Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H10

Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H10 | foto: Sony

Velký test: šest výkonných digitálů s ultrazoomem pro jarní fotografování

  • 83
Canon, Sony, Nikon, Casio, Fujifilm a Olympus nabízejí fotoaparáty, u kterých nelze vyměnit objektiv, a přesto se hodí na makro, reportáže a třeba i na portrétní fotografii. Jsou malé, lehké a snadno se ovládají.

Výhodou i nevýhodou ultrazoomů je pevně zabudovaný objektiv s rozsahem od 10x až do rekordního 26x přiblížení. Využijí je tedy především ti fotografové, kteří hledají všestranně použitelný fotoaparát na dovolené, výlety, akce s přáteli a rodinné sešlosti a nechtějí se přitom zabývat taháním a následným vyměňováním objektivů.

Přitahují také příznivce kapesních kompaktů, kteří narazili na technické hranice svých přístrojů, ale stále nechtějí zrcadlovku s výměnnými objektivy. Preferují nevelký a lehký kompaktní fotoaparát, ovšem se širšími možnostmi, než poskytuje malý kompakt.

Šest ultrazoomů v testu

Na trhu je velký výběr řekněme "typických ultrazoomů" označovaných "bridge", poněvadž spojují kompaktnost s některými vlastnostmi zrcadlovek, jako je tvarování těla s charakteristickým úchopovým gripem, ve kterém je prostor pro Li-Ion baterii nebo čtveřici tužkových napájecích článků či akumulátorů, a výběr plus rozmístění ovládacích a kontrolních prvků spolu s koncepcí ovládání. Mají ovšem elektronický hledáček a pevně zabudovaný objektiv. Na tyto modely se zaměřuje náš dnešní výběr.

Vybere si ale i ten, kdo chce nadále zůstat u malého, stylového, snadno a rychle použitelného "automatu", ovšem s podstatně větší "palebnou silou". Novinky v tomto segmentu jako Canon PowerShot SX200 IS (největší a s nejširšími možnostmi), Olympus μ-9000 (stylový elegán, nejmenší na trhu) a Panasonic Lumix TZ7 (s ultraširokým zoomem a AVCHD videem se stereozvukem) najdete v chystané druhé části tohoto testu.

A jak je dnes zcela běžné, hranice mezi kategoriemi nejsou nic pevně daného, tudíž jsou některé modely ještě "rozkročeny" mezi "velké" a "kapesní" ultrazoomy. Konkrétně? Canon PowerShot SX100/110 IS nebo Sony Cyber-shot H3/10/20. (Sony H10 jsme dokonce zařadili do tohoto výběru, na možnost otestovat H20 ale zatím stále čekáme.) Tyto "můstky mezi mosty" jsou blíže "kapesním kompaktům", když zcela vypouštějí hledáček a mají menší rozměry...

Canon PowerShot SX1 IS

 Představen: 09/08

Cena s DPH: doporučená necelých 13 000 Kč, po změně kurzu koruny dostupný za 13 700 Kč

Klady: Velmi univerzální. Top v našem výběru (byť v době testu neumožňoval pořizovat data RAW – Canon toto mínus napravil novým firmware, se kterým nyní SX1 prodává a stávajícím uživatelům umožňuje bezplatný update firmware na internetu). Používá vysoce kvalitní technologie a systémy včetně CMOS čipu a optické stabilizace obrazu, je výborně vybaven režimy a funkcemi, je velice flexibilní a to i díky kvalitnímu 2,8“ wide LCD na výklopném a otočném panelu, má aktivní sáňky pro externí zábleskovou jednotku a Full HD video se stereofonním zvukem.

Canon PowerShot SX1 ISCanon PowerShot SX1 IS

Zápory: Automatické vyvážení žlutého žárovkového světla ("kunstlicht") a přeci jen míra šumu u nejvyšších citlivostí (byť jeho charakter je lepší, přirozenější než u levnějšího bratříčka SX10 IS se snímačem CCD). Nároční mohou být trochu zklamáni kvalitou elektronického hledáčku.

Více zde:

Podrobná recenze Canon PowerShot SX1 IS


Casio Exilim EX-FH20

Představen: 09/08

Cena s DPH: doporučená necelých 13 000 Kč, reálná kolem 11 400 Kč

Klady: Koncipován pro akční fotografii a video, má excelentní operační časy. Používá snímač CMOS, který je navíc součástí systému stabilizace obrazu (CMOS-Shift). Umožňuje ukládat i zpracovávat data RAW. Je vybaven kvalitními systémy, pochvalu zaslouží zaostřování a nabízí zajímavý výběr praktických funkcí. Má i kvalitní 3“ LCD panel (některým uživatelům může chybět možnost vyklopení/otočení, ovšem pevně zabudovaný displej přesně odpovídá hlavnímu zaměření FH20 na rychlou momentní, akční, reportážní fotografii).

Fotoaparát Casio Exilim EX-FH20Fotoaparát Casio Exilim EX-FH20

Zápory: U obrazové kvality míra šumu u vyšších citlivostí a automatické vyvážení bílé barvy při žárovkovém osvětlení. Z hlediska ovládání umístění tlačítek AE-L a Makro na levé spojnici objektivu a těla. Z hlediska konstrukce plastový závit pro stativ.

