Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velký test přenosných DVD přehrávačů do auta i na chatu

aktualizováno 
Letošní léto teplými slunečními dny šetří a spíše se můžeme setkat se zimou a deštěm. Jak ale trávit volný čas v takovém ošklivém počasí? Nejlépe u dobrého filmu. Poradíme vám na čem si jej přehrát. Test přenosných DVD přehrávačů.
Přenosné DVD přehrávače

Přenosné DVD přehrávače | foto: autor

S přenosným DVD přehrávačem si můžete ukrátit dlouhou chvíli při cestování autem. V našem testu jsme otestovali čtyři přenosné DVD přehrávače v cenovém rozpětí cca 10 500 – 16 000 Kč.

Jsou to:

  • Mustek DTV-408 Pro,
  • Nextbase SDV 17S,
  • Nextbase SDV 77B 
  • Panasonic DVD-LS90EG.

Všechny přístroje jsme testovali za použití několika originálních DVD, nahraných DVD typu DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW a cédéček se soubory MP3 a JPEG. Hodnotili jsme kvalitu reprodukce, přehlednost ovládání, výdrž akumulátoru a praktické použití přehrávače v autě. V základní výbavě všech přehrávačů totiž naleznete i auto adaptér.

Digitální televize a DVD přehrávač v jednom - Mustek DTV-408 Pro

Přenosný DVD přehrávač Mustek DTV-480 Pro, který jsme vám již představili v článku Ani deštivá dovolená vám už nebude vadit, vypadá jako kterýkoliv jiný klasický přenosný DVD přehrávač. Nabízí však navíc  přijímač digitální televize. Mustek dokáže uložit do paměti až tisíc stanic, jež si můžete následně zobrazit ve skupině až devíti náhledů. Nechybí ani podpora elektronického programového průvodce (EPG) a teletextu.

Přístroj je vybaven širokoúhlým 8,4“ (21,34 cm) TFT LCD displejem a podporuje formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG a Kodak Picture CD. K připojení máte k dispozici vstupy video a stereo a výstupy S-Video, video, 2x sluchátka, audio a digitální koaxiální audiovýstup. Mimo to zde naleznete i konektor pro připojení externí antény. Součástí výbavy je kromě samotného přístroje a dálkového ovladače, ještě externí anténa pro příjem digitální televize, adaptér, auto adaptér, potřebná kabeláž a brašna pro přenášení přehrávače.

 

Vzhledem k tomu, že zařízení se otevírá jako kniha, nelze jej oproti ostatním testovaným přehrávačům, připevnit na autosedačku. Připojený akumulátorový blok navíc vytváří na zadní straně nepříjemný hrb. Doporučená maloobchodní cena je 14677 Kč.

Digitální televizi nenaladí

U Musteku jsme byli samozřejmě nejvíc zvědavi na vestavěný přijímač digitální televize, který pasoval Mustek do role favorita testu. Bohužel nás čekalo zklamání, protože přijímač není příliš citlivý a většinou nenalezl žádný signál. A to ani v místech kde jsme již dříve testovali set-top boxy s použitím externí antény (viz. článek I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize). Na skutečné využití této funkce si budete muset počkat až na spuštění ostrého digitálního vysílání a zkvalitnění pokrytí. Klasickou anténu k přehrávači bohužel připojit nelze. Máte k dispozici pouze malou externí anténu.

 

Obraz je kvalitní a rozdíl ve velikosti displeje je proti přehrávačům Nextbase znát. Mustek si bez problémů poradil se všemi DVD formáty. Při přehrávání MP3 však nejsou zobrazovány informace z ID3 tagů a v názvech souborů není podporována česká diakritika. S plně nabitým akumulátorem vydržel přehrávač fungovat zhruba dvě a půl hodiny.

+ integrovaný přijímač digitální televize,
+
 kvalitní a velký displej

- nedostatečná citlivost přijímače digitální televize,
- malá výdrž akumulátoru,
- není vhodný pro použití v autě

Do auta jako dělaný - Nextbase SDV 17S

DVD přehrávač Nextbase SDV 17S je určen především pro použití v automobilu, čemuž odpovídá i jeho konstrukce.  Akumulátorový blok, který je pogumovaný se připojuje pomocí masivního umělohmotného šroubu ke spodní straně přehrávače. Přístroj je vybaven LCD TFT displejem o velikosti 7'' (17,78 cm). Displej má rozlišení 480 x 234 bodů a poměr stran LCD 16:9. Samozřejmě si můžete nastavit i poměr stran 4:3 PS/LB.

