Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VELKÝ TEST: Na letní dovolenou s kamerou do 20 000 Kč

aktualizováno 
Dovolená se blíží a s ní se řada z nás rozhoduje nad zakoupením nové digitální kamery. Vybrali jsme přístroje nižší levnější třídy, která je určená především nenáročným amatérským uživatelům, kteří zvolí jednoduchý spolehlivý přístroj za rozumnou cenu.

Jaký přístroj si vybrat? Takové rozhodování všichni známe, nejen z oblasti videokamer. Rada není nikdy jednoduchá, především, je-li taková konkurence jako na trhu s digitálními kamerami. V praxi bychom si měli nejdříve dát dohromady body, na kterých si uvědomíme, na co budeme přístroj potřebovat a jak ho budeme využívat. Kolik můžeme nebo budeme chtít utratit. Jaké máme zkušenosti, jakou výbavu jsme schopni využít a jakou bez problémů zvládnout.

Pokud nemáte vyšší nároky a nehodláte investovat do dražších a vybavenějších modelů, je tato kategorie určena pro vás. Volba nejspíše padne podle obliby určité značky, nebo podle toho, jestli oslovil design. Nutné je především, na což řada budoucích uživatelů zapomíná, vyzkoušet si, jak padne kamera do ruky.

Canon MVX300

Povedený vzhled a ovládání charakterizuje kameru Canon MVX300. Tělo je šedomodré barvy s chromovými doplňky. Na první pohled působí bytelným a pěkným dojmem. Pochvalu zaslouží výsuvný a výklopný hledáček s nevelkou pogumovanou očnicí. Videokamera dobře padne do ruky. Ovládací prvky jsou nápaditě umístěny a ve většině případech jsou dostupné bez vyklopení LCD displeje. Zajímavě je řešena foto spoušť. Umožňuje pořízení snímku, ale zároveň díky kroužku praktické a rychlé přepnutí volby ukládání snímku na kartu, nebo pásku.

Srdcem přístroje je CCD snímač s úhlopříčkou 1/4,5“ a celkovým rozlišením 1,33 Mpx. Osazena je objektivem s osmnáctinásobným zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 45,4 – 817 mm pro video. Fotografický režim pracuje v rozsahu 37,9 – 682 mm. Nestandardní je závit objektivu o průměru 34 mm. Hledáček je barevný s rozlišením 113 000 bodů. LCD panel zobrazuje 123 000 bodů.

Ovládání je jednoduché a k dispozici je řada ovládacích prvků, které urychlují volbu bez pátrání po funkcích vnořených do menu. Expoziční režimy zvolíte třípolohovým přepínačem před displejem nad tlačítkem Menu. Vedle automatického (Auto) je připraven režim Sport, Portret, Spotlight (bodové světlo), Sand&Snow (pláž a sníh), Low Light (slabé osvětlení). Stejným ovládacím prvkem lze „manuálně“ ostřit, nastavit hlasitost, měnit expoziční zisk, listovat a potvrzovat v Menu. V nabídce je klasická řada digitálních přechodů a efektů.

V praxi:

Video snímky mají velmi dobrou kvalitu. Elektronický stabilizátor celkem spolehlivě zvládne i maximální optické přiblížení i při záběru z ruky, i když stativ je stativ. Při natáčení v horších světelných podmínkách je třeba opatrně přecházet na další záběr. Fotografie jsou na tuto cenovou relaci velmi dobré a bez problému získáte obrázek o velikosti pohlednice 10 × 15 cm. Ukládány jsou na SD kartu o maximální velikosti 1280 × 960 bodů. Kameře chybí ve vybavení světlo a blesk, případně režim „Super noc“. Rovněž je třeba počítat, že přístroj není vybaven prakticky žádnými vstupy.

+ Objektiv, zoom, vestavěný fotoaparát

- Chybí režim „Super noc“, plastový závit na stativ

 

JVC GR–270

V letošním boji o zákazníky nechce získat firma JVC pozadu a snaží se prosadit i na trhu amatérských videokamer. Tělo je z plastu stříbrné barvy s chromovými ozdobnými prvky. Hledáček je výsuvný, barevný s rozlišením 113 000 obrazových bodů.

Objektiv JVC s 25× optickým zoomem má z testovaných kamer největší rozsah ohniskových vzdáleností 42 – 1050 mm pro video. Průměr závitu filtru je 27 mm.

Uživatele, který již měl obdobný přístroj alespoň jednou v ruce, se celkem rychle zorientuje, obsah menu je intuitivně řešený a přehledný. K dispozici je devět přechodových digitálních efektů a doplňuje je pět obrazových – Sepie, Monoton, Classic film, Strobe a Mirror. Nechybí možnost manuálního nastavení expozičních časů od 1/50 do 1/4000 sekundy. Pět voleb nabízí na vyvážení bílé. Většina tlačítek je umístěna na levé straně nad LCD displejem o úhlopříčce 2,5“. Pod ním se po vyklopení skrývá vypínač prosvětlovacích LED diod a tlačítko volby na ukládání fotografií – karta/páska. V maximálním rozlišení 1024 × 768 obrazových bodů se ukládají na SD paměťovou kartu.

