Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký test deseti USB disků. Které místo je pro vaše data nejbezpečnější?

Externí harddisk je ideálním místem pro přechodné zálohování fotograií, filmů i hudby. Otestovali jsme deset různých uložišť s kapacitami od 120 do 500 GB. Některé disky nabízí i připojení přes FireWire nebo eSATA. Ve výběru nechybí značky HP, Western Digital, Verbatim, Apple a další.

Uvnitř krabiček se skrývají klasické počítačové i notebookové pevné disky | foto: Jiří Zahrádka

Množství obrázků nebo cenné soubory byste si měli ukládat i jinde než jen v počítači. Nejlepší volbou je externí harddisk. Přinášíme vám jejich porovnání.

Zálohování je jediný účinný způsob, jak nepřijít o data. Čím víc máte fotografií, hudby ve formátu MP3 nebo dokumentů, tím víc se vám vyplatí pořídit si externí pevný disk, abyste o ně nepřišli, když se s počítačem něco stane.

Abyste se v externích pevných discích mohli orientovat, otestovali jsme je v běžném provozu, kdy jsme se zaměřili zejména na to, jak rychle dokážou ukládat data a jak snadno se pak naopak hledá mezi soubory již na nich uloženými. Zkoušeli jsme jich celkem deset, přičemž se ukázalo, že rozdíly mezi nimi jsou spíše kosmetické. Nenašli jsme žádný propadák, všechny disky dobře poslouží.

Právě externí disky se stávají nejrozšířenějším způsobem zálohování dat. Důvody jsou poměrně jednoduché. Jejich ceny klesly na snesitelnou míru, jsou menší a skladnější, zatímco jejich kapacita stoupá. A hlavně s nimi není nutné nosit externí napájení, protože jim až na výjimky stačí to z portu USB po pouhém připojení k počítači.

Typy disků


Pevné disky se vyrábějí v několika rozměrech. Nejběžnější jsou 3,5", které najdete v osobních počítačích. Do normálních notebooků se většinou dávají menší 2,5", ty často najdete i ve větších MP3 přehrávačích. Nejmenší 1,8" disky se nacházejí v extrémně malých noteboocích a miniaturních MP3 přehrávačích.
Do externích disků se dávají většinou první dvě velikosti. Větší 3,5" disky často vyžadují ještě externí napájení, takže se dávají do větších krabiček. Naopak do plně přenosných externích disků se dávají 2,5" pevné disky, které nejsou tak energeticky náročné, proto jim stačí napájení jenom z USB. Ty byly předmětem našeho zkoumání.

Jaké jsou typy zálohovacích disků

USB s napájením přes kabel
Obsahují malé disky, kterým stačí k napájení nízkoenergetické USB. Jsou výhodné pro přenášení. Tato kategorie zaznamenává velký rozkvět, v nabídce jsou disky s kapacitou 80 GB až 320 GB. Maximální přenosová rychlost je omezena rozhraním USB, u verze 2.0 je to teoreticky až 60 MB/s, prakticky asi 35 MB/s. Maximální délka připojovacího kabelu je 5 metrů.

USB s externím napájením
Platí to samé jako u předchozí, pouze k napájení je třeba externí zdroj, protože disk potřebuje víc, než je schopný USB kabel dodat. Proto se tato varianta nehodí pro přenášení, spíše pro domácí zálohování. Na druhou stranu se nabízejí větší kapacity pevných disků, až do 2 TB, tedy 2048 GB. Rychlost připojení je opět omezena rozhraním USB.

FireWire
Tato varianta se také dělá v provedení s napájením z počítače i s externím napájením. Starší FireWire 400 je rychlé asi jako USB 2.0 - uvádí se 49 MB/s, novější FireWire 800 je asi dvakrát rychlejší. Většina domácích počítačů není tímto rozhraním vybavena, hodí se spíše pro profesionály. Délka přípojného kabelu se uvádí až 100 metrů.

eSATA
Zatím nejrychlejší varianta externích pevných disků. Rozhraní eSATA, neboli external SATA je připojení, které se používá uvnitř počítače pro připojení moderních disků. Navíc umožňuje připojení a odpojení za chodu, ale potřebuje externí adaptér. Rychlost přenosu dat je až 375 MB/s. Délka propojovacího kabelu je maximálně 2 metry.

