Velký test disků, část 1: Disky se představují

V minulých dnech naše redakce provedla srovnávací test pěti rychlých, 7200 otáčkových pevných disků. S jejich recenzemi a s výsledky všech testů vás postupně začneme seznamovat v průběhu tohoto týdne, takže se již nyní můžete těšit. Nyní je tu ostrý start, se kterým přichází na řadu seznámení s jednotlivými pevnými disky a představení jejich nejdůležitějších technických parametrů.

Harddisky vyrovnané v řadě

Úvod

Když si vybíráte pevný disk, sledujete také technické parametry? Nebo vás zajímá pouze cena a reference od známých? Já myslím, že se na parametry stojí za to občas podívat a proto si parametry jednotlivých disků udávané výrobci (než přistoupíme k jakýmkoliv testům) připomeneme.


Spodní část diskuIBM DeskstarPerla od IBM

IBM Deskstar 120GXP, 41.1 GB, 7200 ot/min, 2MB Cache, U-ATA/100

Jako první kandidát na celkové prvenství v testu se představuje stálice od IBM. Jedněmi považovaná za nejrychlejší disk na trhu ve své kategorii, jinými za nesmírně poruchový a ještě ke všemu předražený luxus. Ať už je to jakkoliv, technická fakta hovoří jasně. Jedna plotna otáčející se 7200 otáček za minutu, 2 čtecí/zapisovací hlavičky a 2 MB rychlé Cache. K tomu IBM patentovaná technologie True-track servo, formátování sektorů technologií No-ID a samozřejmě špičková přístupová doba, 8.5 ms. Výrobce ještě udává přenosovou rychlost 40 MB za vteřinu, technologii S.M.A.R.T (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) a Error Logging pro větší bezpečnost uložených dat.

Čelní pohled na diskDále se může pochlubit vylepšenou spotřebou a zejména novou logikou pro rychlejší zápis dat a jejich čtení. IBM o svých discích prohlašuje, že jsou "stále na špici". A jelikož to prohlašuje pravidelně, stojí za to si tuto podezřelou okolnost prověřit. Uvidíme, jak si favorit všech favoritů povede v testech.

Třeba IBM tahá zákazníky za nos..

(Testovaný model byl ze série IC35LO4OAVVA07-0 )

 

Maxtor D740X-6LSpodní část diskuRychlík od Maxtoru

Maxtor DiamondMaxPlus D740X-6L, 40.0 GB, 7200 ot/min, 2MB Cache, U-ATA/133

Dalším kandidátem na celkové prvenství je disk od společnosti Maxtor. Těší se výborné pověsti a hlavně, má několik technických zajímavostí. Oproti svému konkurentovi podporuje U-ATA133 a nemá dvě plotny, jako IBM, ale pouze jednu, zato s vysokou hustotou zápisu. Od toho se odvíjejí i další parametry, jako jsou například dvě čtecí/zapisovací hlavičky. Plotna se otáčí rychlosti 7200 ot/min a disk disponuje 2MB velkou Cachí. Na ochranu dat slouží Data Protection System a proti poškození disku jako takového potom Shock Protection System. Výrobce udává průměrnou přístupovou dobu menší než 8.5Čelní pohled na disk ms a nejnižší možnou pak 8 ms (což je jistě odvážné).

Co přinese zvýšení hustoty záznamu? Vyplatí se mít dvě plotny a 4 hlavičky a nebo pouze jednu plotnu a dvě hlavičky? Na to by nám měly odpovědět až testy.

(Testovaný model byl ze série MX6L040J2 )

 

Seagate Barracuda ATA IVSpodní část diskuVývojový mezník Seagatu

Seagate Barracuda ATA IV, 40.0 GB, 7200 ot/min, 2MB Cache, U-ATA/100

V našich končinách velice oblíbený disk a to ne jenom pro svojí absolutní tichost při plném provozu. Seagate si na svém dravci dal záležet a to mu možná jako výrobci zachránilo dobré jméno. Provedením je velice podobný Maxtoru. Rovněž i u něj najdeme řešení s jednou plotnou otáčející se 7200ot/min a dvěmi hlavičkami. Od toho se odvíjí i vysoká hustota záznamu dat na plotně. O tichost se postaral technologicky vyspělý SoftSonic FDB motor (disk vydává pouze 2 db hluku) Čelní pohled na diska o bezpečnost dat zase 3D Defense system. Samozřejmostí je pak podpora U-ATA/100 a za zmínku stojí také to, že výrobce udává průměrnou přístupovou dobu na 9 ms. (Poněkud zkreslený údaj, ale o tom až v jednom z dalších pokračování). I Barracuda byla v testu považována za horkého favorita na čelní umístění.

(Testovaný model byl ze série ST340016A ) 

 

Samsung SP4002HSpodní část diskuVelká neznámá z dílen Samsungu

Samsung Spinpoint SP4002H, 40.0 GB, 7200 ot/min, 2MB Cache, U-ATA/100

Dovoluji si tvrdit, že stejně tak, jako je Seagate se svým modelem Barracuda u nás oblíbený, je Samsung, jako výrobce pevných disků téměř (téměř absolutně) neznámý. Možná je to škoda, neboť snad právě díky tomu je předem považován za outsidera. Přitom v technických specifikacích nijak nezaostává za již zmíněnou Barracudou, nebo třeba Maxtorem. Posuďte sami. Disk je vybaven jednou plotnou s vysokou hustotou záznamu otáčející se 7200 ot/min, je vybaven 2MB Cache a tomu všemu sekundují dvě čtecí/zapisovací hlavičky. Čelní pohled na diskPřístupová doba je výrobcem udávána hodnotou 8.9 ms a ani v ostatních technologiích není Samsung Spinpoint pozadu, neboť o bezpečnost uložených dat se stará 7 way interleave OTF Error Correction a dnes jž pomalu standardní S.M.A.R.T. Disk má navíc ochranu v podobě ImpactGuardu a o tichost disku se zase stará NoiseGuard. V testu byl Samsung velkou neznámou, ale to, jestli překvapil nebo ne, to si necháme až na jindy.

(Testovaný model byl ze série SP4002H )

 

WD Caviar 400Spodní část diskuRaketa od Western Digital

Western Digital Caviar WD400, 40.0 GB, 7200 ot/min, 2MB Cache, U-ATA/100

Dalším, patrně neprávem podceňovaným diskem, je Caviar WD400 pocházející z dílen a vývojových laboratoří Western Digital. Je sice fakt, že v minulosti některé modely tohoto výrobce nestály ani za zmínku, ale to již dnes neplatí. Technické parametry ostatně hovoří samy za sebe. Disk je konstrukčně velice podobný disku IBM Deskstar a to znamená, že má dvě plotny otáčející se rychlostí 7200 ot/min. O čtení a zápis se starají celkem 4 hlavičky a disk má k dispozici 2 MB Cache (některé pevné disky Western Digital mají až neobvyklých 8 MB Cache). Disk Čelní pohled na diskpodporuje U-ATA/100, průměrná přístupová doba je výrobce udávána na 8.9 ms a ani v ostatních parametrech si s konkurencí nezadá. O bezpečnost a ochranu dat na disku se potom stará Data Lifeguard.

(Testovaný model byl ze série WD400BB )

Komentář:

Jak je ze srovnání technických specifikací zřejmé, disky jsou si parametry velice podobné a rozdíly jsou opravdu minimální. Dalo by se dokonce říci, že jsou zanedbatelné. Z toho by se dalo usuzovat, že rozdíly ve výkonech budou rovněž minimální.

Ovšem to je jenom teorie - praxe, slovy klasika, jest věcí odlišnou.