V praxi:

Videozáznam má celkem dobrou kvalitu. Díky přisvětlovacím LED diodám jsou slušné záběry i při nočních záběrech. Mechanika je nepatrně slyšet, ale lze kompenzovat funkcí Wind Cut, která rovněž potlačuje šum vytvořený větrem. Po ergonomické stránce mi nepřipadá dobře umístěné tlačítko fotospouště a ovladač zoomu. Největší slabinou přístroje je elektronický stabilizátor, který má značné problémy s velkým 25-násobným optickým přiblížením. Nicméně si musíme uvědomit, že se jedná o přístroj za necelých 15 000 Kč. Vyzdvihnout lze osazení s obousměrnými konektory a analogový vstup.

+ Analogový vstup, LED diody s nočním režimem

- stabilizátor, lehce slyšitelná mechanika

 

Panasonic NV-GS75

V testu na první pohled bezkonkurenční v kategorii do 20 000 Kč. Jediná tříčipová videokamera má v této kategorii rovněž plastové tělo stříbrné barvy. Pod kapotou přístroje se ukrývají tři CCD prvky s jednotlivým rozlišením 540 000 pixelů. Hledáček je pogumovaný, pouze výsuvný o kousek vzad a má rozlišení 113 000 obrazových bodů. Doplňuje ho LCD monitor s úhlopříčkou 2,5“ a zobrazením 113 000 bodů.

Objektiv má desetinásobný zoom, což je nejmenší rozsah ohniskových vzdáleností z testovaných přístrojů (42 – 420 mm). Průměr závitu je 37 mm.

Prakticky veškeré pokročilé funkce a pohyb v menu jsou ovládány joystickem, který umístěn na zadní straně kamery uprostřed otočného kroužku s volbou režimů – záznam/přehrávání videa a fotografování. Joystick se ovládá palcem pravé ruky a je třeba si zvyknout na jeho multifunkčnost, kde je třeba se proplést třemi kruhovými nabídkami hlavních a podružných funkcí. Na paměťovou kartu jsou ukládány pouze statické snímky v maximálním rozlišením 1 520 × 1 152 pixelů.

V praxi:

Videozáznam má za dobrý světelných podmínek velmi dobrou kvalitu. Přestože si málokdo bude vybírat kameru pro fotografování, očekával jsem i vzhledem k uváděnému rozlišení lepší výsledky. Neoslnil mne ani elektronický stabilizátor, který sice zvládne krátký desetinásobný zoom, ale při použití dvacetinásobného digitálního přiblížení má již od počátku problémy. Naopak musím pochválit velmi tichý chod a dobrou baterii. Počítat je nutné s tím, že kamera nemá žádné vstupy. Rovněž výbava není nadstandardní, chybí například prolínání a stmívání obrazu.

+ Tichý chod, dobrá baterie

- Absence vstupů, výbava

 

Sony DCR-HC22E

Hladký a líbivý design těla tvořený převážně z plastu ve stříbrné barvě s šedomodrými doplňky. Praktický je zabudovaný kryt objektivu, který konstrukcí vylučuje případnou ztrátu. Základ přístroje tvoří CCD prvek s úhlopříčkou 1/6“ a efektivním rozlišením 400 000 pixelů pro video. Na svou velikost je kamera vybavena výkonným objektiven s dvacetinásobným zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 44 – 880 mm pro video a světelností F1,8–3,1. Průměr závitu je pouze 25 mm. Hledáček je černobílý a výsuvný pouze vzad. Displej je u Sony již klasicky dotykový o úhlopříčce 2,5“ a rozlišení 123 200 obrazových bodů. V jeho rámečku je umístěno druhé tlačítko nahrávání a ovladač zoomu.

Ovládání videokamery je značně zjednodušeno. Na těle nenajdeme téměř žádná tlačítka. Veškerá nastavení jsou přesto přehledně a jednoduše uspořádány v menu, které ovládáte pomocí dotykového displeje. Přístroj je sice vybavený funkcí fotoaparát, statické snímky se ukládají v maximálním rozlišení 640 × 480 bodů na kazetu miniDV. Slot na paměťovou kartu byste hledali marně. Konektory na těle kamery najdete pouze dva – AV výstup a LANC. K přístroji je dodávána dokovací stanice, která obsahuje další vstupy a výstupy – DV, AV, USB 2.0.

V praxi:

Videozáznam je dobrý a díky funkce NightShot lze nahrávat i ve tmě. S tiskem fotografií není viditelně počítáno, nicméně funkce záznamu statických obrázků je k dispozici. Stabilizátor pracuje nejspolehlivěji ze všech přístrojů i přesto, že objektiv nabízí až dvacetinásobné přiblížení, nicméně stativ je příjemným doplňkem. Chod mechaniky je tichý. Při zakoupení musíte počítat s ČB hledáčkem, netradičním ovládáním přes LCD panel a absencí konektorů, které jsou umístěny na dokovací stanici, kterou musíte vozit s sebou. I když má kamera uváděný jednoznačně nejslabší akumulátor, kupodivu za ostatními nezaostává.

