Canonu potěšila jednoduchá výměna toneru i poměrně tichý provoz, rozdíly se však nakonec přece jenom našly.

Instalace neproběhla snadno, připojit tiskárnu k počítači přes USB se musí až v určitém kroku na výzvu instalátoru. Pokud je HP připojeno ještě před výzvou, instalátor tiskárnu nevidí a můžete začít znovu. Instalace ovladačů u konkurentů podobné problémy nedoprovázely a nejlevnější tiskárně, se kterou přijdou do kontaktu především neznalí spotřebitelé, to ubralo body hned na začátku. Během tisku se v HP ani jednou nezasekl papír.

Jak tiskne:

Kvalita tisku je o trochu horší než u Canonu, tiskárna více šetří toner a nemá plynulý přechod z nejtmavšího na nejsvětlejší bod. Tisk textu je však perfektní a zaslouží si pochvalu. Celkově lze vytknout pouze problémy s kontrastem černé a škálou ve stupních šedi, kvalitou tisku, na kterou jsou všechny levné laserové tiskárny primárně určeny, ale přesvědčila. Oproti vítěznému Canonu ztrácí díky vyšší pořizovací ceně, s klidným svědomím ale můžeme malou LaserJetku doporučit.

HP LaserJet P1006

HP LaserJet P1006

Ukázka kvality výstupu tiskárny HP


      HP LaserJet P1006 HP LaserJet P1006 HP LaserJet P1006

Vytisknutá testovací stránka zde



 Lexmark E120n
cena v e-shopech od 2 100 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 250 Kč
cena fotoválce v e-shopech od 800 Kč

Parametry od výrobce 
doporučená cena od výrobce 3 320 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1 535 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce 940 Kč
kapacita toneru 2000 stran
životnost fotoválce 25 000
toner dodávaný k tiskárně jen na 500 stran

rychlost tisku 19 str/min
první výtisk 8 sekund
max rozlišení [dpi] 600 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 25 x 38,8 x 37
hmotnost 6,9 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 508 stránek
rychlostí… 18 str/min
první stránka za…  16 sekund
spotřeba ve standby 6,6 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 37 x 40
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,66 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 2,49 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Jedna z nejhezčích tiskáren v testu, v domácnosti navíc bude dobře vypadat i díky hodnotnějším plastům, než má konkurence. Do redakce nám došel model Lexmark E120n, který stojí 2100 Kč a umožňuje tisk přes síť, což se hodí v domácnosti nebo menší firmě. Rozšířenější model E120 bez možnosti tisku přes síť je přibližně o 400 Kč levnější, jiné odlišnosti v obou tiskárnách nejsou.

Instalace při připojení přes USB proběhla bez problémů, nastavení tisku přes síť je již náročnější. Výrobce k tiskárně dodává návod pro nastavení a jednoduchý instalátor, který středně pokročilé uživatele navede až ke zdárnému konci. Úplní začátečníci ale budou mít s nastavením problémy. V testu patřil Lexmark k těm nejtišším, bohužel při posuvu papíru byly slyšet různé nepravidelné rušivé zvuky připomínající drhnutí gumy o papír. Z 508 stránek se nám zasekl pouze jeden papír, podavač jednou vzal dva papíry najednou.

Jak tiskne:

Kvalitou tisku se nakonec dostal Lexmark na chvost celého peletonu konkurentů společně s OKI. Nevýrazné přechody a ztráta detailů v obrázku doplňuje světlejší písmo, které je však alespoň ostré a dobře vykreslené. Pro základní tisky textů stačí, dopisy nebo důležitější práce bychom ale spíše svěřili do pacek konkurentů.

