Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velmoci soupeří o návrat lidí na Měsíc

aktualizováno 
Prestiž a schopnosti vesmírných velmocí bude prověřovat Měsíc. Američané, Čína a Rusko chtějí dostat na povrch této oběžnice své kosmonauty.

Lidé se chtějí vráti na Měsíc | foto: NASA

Měsíc – závod o druhé místo

Nejdřív se tam vrátí Američané. O druhé místo budou závodit Rusové s Číňany. Tak vypadá pořadí výstavby stálých základen na Měsíci, aspoň podle posledních prohlášení zástupců kosmických agentur.

Znak velmocenské prestiže

Spojené státy už chystají rakety a plavidla, aby se v druhé polovině příštího desetiletí vrátili na Měsíc, kde pobývali jejich kosmonauti v letech 1969–1972. Pravda, existují pochybnosti, jestli to v tomto termínu zvládnou, protože nový lunární projekt trpí nedostatkem financí, ale to by mohlo způsobit jenom zpoždění o několik let. Práce se už rozběhly natolik, že ani nový americký prezident, který nastoupí do Bílého domu v lednu 2009, je nebude moci zastavit. Ostatně obsazení Měsíce se stane pro první polovinu 21. století znakem velmocenské prestiže.

Zatímco prvních dvanáct Američanů – vždy po dvojicích – pobývalo na Měsíci jenom několik hodin anebo dnů, tentokrát tam mají čtveřice trávit od začátku celé týdny. Výsledkem jejich prvních výprav bude zpřesnění místa, kde na přelomu dvacátých a třicátých let vystaví stálou základnu.

Prezident George Bush také vytýčil další úkol pro NASA: vyslání lidí na Mars. Na mezinárodním astronautickém kongresu, který se konal minulý týden v indickém Hajdarabátu, řekl ředitel NASA, že by tam mohli letět v roce 2037, k 80. výročí Sputniku 1.

Třebaže USA chtějí tyto ambiciózní programy uskutečnit ve větší míře vlastními prostředky, zčásti počítají i se spoluprácí s vyspělými západními státy. Účast Ruska odmítly – patrně nejen z důvodů politických, ale i technických.

Rusové deset let poté

Původně měl ambice střetnout se s Američany generální ředitel ruské firmy Energija Nikolaj Sevasťjanov. Chtěl, aby tam první ruští kosmonauti přistáli už v roce 2015, a o deset let později počítal s vytvořením pravidelného mostu Země–Měsíc. Mezitím chtěl vozit turisty okolo Měsíce – jedna letenka by stála 100 milionů dolarů. Pro srovnání: osmidenní výpravu v Sojuzu na Mezinárodní stanici ISS účtují Rusové 25 milionů dolarů. Také počítal s vybudováním vlastní orbitální stanice, přičemž Mezinárodní kosmickou stanici chtěl k roku 2015 zavřít.

Avšak pro tyhle velikášské plány neměl Sevasťajnov souhlas a peníze od Federální kosmické agentury (Roskosmos). Nakonec ho v létě kvůli těmto svalnatým řečem sesadili.

Nový ředitel Vitalij Lopota se od těchto představ distancoval. Mezitím připravoval Roskosmos plány do roku 2040. Vedoucí odboru pilotovaných letů tohoto úřadu Alexej Krasnov připustil, že Rusko zaostane v novém závodu o Měsíc nejen za Spojenými státy, ale „i za mnohými zeměmi, které se dřív o výzkum Měsíce nezajímaly“. Pokud se týká využívání Mezinárodní stanice ISS, měla by být v provozu nejméně do roku 2020.

Nedávno ohlásil ředitel Roskosmosu generál Anatolij Perminov několik prvních termínů ruského pronikání do kosmu. První Rusové by se měli vysadit na Měsíci v roce 2025, v letech 2027–2032 by tam chtěli zřídit stálou základnu. Na Mars by se chtěli vydat v letech 2035–2040.

Závod Rusko–Čína?

Velkými ambicemi ve vesmíru se netají Čína. Tato země, která se stává ekonomickým obrem, rovněž míří na Měsíc. Před dvěma roky někteří přední činitelé jejich kosmické agentury ohlašovali, že tam vyšlou své tchajkonauty v roce 2017. Nicméně své lidi na oběžnou dráhu okolo Země vysílá velmi opatrně, nedávno přiznala, že první Číňan v kosmu se málem nevrátil. Nyní počítá s další posádkou až příští rok, po dvouleté přestávce. Proto není rok 2017 reálný, spíše to bude ve třetím desetiletí 21. století. A tak není vyloučeno, že o druhé místo v dobývání Měsíce budou závodit Moskva s Pekingem.

I tyto mocnosti počítají s tím, že jakmile získají první zkušenosti s průzkumem tohoto nebeského tělesa, tak tam začnou budovat stálé laboratoře.

Na astronautickém kongresu v Indii Japonci zrevidovali svůj původní záměr, že by se také sami vypravili na Měsíc okolo roku 2030. Nyní počítají s tím, že jejich občané tam budou létat v rámci spolupráce s jinými státy. Japonci nespěchají, nepotřebují si získávat velmocenské ostruhy, stačí jim, když se tam dostanou a rozvinou tam své výzkumy.

Není vyloučeno, že na Měsíc dostanou zálusk i Indové. Příští rok mají ohlásit, jak bude vypadat jejich pilotovaný program. Stejně jako Číňané a Japonci zatím plánují vysílat k našemu věčnému souputníku automatické sondy.

Jak dlouho bude Evropa zaostávat?

Žádné ambice v oblasti pilotovaných letů však nemá Evropa. Spokojuje se s občasným vypouštěním různých automatů a vědeckých družic. Chce vytvořit vlastní kosmický navigační systém, nezávislý na americkém GPS a nově vytvářeném čínském, ale jeho realizace selhává na nedostatku peněz. Evropskou kosmickou agenturu ESA v minulých letech několikrát vábila Ruská kosmická agentura ke spolupráci na vývoji mnohonásobně použitelného pilotovaného plavidla Kliper. Je možné, že se na tom v příštím desetiletí obě instituce nakonec přece jen dohodnou.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Pohled na „padající hvězdy“ bude nejlepší v nejbližších pěti letech

Perseidy nad Negevskou pouští.

Po roce se k Zemi znovu přiblížil meteorický roj Perseid. Na našem nebi se tak chystá podívaná, kterou si řada nadšenců...

O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“

První snímky vycházející Země nad povrchem Měsíce pořídila 28. srpna 1966...

Mise Apolla 11 trvala devět dní a tak dlouho byly zapnuté i mikrofony a magnetofony, které nahrávaly komunikaci mezi...

Vozítko Opportunity stále mlčí. Písečná bouře na Marsu se mírní

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Už od desátého června nemá NASA s marsovským vozítkem Opportunity žádné spojení. Uspala jej ohromná bouře, která sice...

Najdete na iDNES.cz