Více zde:

Podrobná recenze Casio Exilim EX-FH20

Fujifilm FinePix S2000HD

 Představen: 08/08

Cena s DPH: doporučená necelých 7000 Kč, v reálu dostupný za 6300 Kč

Klady: Druhý nejlevnější fotoaparát v našem výběru, přitom ve srovnání s oním nejlevnějším nabízí přeci jen "více muziky" (funkčně, nikoli stran obrazové kvality). Používá kvalitní a osvědčené systémy a funkce včetně stabilizace obrazu (CCD-Shift), nabízí kvalitní HD video a rozhraní HDMI a snadné, příjemné ovládání.

Digitální fotoaparát Fujifilm FinePix S2000HDFotoaparát Fujifilm FinePix S2000HD

Zápory: U vysokých citlivostí se projevil výrazný vzrůst šumu, automatický systém nedostatečně vyvážil barevnost při použití žárovkového osvětlení (ale spolu s modelem Olympus měl odchylku směrem k teplejšímu podání nejmenší). Nároční uživatelé budou postrádat možnost pořizovat data RAW. Chybí možnost dioptrické korekce hledáčku a mínusem je i pouze plastový závit pro stativ.

Více zde:

Podrobná recenze Fujifilm FinePix S2000HD

Nikon Coolpix P80

Představen: 04/08

Cena s DPH: doporučená necelých 10 000 Kč, v reálu dostupný již za cca 7500 Kč

Klady: Používá kvalitní technologie a systémy, je velmi dobře vybaven funkcemi včetně optické stabilizace obrazu. Je to vyvážený fotoaparát s jednoduchým a příjemným ovládáním.

Fotoaparát Nikon Coolpix P80Fotoaparát Nikon Coolpix P80

Zápory: U vysokých citlivostí výrazně vzrůstá šum, hodnoty 3200 a 6400 ISO se sníženým rozlišením doporučujeme využít opravdu jen v odůvodněných případech. Automatika vyvážila bílou při žárovkovém osvětlení nedokonale.

Více zde:

Podrobná recenze Nikon Coolpix P80

Olympus SP-565UZ

Představen: 08/08

Cena s DPH: doporučená  10 190 Kč s DPH, koupit lze za cca 9000 Kč s DPH včetně 2GB karty xD

Klady: Přinesl několik uživatelsky zajímavých inovací modelu SP-560UZ. Staví na kvalitních technologiích a systémech a je výborně vybaven funkcemi: nechybí systém stabilizace obrazu CCD-Shift, možnost ukládat i zpracovat data RAW, má důmyslný systém zaostřování a pochvalu zaslouží i "protisluneční" LCD. Méně zkušení ocení, že je menu rozšířeno o průvodce a nápovědu.

Fotoaparát Olympus SP-565UZFotoaparát Olympus SP-565UZ

Zápory: Míra šumu u vysokých citlivostí, zkreslení obrazu u nejdelší ohniskové vzdálenosti, automatické vyvážení bílé barvy při žárovkovém osvětlení (byť to měl v našem výběru spolu s modelem Fuji nejlepší). A bohužel má pouze plastový závit pro stativ...

Více zde:

Podrobná recenze Olympus SP-565UZ

Sony Cyber-shot DSC-H10

Představen: 01/08

Cena s DPH: doporučená cca 7000 Kč, v reálu dostupný za cca 5700 Kč

Klady: Nejstarší a nejlevnější model v našem výběru (dáno i koncepcí – 8 Mpx, bez hledáčku, ...). Přinesl zajímavá zlepšení oproti svému předchůdci, modelu H3, zejména zdokonalené funkce detekce tváří a objektů v pohybu a velkou LCD obrazovku.

Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H10Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H10

Zápory: Souvisejí mj. právě s jeho "vousatostí" - přeci jen je již na trhu přes rok. Ve srovnání s novějšími modely ani tak nemusí vadit dnes již opuštěné rozlišení čipu (pro mnoho uživatelů koneckonců zcela postačující!), ale omezující je kupříkladu šum, výrazný už u citlivosti 400 ISO. Na druhou stranu obrazová kvalita celkově není nikterak horší ve srovnání s ostatními modely, což ostatně můžete posoudit z přiložených testovacích snímků. A výrazný rozdíl není ani u "chodu systémů" (jejich výkonnosti a možností, energetické náročnosti atd.).

Více zde:

Podrobná recenze Sony Cyber-shot DSC-H10

Poznámky:

Všechny modely mají české menu.

Všechny hodnotíme z hlediska dané kategorie, tzn. nesrovnáváme je ani se zrcadlovkami, ani s kapesními kompaktíky.

Všechny prošly stejným uživatelským testem včetně stejných zkušebních záběrů, z nichž předkládáme vždy jen malý výběr. Při posuzování obrazové kvality je třeba brát v úvahu řadu faktorů, u snímků z plenéru i roční období a charakter osvětlení ovlivněný momentálním počasím apod.