Lexmark E120

Lexmark E120n

Ukázka kvality výstupu tiskárny Lexmark

     Lexmark E120 Lexmark E120 Lexmark E120

Vytisknutá testovací stránka zde



 OKI B2200
cena v e-shopech od 3 000 Kč
cena za toner v e-shopech od 950 Kč
cena fotoválce v e-shopech od 1 100 Kč

Parametry od výrobce 
doporučená cena od výrobce 3 213 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1 063 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce 1 213 Kč
kapacita toneru 2000 stran
životnost fotoválce 10 000 stran
toner dodávaný k tiskárně jen na 1000 stran

rychlost tisku 20 str/min
první výtisk -
max rozlišení [dpi] 1200 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 18,1 x 32,1 x 20,4
hmotnost 4,8 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 629 stránek
rychlostí… 22 str/min
první stránka za…  13 sekund
spotřeba ve standby 4,4 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 35 x 34
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,59 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 1,62 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Sympaticky vyhlížející tiskárna s nejmenšími rozměry v testu. Dojem kazily laciné plasty, od tiskárny s takto vysokou cenou jsme čekali hodnotnější provedení. Negativně lze také hodnotit světlé plasty, které časem budou mít tendenci k ošklivému zažloutnutí.

Instalace ovladače proběhla bez problémů, horší to bylo s výměnou toneru. Ten se umisťuje poněkud neprakticky do většího dílu s fotoválcem, prášek z toneru pak může uživatele umazat. Řešení výměny toneru u konkurentů nám přišlo elegantnější. Další negativní dojmy provázel hluk ze samotného tisku, OKI nepříjemně povrzávala a při prvních výtiscích také zanechávala rýhy v papírech. Časem se sice umoudřila, vrzání ale nepřestalo. Co překvapilo nejvíce, byla snižující se rychlost tisku - jak docházel toner, tiskárna tiskla čím dál tím pomaleji. Při signalizaci prázdné náplně stačilo zavřít a otevřít dvířka, tiskárna pak natiskla bez ztráty kvality dalších několik stránek. Celkem se během tisku zasekly dva papíry.

Jak tiskne:

O kvalitě tisku se příliš nedá mluvit, i na nejvyšší kvalitu vypadá černá barva jako šedá. Nízký kontrast srážel výslednou kvalitu i u textu, který není vhodný ani pro tisk domácího úkolu. Pochválit musíme pěkně vytisknuté sbíhavé linky, celkově jde ale OKI B2200 doporučit jen skutečně nenáročným uživatelům.


OKI B2200

OKI B2200

Ukázka kvality výstupu tiskárny OKI

      OKI B2200 OKI B2200 OKI B2200

Vytisknutá testovací stránka zde



 Samsung ML-1630 - TIP REDAKCE
cena v e-shopech od 3 300 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 400 Kč
cena fotoválce v e-shopech od -

Parametry od výrobce
 
doporučená cena od výrobce 3 796 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1 601 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce -
kapacita toneru 2000 stran
životnost fotoválce součást toneru
toner dodávaný k tiskárně jen na 1000 stran

rychlost tisku 16 str/min
první výtisk 15 sekund
max rozlišení [dpi] 1200 x 600
kapacita podavače 100 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 33,2 x 37,5 x 12,1
hmotnost 6,4 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 473 stránek
rychlostí… 16 str/min
první stránka za…  11 sekund
spotřeba ve standby 5,1 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 39 x 34
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,70 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 3,38 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

Tiskárna Samsung vypadá opravdu originálně a v pokoji bude vypadat více než hodnotně. Módní lesklý povrch sice přitahuje prach a je náchylný k poškrábání, takto pěknou tiskárnu ale jen tak nenajdete.

Samsung přitom nezůstává pozadu ani po funkční stránce. Výtku si zasloužil pouze malý podavač jen na 100 listů a především zásobník na výstupu, který má kapacitu pouze 30 listů. Při rozsáhlejším tisku tak majitel musí být neustále u tiskárny a průběžně papíry dávat stranou. Potěšil jednoduchý displej složený z modrých a červených diod, který umí informovat o průběhu tisku a zobrazuje počet vytisknutých stránek. Dalším bodem je nejjednodušší výměna toneru, s jakou jsme se během testu setkali. A na závěr chválícího maratonu musíme přidat ještě 100% spolehlivost po dobu testu - v tiskárně se ani jednou nezadrhl papír, podavač vždy odebral jen jeden papír.