Síťový (Ethernet)
Disk je připojený přes domácí počítačovou síť drátově (ethernetem) nebo bezdrátově (wi-fi). Rychlost je daná typem připojení, drátově většinou 12 MB/s u ethernetu, 5,5-6,75 MB/s u wi-fi a 13,5 MB/s u nejrychlejší varianty wi-fi. Výhodou síťového disku je, že může být neustále dostupný, dá se na něj kdykoli zálohovat nebo z něj získat dat.Speciální variantou síťových disků jsou média centra, která kromě prostého ukládání dat mohou sloužit také pro streamování hudby a videa.


S jedním nebo dvěma dráty
Náš test se zaměřil jen na část nabídky, protože celkem jsou k mání desítky modelů od různých výrobců. Z ní jsme vybrali sedm disků bez nutnosti přídavného napájení, dva 3,5" s externím napájením a jeden síťový.

Až na několik detailů jsou všechny testované externí disky víceméně srovnatelné. Je to dané hlavně typem připojení k počítači – přes USB port. Zatímco disky jsou dnes velice rychlé a dosahují rychlosti až 150 MB/s, nutností přenášet data přes USB se rychlost degraduje.

V případě rozhraní USB 2.0, které má  většina počítačů, činí maximální rychlost přenosu kolem 35 MB/s, což potvrdil i náš test. Rychlost testovaných disků se příliš nelišila, nejpomalejší disk byl luxusní Prestigio s rychlostí asi 29 MB/s, nejrychlejší 36,5 MB/s byl disk WD My Book, tedy žádný výrazný rozdíl. Drobné kolísání navíc mohlo být dáno vytížením počítače, případně drobnými odlišnostmi v provedení elektroniky disků.

Druhým testovaným parametrem byla přístupová doba. Ta naopak ukazuje, jak rychle disk najde požadovaný soubor nebo místo mezi soubory, které jste na něj uložili. Ideální je samozřejmě co nejnižší přístupová doba, dnes se u špičkových disků pohybuje u 9 ms. Z námi testovaných disků byl opět nejlepší WD My Book, nejpomalejší byly tentokrát disky LaCie.


Co škodí vašemu disku

– otřesy a pády, bývají nejčastější příčinou ztráty dat
– teplo – dražší disky jsou vybaveny lepším odvodem tepla
– změny teplot – při přechodu z tepla do zimy a obráceně nechte disk chvíli temperovat


 
Vítězem je...
Celkové pořadí vyplynulo z porovnání všech parametrů u jednotlivých disků, přičemž cena hrála největší roli – celých 35 procent. Liší se podle kapacity disku – se vzrůstající kapacitou klesá cena za gigabajt, jako hlavní jsme vzali cenu za GB u 320GB disku. Kupodivu ani tak se známka za cenu u testovaných disků nelišila. Z disků bez externího napájení zvítězil téměř jednoznačně Maxtor. Jako nejhorší nám v testu vyšly disky LaCie rugged a HP Pocket Media Drive. Ale nejhorší je myšlené spíše v uvozovkách, protože disky se ve skutečnosti příliš neliší.

Další testované disky jsou pro jiné kategorie uživatelů. WD My Book je spíše pro nenáročné uživatele, kteří chtějí zálohovat svou práci, jeho nevýhodou je trvalé napájení. LaCie d2 quadra je spíše pro profesionální uživatele, kteří vyžadují vysokou rychlost a maximální spolehlivost zařízení, které se nepřehřívá.

Pro domácí uživatele je také Apple Time Capsule, bohužel pro Českou republiku nastavená cena je příliš vysoká, protože je zatím jednodušší koupit víc zařízení za nižší cenu a zkombinovat je.
 