+ Krytka objektivu, příslušenství, Super noční režim

- slabší výbava

 

Závěrem

Žádná z vybraných kamer nezklamala a lze prakticky, kteroukoliv z nich s klidným svědomím doporučit. Kvalitou obrazu zaznamenaného videa jsou minimální rozdíly. Pokud požadujete univerzálnější přístroj s možností tisku fotografií, byl by vítězem Canon MVX300, který měl výstup nejblíže digitálnímu fotoaparátu a nejvyrovnanější výkony ve všech kategoriích. Ovšem pozor nemá žádné vstupy, nelze tedy převádět starší analogové nahrávky, obdobně jako u přístroje Panasonic NV-GS75. Ten má ovšem 3 CCD!!! Největší výbavou oplývá JVC GR-D270, kde vychází i nejlepší poměr výkon cena. Zde ovšem může dojít k problémům s držením, jako jsem měl já, ale to je můj subjektivní pocit. Pokud hledáte jednoduchou a dobře ovladatelnou kameru, hraje „prim“ Sony DCR-HC22E. Zde se ale prakticky připravujete o možnost pořízení tisknutelné fotografie. A jsme tam, kde jsme byli. Na začátku. Jakou zvolit? Nadá se nic dělat, poslední rozhodnutí je na vás.

 Vlastnosti

Canon MVX300

JVC GR-D270

Panasonic NV-GS75

Sony DCR-HC22E

Stabilizace obrazu

elektronická

elektronická

SIS elektronická

elektronická

Vstupy a výstupy

DV výstup; AV výstup; sluchátka; USB 2.0

DV vstup/výstup; AV vstup/výstup; S-video vstup/výstup; analog vstup; USB 2.0

DV výstup; AV výstup; S-video výstup; sluchátka; mikrofon; USB 2.0

A/V výstup; LANC; kolébka: DV vstup/výstup; AV výstup; USB 2.0

Speciální funkce

Dubing, Režim 16:9, Panorama - foto

noční režim - LED světlo; analogový vstup; Wind Cut - potlačení šumu větru

webová kamera; plné manuální funkce

Noční snímání NightShot - 0 lux; webová kamera

Média na obraz/video

miniDV; SD/MMC

miniDV; SD/MMC

miniDV; SD/MMC

miniDV

Napájení

Li-ion, 720 mAh

Li-ion, 700 mAh

Li-ion

Li-ion, 500 mAh

Rozměry (š×v×h)

72×78×131 mm

56×94×112 mm

76×77×120 mm

55×90×112 mm

Hmotnost

500 g

430 g

420 g

400 g

Přibalený software

ZoomBrowser (pro Win), ImageBrowser (pro MAC), PhotoStitch

Digital Photo Nabigator (Win), Power Director 3SE (Win), Power Producer 2 Gold DVD (Win)

Motion DV Studio 5,3 LE pro DV

balíček Picture Package

Bodové hodnocení

       

Vlastnosti obrazu (max. 20)

 19

18

19

19

Ovládání (max. 20)

19

17

18

19

Funkce (max. 20)

18

19

18

17

Provedení, design (max. 10)

10

8

10

9

Příslušenství (max. 10)

9

9

8

9

Hodnocení parametrů (max. 80)

75

71

73

73

Prodejní cena s DPH:

19 990 Kč

14 990 Kč

19 790 Kč

16 990 Kč

Poměr cena/výkon (max. 20)

19

19

19

18

Celkové hodnocení (max. 100)

94

90

92

91

 

Jak jsme vybírali do testu?

Základní podmínkou byla pořizovací cena mezi čtrnácti až dvaceti tisíci korun. Nevybrali jsme úmyslně nejlevnější kamery, které lze již pořídit za necelých deset tisíc korun. Neopominuli jsme fotografický režim, který v některých případech může být příjemný a pokud netrváte na tisku fotografií, nemusíte nosit dva digitální přístroje.

Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo

 

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nová 6K kamera Zenmuse X7.
DJI představilo maličkou 6K kameru pro filmaře

Nová Zenmuse X7 je malá kamera s 35mm snímacím čipem a speciálním bajonetem pro sadu lehkých výměnných objektivů DJI. Ve spolupráci s dronem Inspire 2 má...  celý článek

Matějská pouť v roce 1989.
ČSSR objektivem matematika. Neznámý fotograf Karel Bucháček

V profesním životě se Karel Bucháček věnoval abstrakci - čisté matematice, ve svém volném čase pak konkrétnu. Vědec z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky...  celý článek

Průběh fotografování na zahradě
Do 18 let nepřístupno. Fotograf předělal obývák na erotickou ulici

Za jediný rok musel nafotit 500 snímků, které by vyhověly přísným požadavkům prestižního nakladatelství Taschen. Proto Vlastimil Kula přeměnil svůj byt na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.