 

Jako jediný z testovaných výrobků využívá štěrbinovou mechaniku, která je umístěna na boku přístroje. Nehrozí tedy poškození vysouvací šuplíku, jelikož jej přehrávač prostě nemá. Podpora formátů je nadstandardní a čítá DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, HDCD, MP3, WMA, JPEG, Kodak CD. Ze zajímavých funkcí zmiňme rychlé vyhledávání a krokování obrazu, dětský zámek na zablokování přehrávání, funkce opakování vybraného úseku (A-B), výběr záběru kamery, ZOOM pro přiblížení obrazu. Pro připojení je přístroj vybaven video vstupem/výstupem  a audio vstupem/výstupem, který zároveň slouží i jako optický digitální výstup.

 

Spolu s přístrojem dostanete v základní výbavě dálkové ovládání, síťový adaptér, auto adaptér, AV kabel, sluchátka, akumulátorový blok, měkké pouzdro na přehrávač, taštičku na příslušenství a pouzdro na přístroj pro použití v autě, které se připevňuje na opěrku hlavy přední sedačky. Doporučená maloobchodní cena činí 12990 Kč.

Na baterky mnoho nevydrží

Oba přístroje Nextbase mají z testovaných výrobků nejmenší LCD displeje. Přesto nelze mít ke kvalitě obrazu žádné zásadnější výtky. Obraz je čistý s živými barvami. Příjemně nás překvapil nezvykle široký pozorovací úhel displeje a jeho dobrá čitelnost i na sluníčku. Nextbase přehrál všechna testovaná DVD. Nevýhodu je, že u všech disků automaticky nastavuje formát obrazu 16:9 a to i v případech, kdy má být ve formátu 4:3. Na rozdíl od Musteku zobrazuje při přehrávání MP3 souborů informace z ID3 tagů. Opět však chybí podpora české diakritiky. Na jedno nabití vydrží Nextbase hrát zhruba dvě a čtvrt hodiny.

Díky již zmiňovanému pouzdru přehrávač jednoduše připevníte k opěrce hlavy. Můžete jej pak pohodlně ovládat i v pouzdře a co je důležitější, díky štěrbinové mechanice lze měnit disky bez nadbytečné manipulace s přístrojem. Při použití pouzdra však musí být odpojen akumulátorový blok a přehrávač je pak napájen pouze přes auto adaptér. Nevýhodou je, že ne všechny automobily jsou tímto adaptérem vybaveny.

+ štěrbinová mechanika,
+ ideální pro použití v automobilu,
+ odolnější konstrukce,
+ štěrbinová mechanika 

- menší displej,
- automaticky se nastavuje formát obrazu 16:9,
- v pouzdře není možné použít akumulátorový blok
- malá výdrž akumulátoru

Nextbase SDV 77B

I druhý z dvojice přehrávačů Nextbase, s označením SDV 77B, je určen především pro využití v autě. Díky praktickému stojánku jej však lze postavit třeba i na stůl. DVD mechanika již není štěrbinová, jako u modelu SDV 17S, ale skrývá se přímo pod odklopným displejem. Otevírá se pomocí malého šoupátka. Odlišný je i design přístroje, na kterém převládá černá barva. Stříbrná je pouze část s displejem.

 

Baterie se, stejně jako u SDV 17S, připojuje pomocí šroubu na spodní stranu přístroje. Celý akumulátorový blok SDV 77B je vybaven kloubem a upevňuje se k přehrávači v horizontální poloze. Díky tomu může sloužit i jako podstavec s vysokou stabilitu. 

Přehrávač je vybaven 7'' (17,78 cm) TFT LCD displejem s rozlišením 480 x 234 bodů a poměrem stran LCD 16:9 jako SDV17S. Poradí si s formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, HDCD, MP3, WMA, JPEG, Kodak CD. Ostatní funkční výbava je shodná s výše jmenovaným modelem. Z rozhraní máte k dispozici vstupy/výstupy audio a video, sluchátkový výstup a koaxiální digitální audio výstup.

 

V základní výbavě je kromě samotného přehrávače, dálkové ovládání, AV kabel, akumulátorový blok, síťový adaptér, auto adaptér, a brašna do auta. Doporučená maloobchodní cena přenosného DVD přehrávače Nextbase SDV 77B činí 10 490 Kč.