Podle čeho vybírat?
Protože rozdíl mezi testovanými disky je minimální, hlavními kritérii pro výběr by měla být cena a vzhled. Většinou obojí jde ruku v ruce, protože hezčí disky jsou patřičně cenově ohodnoceny. Je třeba také pamatovat, že s kapacitou disku cena sice roste, ale ne tak výrazně, takže cena za gigabajt se výrazně snižuje. Jako příklad můžeme uvést disky LaCie Rugged, kde u 80GB disku vyjde gigabajt na 27 Kč, u 160GB už 22 Kč a u 320GB  jenom 16,5 Kč.

 

Testované modely

Disky s napájením z počítače

Maxtor OneTouch 4 Mini 250 GB
známka: 1,9

Maxtor OneTouch 4 Mini 250 GB  Maxtor OneTouch 4 Mini 250 GB
Disk solidně působící konstrukce - dolní část je pogumovaná, horní pouzdro je plechové. Váha příjemně překvapí - je nižší, než to na pohled vypadá. Disk má dvoudrátové připojení, ale u některých počítačů stačí připojit přes jedno USB. Kromě jednoho USB konektoru má ještě tlačítko, které slouží například na rychlé zálohování. K tomu si ovšem musíte nainstalovat program z disku. Součástí dodávky je samospustitelné CD, které dokáže disk v počítači zazálohovat na připojený externí, případně potom takovou zálohu obnovit.

Maxtor OneTouch 4 Mini 250 GB HD Tach
36,4 MB/s
16,1 ms
Hmotnost: 172 g samotný
Cena: 2 735 Kč
Cena z GB: 10,94 Kč

Verbatim 2,5" Portable USB 320 GB
známka: 2,2

Verbatim 2,5 Verbatim 2,5
Disk působí velice elegantně. Obal je tvořen plastem, který imituje kovový povrch a tvarem je přístroj velice příjemný a vhodný na přenášení. Disk se připojuje velice snadno přiloženým kabelem. Součástí dodávky je i zálohovací software, který stačí z disku nainstalovat. Ten zde však nebyl.

Verbatim 2,5
35,7 MB/s
17 ms
Hmotnost: 155 g
Cena: 4 006 Kč
Cena za GB: 12,52 Kč

Formac 120 GB Raven Black Disk Mini 2,5"
známka 3,7

Formac 120 GB Raven Black Disk Mini 2,5 Formac 120 GB Raven Black Disk Mini 2,5
Černý obelisk, tak disk působí na první pohled. Obal je vyroben z černého lesklého plastu, který je náchylný na poškrábání. Obal se navíc lehce prohýbá, takže při prudším tlaku by se mohl i rozlomit. Disk je možné k počítači připojit přes USB nebo FireWire, ale nám se ho povedlo připojit pouze přes druhé z nich. Na USB chybí zřejmě chybí dostatečné napájení, protože svítí pouze kontrolka, ale disk se nerozběhne. Proto jsme mohli v praxi otestovat rychlost disku přes teoreticky průchodnější rozhraní FireWire, což se potvrdilo i v praxi. I když rychlost není o mnoho větší než USB 2.0, lehce přece jen ano a navíc by mělo být rozhraní průchodnější, tedy kopírování oběma směry by mělo probíhat svižněji.

Formac 120 GB Raven Black Disk Mini 2,5 Formac 120 GB Raven Black Disk Mini 2,5
31,3 MB/s
17,2 ms
Hmotnost: 220 g
Cena: 3 891 Kč
Cena za GB: 32,43 Kč

LaCIE little disk 320 GB
známka: 2,75

LaCIE little disk 320 GB  LaCIE little disk 320 GB
Na první pohled černý elegán, který splňuje estetickou i praktickou funkci. Ale hned po vybalení se na pouzdro obtiskly otisky prstů, což je trochu handicap. Sympatický je vytahovací USB konektor, který je při přenosu schovaný a vytahuje se pouze, když je potřeba. Bohužel ne na všech počítačích stačí napájejí přes jedno USB a je třeba s sebou nosit ještě napájecí redukci. Při zapojení přes FireWire se automaticky nenainstaluje program obsluhující zálohovací tlačítko a je třeba ho ručně doinstalovat z disku. Jako příslušenství se dodávají všechny potřebné kabely a sametový pytlíček na přenášení disku.

