Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký Tim: Pro dobrotu na žebrotu

Web je báječný vynález, o tom není sporu. Miliardám lidí dává zábavu, miliónům práci a tisícům ohromné bohatství. Jeff Bezos z Amazonu, Jerry Yang z Yahoo, Sergey Brin a Larry Page z Googlu — všichni tihle pánové na webu založili svá impéria, změnili svůj život a vydělali miliardy. A jak už to v dějinách chodí, chlapík, který jim to všechno umožnil a nabídl na stříbrném podnosu, ten je pořád chudý (skoro) jako kostelní myš.

Nenápadný vědec, který celý web rozjel, se jmenuje Tim Berners-Lee a na internetu vystupuje pod nickem TBL. Pracuje jako výzkumník na Massachusetts Institute of Technology a celkem v tichosti vede konsorcium W3C, které před deseti roky založil. Svět už na něho pomalu zapomínal, ale naštěstí se letos probudili Finové a 15. června mu udělili Millenium Technology Prize „za vynález internetu“. Alespoň to.

Tim se narodil v Londýně v roce 1955 a už podle jeho rodinného zázemí bylo jasné, že jednou něco jako web vynalezne. Oba jeho rodiče byli totiž matematici a seznámili se při práci na Ferranti Mark I. Jestli si náhodou nevzpomínáte, tak to byl úplně první počítač na volném trhu. Timova máma byla navíc první komerční programátorka na světě — jezdila s každým prodaným počítačem, instalovala jej u zákazníka a psala pro něj aplikace. Malý TBL si hrál s děrovací páskou a psaní algoritmů pokládal za vrchol zábavy.

Při studiích v Oxfordu Tima chytili, jak se snaží něco „hacknout“, a v zápětí mu zakázali přístup na školní počítač. (Všimněte si, že neříkám „počítače“. Tehdy tam byl jeden.) TBL si proto vyrobil svůj vlastní computer; stačila mu k tomu pájka, procesor M6800 a stará televize.

Po škole se TBL plácal v různých zaměstnáních, dokud nezískal vědecký kontrakt ve švýcarském CERNu. To je i dnes dobře známé středisko jaderného výzkumu poblíž Ženevy. Už v roce 1980 si Tim začal pohrávat s hypertextovým systémem, kterému říkal Enquire. Dalších deset let pak své dílo vylepšoval. Internet už tehdy ve své rudimentární podobě existoval, ale TBL chtěl něco pohodlnějšího. Chtěl dát sobě a dalším vědcům možnost, jak vystavit své poznatky a data na jakýchsi veřejných nástěnkách a vzájemně je pospojovat.

Tim napsal první prohlížeč a 6. srpna 1991 zprovoznil i první webovou stránku – info.cern.ch. Popsal na ní, k čemu World Wide Web slouží, jak sehnat prohlížeč a jako jej nainstalovat. Zároveň sem začal dávat linky na první odvážné kolegy, takže na info.cern.ch vznikl i webový katalog.

Jak vzniklo jméno World Wide Web? Stačilo málo a mohli jsme místo www psát „moi“ nebo dokonce „tim“. První byla zkratka z Mine Of Information („důl informací“, ale také francouzsky „já“), to druhé zase The Information Mine (velmi kreativní „informační důl“). Pak ale Timovi přišly oba návrhy moc egocentrické, takže se rozhodl pro neutrální WWW.

Největším Timovým počinem bylo to, že svou technologii dal celému světu zadarmo, bez jakýchkoliv licenčních poplatků. V dnešní době, kdy už je autorskými právy chráněno snad i škrábání na zadnici, je to čin hodný obdivu. Novináři se Tima často ptají, jestli toho zpětně

Tim Bernes-Lee napsal první prohlížeč a 6. srpna 1991 zprovoznil i první webovou stránku – info.cern.ch. Popsal na ní, k čemu World Wide Web slouží, jak sehnat prohlížeč a jako jej nainstalovat.

nelituje. Web se rozrostl tak kolosálně, že jeho autor by byl jistě bohatší než všichni Gatesové světa. TBL ale vždy odpovídá, že to rozhodnutí bylo správné. Kdyby web zůstal jeho proprietární technologií, třeba by se nikdy tak nechytil.

Volného webu se brzy chopili jiní a udělali z něj to, co známe dnes. Studenti z Helsinského technologického institutu napsali Erwise – první browser pro unixové stroje. Pei Wei z kalifornského Berkeley vytvořil Violu. Timovi kolegové z CERNU naprogramovali Sambu, prohlížeč pro Macintoshe. A Marc Andreesen z University of Illinois stvořil Mosaic/Netscape, který spustil lavinu. Pro konzervativního vědce Tima to někdy bylo trochu moc. Zamýšlel web jako vážné médium pro fyziky a grafika mu připadala frivolní. Andreesen dodnes vzpomíná, jak mu TBL v roce 1993 vyčinil, že „do toho přidal ty obrázky“. Timovi se nelíbilo ani to, že linky mají obvykle modrou barvu. Kdyby bylo po jeho, byl by celý web dozelena, protože to je barva přírody.

V roce 1994 Tim přesídlil do MIT a stanul v čele konsorcia W3C, které velmi demokratickou cestou spravuje webové standardy. V roce 1997 mu královna udělila Řád britského impéria a letos mu udělali radost už zmínění Finové, kteří ke své ceně přidalo rovnou i milion eur. Tim Berners-Lee tedy zase až tak chudý není, i když vedle internetových podnikatelů je to pořád žebrák. Ale co, chudoba cti netratí. A v případě Tima to platí dvojnásob.

Martin Jaroš
je stálým spolupracovníkem magazínu Professional Computing a Telnet.cz.

Více informací najdete na www.telnet.cz.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...