Jak tiskne:

Kvalitou tisku patří Samsung k tomu absolutně nejlepšímu, alespoň na pohled. Tiskárna totiž nešetří tonerem a nabízí opravdu sytou černou barvu, někdy až na úkor detailů. Pro tisk oficiálních textových dokumentů je ale více než vhodná a výstupy vypadají opravdu skvěle. Neobvyklá koncepce, kultivovaný provoz a dobrá kvalita tisku nakonec přinesly Samsungu ocenění Tip redakce.


Tip redakce


Samsung ML-1630

Samsung ML-1630

Ukázka kvality výstupu tiskárny Samsung

Samsung ML-1630 Samsung ML-1630 Samsung ML-1630


Vytisknutá testovací stránka zde



 Xerox Phaser 3117 - TIP CENA / VÝKON
cena v e-shopech od 1 400 Kč
cena za toner v e-shopech od 1 200 Kč
cena fotoválce v e-shopech od -

Parametry od výrobce
 
doporučená cena od výrobce 2 178 Kč
doporučená cena toneru od výrobce  1 773 Kč
doporučená cena fotoválce od výrobce -
kapacita toneru 3000 stran
životnost fotoválce součást toneru
toner dodávaný k tiskárně jen 1000 stran

rychlost tisku 17 str/min
první výtisk 10 sekund
max rozlišení [dpi] 600 x 600
kapacita podavače 150 listů
rozhraní USB
rozměry [cm] 35,4 x 29,7 x 21,9
hmotnost 7 kg

Naměřili jsme 
jeden toner potiskl … 868 stránek
rychlostí… 16 str/min
první stránka za…  29 sekund
spotřeba ve standby 3,9 W
tiskárna zabírá na stole [cm] 42 x 36
cena jedné stránky při 5% pokrytí 0,40 Kč
cena testovací stránky při 23 % pokrytí 1,38 Kč
Tabulku s parametry najdete zde

U nejlevnější tiskárny v testu jsme nečekali nějaké skvělé výkony, nakonec však ale překvapila. Nejenom, že je velmi levná a zároveň má nízké náklady na tisk, kvalitou výstupu se mohla bez větších obtíží měřit se zbytkem několikanásobně dražší konkurence.

Hranatý design neurazí ani nenadchne, použité materiály jsou průměrné, světlá barva bude mít sklony ke žloutnutí. Konstrukčně je na tom ale již tiskárna velmi dobře, spojení jednotlivých plastů je pevné a přesné, pohyblivé části do sebe dobře pasují. Pochválit proto musíme i jednoduchou výměnu toneru, stačí malý tlak a zapadne přesně na své místo. Pokud v tiskárně dojde papír, stačí do podavače dát nové listy a o nic se nestarat - v tiskárně je čidlo, které rozpozná vložení listů a tisk se tak rozeběhne sám bez zásahu uživatele. Hlučností patří Xerox k průměru, spolehlivostí k nadprůměru - až na dva papíry, které si vzala najednou, nebyl při tisku 868 stránek zaznamenán jediný problém.

Jak tiskne:

Výstupní kvalita dopadla pro text průměrně, při pohledu pod zvětšovacím sklem je vidět menší krytí a tím světlejší barvu tisknuté plochy. Detaily, jako například patky písma, jsou ale dobře vykreslené. Pochválit musíme i dobrý kontrast a jemné odstupňování škály, od tiskárny za 1400 Kč s daní jsme takto dobrý výstup nečekali. Když k tomu připočteme nejnižší náklady na pořízení a tisk, není co řešit - Xerox doporučujeme ke koupi a gratulujeme k povedenému produktu.


Nejlepší poměr cena / výkon


Xerox Phaser 3117

Xerox Phaser 3117

Ukázka kvality výstupu tiskárny Xerox

     Xerox Phaser 3117 Xerox Phaser 3117 Xerox Phaser 3117

Vytisknutá testovací stránka zde


Děkujeme všem výrobcům za zapůjčení tiskáren a poskytnutí spotřebního materiálu. Za zapůjčení měřiče spotřeby  Voltcraft Energy Monitor 3000 děkujeme firmě FK Technics, provozovateli evropského zásilkového obchodu CONRAD electronic.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...