LaCIE little disk 320 GB - HD Tach USB LaCIE little disk 320 GB - HD Tach FW
FW 17,7 ms, 36,9 MB/s 
USB 18 ms, 31,2 MB/s 
Hmotnost: 188 g
Cena: 5 284 Kč
Cena za GB: 16,51 Kč

Prestigio 160 GB DataSafe I.
známka 3

Prestigio 160 GB DataSafe I Prestigio 160 GB DataSafe I
Vizuálně nejluxusněji působící disk v kůži a kovu, navíc se dodává se stylovým koženým pouzdrem. Normálního uživatele možná takový vzhled spíše odpudí, ale pokud jste manažer a máte vše v kůži, disk bude rozhodně praktickým doplňkem.
Kromě USB konektoru má dokonce vypínací tlačítko a jedno tlačítko Copy, které slouží pro automatické kopírování dat - za předpokladu, že si nainstalujete aplikaci z přiloženého CD.
Připojovací kabel je opět dvoudrátový - pro počítače se silnějším napájením přes USB stačí zapojit jeden konektor, pro ostatní dva.

Prestigio 160 GB DataSafe I HD Tach
29,4 MB/s
17,2 ms
Hmotnost: 207 g samotný, 265 g s pouzdrem, 280 g + kabel
Cena: 3 568 Kč
Cena za GB: 22,3 Kč

HP Pocket Media Drive 120 GB
známka 3

HP Pocket Media Drive 120 GB HP Pocket Media Drive 120 GB
Tento disk můžete používat buď samostatně, potom se připojuje přes normální kabel, nebo v počítačích HP ho zastrčíte do speciální mechaniky. Připojovací kabel má na jednom konci netradičně dva USB konektory. Zatímco na novějších počítačích s USB 2.0 stačí připojit pouze přes jeden, na starších s USB 1.1 se připojením disku přes dva konektory výrazně zrychlí přenos dat.
Větší část těla přístroje je z plechu, takže působí velice solidním dojmem. Disk se navíc dodává s pěkným pouzdrem na přenášení, kam se pohodlně schová disk i kabel.

HP Pocket Media Drive 120 GB HD Tach
HP 2x USB
33,8 MB/s
17 ms
Hmotnost: 200 g samotný, 330 g s kabely a pouzdrem
Cena: 2 426 Kč
Cena za GB: 20,22 Kč

LaCie Rugged 250 GB
známka 3,2

LaCie Rugged 250 GB  LaCie Rugged 250 GB
Disk je umístěný do plechového pouzdra, které je ještě po obvodu obalené gumovým prstencem. Disk je tak lépe chráněn před drobnými nárazy, výrobce přímo tvrdí, že je extra odolný. Kromě běžného rozhraní USB jsou k dispozici také FireWire a dokonce rychlejší varianta FW800 pro náročnější uživatele. My jsme však disk zkoušeli pouze přes rozhraní USB. Jako přídavné napájení se k disku dodává druhý kabel, který má na jednom konci USB, na druhém klasický dutinkový napájecí konektor - ten se zastrkuje do disku.

LaCie Rugged 250 GB HD Tach
USB, FW400, FW800
33 MB/s
18,1 ms
Hmotnost: 251 g
Cena: 5 106 Kč
Cena za GB: 20,42 Kč

 

Disky s přídavným napájením

MyBook Essential 500 GB
známka 1,35

WD MyBook Essential 500 GB  WD MyBook Essential 500 GB
Díky použití externího napájení a použití levnějšího 3,5" disku uvnitř je výrazně nižší cena. Disk má tvar knihy, kterou můžete zařadit do knihovničky a zapomenout na ni. Dodává se ve více barevných kombinacích, bohužel lesklý plastový povrch je náchylný na poškození.
Disk bohužel nemá vypínač, takže stále je zapojený. Naštěstí spotřeba ve chvíli spánku není velká, pouze asi 2,6 W, což je méně, než mají některé jiné přístroje ve stavu vypnutí. Špičková spotřeba jde na 13 W, ale průměrná je kolem šesti Wattů.