V praxi

Nextbase SDV 77B je vybaven stejným displejem jako model SDV 17S.

S žádným z testovaných disků neměl přehrávač problémy. Stejně jako model SDV 17S u všech disků automaticky nastavoval formát obrazu 16:9 a to i v případech, kdy měl být ve formátu 4:3. Při přehrávání souborů MP3 nezobrazuje ID3 tagy a u názvů souborů nepodporuje znaky s diakritikou. Co se týče výdrže, je na tom přehrávač obdobně jako druhý model Nextbase. Kapacita akumulátoru vystačila zhruba na dvě a čtvrt hodiny provozu.

 

Pro použití do auta platí vše, co bylo řečeno u SDV 17S, pouze s tím rozdílem, že zde je mechanika umístěna pod výklopným displejem. Pouzdro do auta je však navrženo tak, aby jí bylo možné otevřít bez toho, abyste museli přístroj vyjmout. Přesto se nám zdá štěrbinová mechanika praktičtější.

+ cena,
+
ideální pro použití v automobilu

- menší displej,
- automaticky se nastavuje formát obrazu 16:9,
- v pouzdře není možné použít akumulátorový blok,
- nedostatečná výdrž, 
- minimum ovládacích prvků na přístroji 

Největší displej - Panasonic DVD-LS90EG

Posledním z testovaných přenosných DVD přehrávačů je Panasonic DVD-LS90EG. Má suverénně největší LCD displej – 9“ (22,86 cm). Kromě velikosti vás upoutá i uchycení displeje. Je výklopný jako u Musteku, ale díky kloubu můžete snadno nastavovat jeho výšku či sklon, případně ho zcela otočit. V tom případě nabízí stejné pohodlí při sledování v autě jako přehrávače Nextbase.

 

Přehrávač si poradí s formáty DVD-Audio (2 kanály), DVD-Video, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, HighMAT, CD, CD-R/RW, MP3, WMA, JPEG (DVD-RAM, CD). Z vlastností DVD přehrávače můžeme zmínit například Direct navigátor, přehrávání Playlistů (kapitol), Grafické uživatelské menu (GUI), Audio/JPEG navigační menu nebo proměnlivá rychlost přehrávání. Pro připojení máte k dispozici, vstupy/výstupy video, audio, 2x sluchátkový výstup a optický digitální výstup.

 

Spolu se samotným přístrojem dostanete dálkové ovládání, AV kabel, adaptér, auto adaptér a akumulátorový blok. Bohužel v jeho výbavě chybí na rozdíl od Nextbase jakékoli pouzdro pro upevnění v autě. Stejně tak zde nenaleznete žádnou taštičku pro pohodlné přenášení přehrávače. Doporučená maloobchodní cena přenosného DVD přehrávače Panasonic DVD-LS90EG činí 15 995 Kč.

Široká podpora formátů a nejdelší výdrž baterie

Přehrávač má ze všech testovaných výrobků největší displej. Kromě toho nabízí velice čistý obraz s přirozenými barvami. Na druhou stranu bychom mu vytkli nedostatečnou šíři horizontálního pozorovacího úhlu. Dalším nedostatkem je náchylnost k ulpívání otisků prstů na displeji i na jeho širokém černém rámečku. Co se týče uchycení displeje, líbil se nám jeho propracovaný systém nastavování výšky. Při jeho úplném otočení je však zakryta většina ovládacích prvků. Pro jejich použití tedy musíte displej vždy nadzvednout. Základní tlačítka pro ovládání sice displej nezakrývá, ale protože jsou umístěna na samém spodním okraji, může se vám někdy stát, že některé z nich nechtěně mimoděk stisknete a přeskočíte na další nebo předchozí kapitolu.

 

Ze všech testovaných přístrojů nabízí největší škálu podporovaných formátů a bez problémů si poradil se všemi disky, které jsme mu předložili. Při přehrávání MP3 zobrazuje ID3 tagy. Znaky s diakritikou však nahrazuje mezerami. Přehrávač automaticky a správně přizpůsobí formát obrazu. Také s výdrží akumulátoru pět a půl hodiny nás Panasonic mile překvapil. 

Při použití v autě nedosahuje možností přehrávačů Nextbase, protože nemá v příslušenství žádné pouzdro pro připevnění k autosedačce.