WD MyBook Essential 500 GB HD Tach
Spotřeba 2,6-13 W (většinou 5-8 W)
Rychlost přes USB: 36,5 MB/s
Přístupová doba přes USB: 14,7 ms
Hmotnost: 1 kg
Cena 2 640 Kč
Cena za GB: 5,25 GB

LaCie d2 quadra 750 W

LaCie d2 quadra 750 W LaCie d2 quadra 750 W
Nejtěžší disk v testu. Solidní kovové tělo má praktický povrch pro dobrý odvod tepla. Bohužel pro zachytávání prachu už tak praktický není. Pokud chcete zapojit více stejných disků, můžete je pomocí kolejniček zapojit do miniracku. Kromě toho se disk pyšní všemi myslitelnými rozhraními, od jednoduchého USB 2.0, přes FireWire 400 a FireWire 800 až po eSATA. I když při kvalitách disku ho připojovat pouze přes USB je skoro zločin. Ne úplně příjemné jsou dost výrazné vibrace a hučení disku. Také bychom doporučovali s ním zacházet slušně, protože solidní konstrukce sice dobře vede teplo, ale i případné vibrace, takže pád disku by nemusel skončit šťastně.
Disk má vypínač, a to ve dvou polohách. Pro náročné uživatele může být stále zapnutý, pro normální lidi ho můžete přepnout do polohy Auto, kdy disk v případě nečinnosti vypíná - potom má spotřebu jenom 3,3 W.

LaCie d2 quadra 750 W HD Tach USB LaCie d2 quadra 750 W HD Tach FireWire
Rychlost přes USB: 35,2 MB/s
Přístupová doba přes USB: 14,1 ms
Ryhlost přes FW: 38,9 MB/s
Přístupová doba přes FW: 13,8 ms
Spotřeba:
samotný zdroj 0,5 W
vypnutý disk 2 W
Zapnutý disk 8-11 W (v zátěži až 13 W)
Váha 1,62 kg
Cena: 7 391 Kč
Cena za GB: 9,85 Kč

Síťové disky

Apple Time Capsule 500 GB

Apple Time Capsule
Unikátní zařízení spojující externí disk, router a wi-fi router. Pokud vlastníte ADSL nebo kabelový modem nebo mobilní připojení s ethernetovým rozhraním, můžete nechat Time Capsule, aby se za vás připojoval k internetu. Na druhé straně má zařízení čtyři ethernetové porty, na kterých můžete připojení sdílet - Time Capsule má samozřejmě DHCP server. Jako poslední variantu obsahuje Time Capsule wi-fi, takže ani nebudete potřebovat připojení přes ethernet.
Kromě těchto unikátních funkcí má Time Capsule ještě 500GB nebo 1TB disk, který může sloužit například pro zálohování. Nejnovější Mac OS X Panther může na Time Capsule dokonce zálohovat automaticky, aniž se o to staráte.
Rychlost ukládání a čtení z disku jsme neměřili, záleží na rychlosti lokální počítačové sítě nebo wi-fi připojení. Zatímco pro normální práci se disk příliš nehodí, jako hudební a filmový server bude jistě stačit, pokud nebudete sledovat filmy v HD rozlišení, kdy už by mohl nastat problém.
Spotřeba není právě nejnižší, ale vzhledem k tomu, že nahrazuje několik jiných zařízení se dá ospravedlnit (navíc by klesla, pokud bychom nepoužívali wi-fi). Co je však horší, testovaný kus se lehce přehříval, nekalibrovaný infrateploměr na něm po nočním "klidu" naměřil téměř 50 °C.

Apple Time Capsule
Spotřeba 13 W v klidu, 20 W v zátěži (zapnuté wi-fi)
Cena: 8 449 Kč
Cena za GB: 16,90 Kč

Disky LaCie zapůjčila firma Maczone.cz, WD, Maxtor a Prestigio zapůjčila Alza.cz a Formac zapůjčil DtpObchod.cz, Apple Time Capsule zapůjčil Apple CDS.
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...