+ velký displej
+ možnost naklápění displeje
+ výdrž baterie
+ množství podporovaných formátů

- cena
- umístění základních ovládacích tlačítek
- úzký zobrazovací úhel
- displej náchylný na znečištění
- chybí jakákoli brašna nebo pouzdro

Hodnocení

Kdo si tedy odnese palmu vítězství? Pokud se zaměříme pouze na použití v autě, pak bychom vám doporučili Nextbase SDV 17S nebo SDV 77B. Oba disponují sice menším displejem, ale splňují všechny základní funkce, na něž jsme zvyklí u stolních přehrávačů. Nextbase SDV 17S umožňuje přímé přepínání formátu obrazu pomocí tlačítka na přístroji a zobrazuje ID3 tagy. Nevýhodu obou přehrávačů Nextbase je krátká výdrž akumulátoru, což při napájení přes auto adaptér nevadí.

Pokud chcete používat DVD přehrávač i jinde než v autě a záleží vám na velikosti displeje a množství funkcí, pak sáhněte po Panasonicu DVD-LS90EG. Je sice nejdražší, ale nabízí také suveréně nejdelší výdrž akumulátoru.

Od Musteku jsme si vzhledem k vestavěnému přijímači digitální televize hodně slibovali. Bohužel nás zklamala nízká citlivost přijímače, takže ho v současnosti na chatě nevyužijete, pokud ji nemáte v těsné blízkosti velkého města.

Vlastnosti

Mustek DTV-408 Pro

Nextbase SDV 17S

Nextbase SDV 77B

Panasonic DVD-LS90EG

Displej

8,4“ (21,34 cm) TFT LCD 16:9

7'' (17,78 cm) TFT LCD 16:9

7'' (17,78 cm) TFT LCD 16:9

9“ (22,86 cm) TFT LCD 16:9

Podporované formáty

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG a Kodak Picture CD

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, HDCD, MP3, WMA, JPEG, Kodak Picture CD

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, HDCD, MP3, WMA, JPEG, Kodak Picture CD

DVD-Audio (2 kanály), DVD-Video, DVD-RAM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, HighMAT, CD, CD-R/RW, MP3, WMA, JPEG (DVD-RAM, CD)

DVB-T tuner

Frekvenční rozsah: UHF / VHF (470 - 862 MHz / 174 - 230 MHz), Úroveň signálu: -78 dBm, Šířka pásma: 7 / 8 MHz při -3 dB Demodulace: COFDM s 2K / 8K FFT

-

-

-

Audio vstupy/výstupy

stereo/2x sluchátkový, audio, koaxiální

audio/audio, sluchátkový, koaxiální

audio/audio, sluchátkový, koaxiální

audio/audio, 2x sluchátkový, optický

Video vstupy/výstupy

video/S-Video, video

video/video

video/video

video/video

Reproduktory

stereo - integrované

stereo - integrované

stereo - integrované

stereo - integrované

Rozměry

21,2 × 15,8 × 4,0 cm

20,2 x 15,4 x 2,6 cm

20,6 x 17,3 x 3,67 cm

23,5 x 17,9 x 3,9 cm

Hmotnost

0,85 kg

výrobce neuvádí

výrobce neuvádí

1,1 Kg

Cena

14 677 Kč

12 990 Kč

10 490 Kč

15 995 Kč

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

O2TV
Televizní program je přežitek. Nové rozhraní O2TV má změnit návyky

O2TV přichází s novým rozhraním, díky testovacímu set-top-boxu jsme si s ním mohli pohrát ještě před jeho spuštěním. Televizní program a orientace podle kanálů...  celý článek

Z drážďanského Apple Storu jsme nepřivezli jen nový iPhone 8 Plus, ale také...
Podívejte se na novou Apple TV. Vaše staré filmy povýší do 4K

Z drážďanskeho Apple Storu jsme nepřivezli jen nový iPhone 8 Plus, ale také Apple TV 4K. Ačkoli bychom určitě volili 64GB verzi, která není o mnoho dražší než...  celý článek

Cena nové Apple TV 4K je o zhruba 20 procent vyšší.
Nová Apple TV zvládne 4K, HDR10 a umí hrát hry

Apple ukázal novou vylepšenou chytrou krabičku k televizi Apple TV. Firma jejím uvedením dohnala podobné konkurenční produkty.  celý článek

Grafton Recruitment Praha
ELEKTRIKÁŘ - ÚDRŽBÁŘ, DOBŘÍŠ

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.