Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Verbatim MP3 8cm CD Player - Titěrný minidiscman za 4 tisíce

  5:00aktualizováno  5:00
Může 8cm discman konkurovat svým větším bratříčkům? Jak si Verbatim přehrávač poradil s MP3 soubory a pro koho je vlastně miniCDplayer určen? Technet v minulých dnech testoval cenově velmi přijatelný produkt a poradí, zda investovat právě do něj.

Produkty hongkongského výrobce A-MAX jsou již poměrně dobře známy a až na pár škobrtnutí mezi nimi najdeme především kvalitní MP3 discmany nižší cenové kategorie. Na našem serveru jsme již dva z nich recenzovali, a to modely NAPA DAV-315 a DAV-316. Rozšířeny jsou ale především v Asii a tak není divu, že se A-MAX stal OEM partnerem dalších firem, které jeho výrobky nabízejí drobně modifikované pod svou značkou. Typ DAV-316 se objevil pod jiným názvem v sousedním Německu a naše obchodní sítě brázdí maskovaná NAPA MCD380.

Verbatim MP3/8cm CD Player
Přesně pod takovým názvem můžete tento minicédéčkový přehrávač najít na našem trhu. Spolu s ním obdržíte dva minitužkové akumulátory, síťový adaptér, dálkové ovládání a (ne)populární sluchátka na zátylek. Verbatim nešetřil a kromě vkusného krabice zapracoval také na vzhledu přístroje a jeho vybavení, což můžete ostatně posoudit z obrázků.

NAPA MCD380...

... a miniCD Player od Verbatimu

Ačkoliv se samotný přehrávač dočkal sytější modři na horním víku a vypadá o něco lépe než originál, stejně z něj čiší příliš plastový dojem. Není to dojem, je to fakt. Kromě mechaniky a elektroniky je přehrávač celý z lehkých plastů, což se pozitivně odrazilo na jeho váze - pouhých 145 gramů. Rozhodně lépe vypadá dálkové ovládání, oproti původnímu, opravdu těžce bakelitovému vzhledu působí mnohem seriózněji.

Co a kam?
Verbatim miniCD přehrávač má přesně tolik konektorů, kolik je potřeba, žádný nepřebývá ani nechybí. Konektor na sluchátka poskytuje zároveň zázemí průchozímu dálkovému ovládání, Line Out výstup slouží k propojení s domácí aparaturou nebo třeba autorádiem, údaj 3V DC napovídá, že tady sídlí napaječ. Kryt sídla dvou malých tužkových akumulátorů (AAA) najdeme podobně jako u discmanu SlimX uvnitř přehrávače pod cédéčkem. Vzhledem k malým rozměrům jednotky je jedna baterie skoro z poloviny skryta pod plastem a její vyjmutí není zrovna bezproblémové. Dokonce jsem se obával, abych při manipulaci neutrhnul pružinku ke druhé baterii, naštestí se tak nestalo. Příjemná je skutečnost, že akumulátory lze dobíjet přímo v přehrávači, bohužel, jak už je u přístrojů NAPA zvykem, bez jakékoliv indikace. Na pomoc pak přichází manuál a stopky...

Čím?
I ovládání přehrávače je v jistém smyslu podobné přehrávači SlimX. Verbatimka totiž nemá displej na těle, zobrazovací jednotku se dvěma textovými řádky po dvanácti znacích najdeme pouze na dálkovém ovládání. Na těle i remote lze nalézt shodná tlačítka pro kontrolu přehrávání, hlasitosti, Hold a tlačítko Mode, jehož funkce rozeberu dále. Je tu ovšem jeden dost podstatný rozdíl - miniCD player nelze zapnout pomocí dálkáče! K tomuto úkonu je nutno stisknout Play na samotném těle přehrávače, což představuje šátrání v kapse, odemknutí kláves, zapnutí, zamknutí kláves, šup zpátky do kapsy. Přitom vypnout přístroj Stop-kou na remote lze. Veliké mínus!

Tuhá ovládací tlačítka na boku Verbatimky

Baterie jsou schovány pod rotujícím CD

A jak (to hraje)?
Předně je třeba říci, co to vlastně hraje. Na malý 8cm disk můžete umístit buď přibližně 22 minut hudby, nebo necelých 200 MB souborů ve formátu MP3. Při standardní kompresi 128 kbps to tedy bude kolem 200 minut muziky. Přehrávač načte i multisession, tedy vícestopé datové disky, nikoliv však disky s paketovým zápisem (packet-writing). ESP cache při téže kompresi pojme osm minut hudby - alespoň podle manuálu. Mechanika se ale otáčí každou chvíli, nejspíš je paměť průběžně doplňována. Pokud s přístrojem provádíte zrovna během načítání nějaký prudší pohyb, zvuk sice nepřeskočí hned, za pár vteřin se ale můžete dočkat rušivých artefaktů známých ze špatně nakódovaných či při downloadu chybně navázaných 'empétrojek'.
Displej při startu zobrazí počet adresářů (alb) a souborů, poté na spodním řádku číslo aktuálního alba a tracku a odehraný čas. Během přehrávání MP3 souborů přejímá přehrávač data z ID3 tagů v1, a tak na horním řádku scrolluje interpret, název skladby i alba, z nějž pochází. Tlačítkem Mode lze navolit různé módy přehrávání (Repeat, Random, Intro), procházení mezi alby nebo soubory a jeden z pěti režimů ekvalizéru.

Dálkové ovládání s textovým displejem

Sound
A dostáváme se k hlavní disciplíně, zvukovému výstupu. Přehrávač sám o sobě hraje poměrně slušně, zkrátka zlatý střed. Hlasitost linkového výstupu je sice překvapivě ovládána spolu se sluchátky, nicméně zvuk je čistý a na bednách zní dobře. K dalším kritériím mám ale výhrady. Tak předně - sluchátkový výstup je neuvěřitelně zašuměný. Je tam jakýsi konstantní, velice výrazný šum, který se projeví při hlasitosti 01 (00 znamená čistokrevné MUTE) a už vás neopustí, ať děláte s volume cokoliv. Ekvalizér patří do standardní výbavy, nicméně zvuku spíše ublížíte, než pomůžete a doporučuji zůstat u nastavení NORMAL. A nakonec jsou tu sluchátka. Přiznávám, nemám je rád. Produkují poměrně dobrý zvuk, ale špatně sedí a v kombinaci s brýlemi jsou nepoužitelná. A tlačí...

Nakonec...
... se dostávám k celkovému hodnocení. Přehrávač je malý (10x10x2,5 cm), skladný, rozhodně dobře přenosný i poměrně sympatický. Akumulátory vydrží na jedno nabití přibližně čtyři hodiny, tedy jeden MP3 disk. Ovládání i funkce splňují požadavky na přístroj v této cenové kategorii, je jen veliká škoda nepovedeného signálu do sluchátek. (P.S.: Zkoušel jsem připojit silnější KOSSy, výstup byl sice o něco tišší, ale také skoro bez šumu. Možná je přehrávač dimenzován na jiná sluchátka, než jaká jsou dodávána...) A pak je tu ještě jedna zajímavá skutečnost: Díky kombinovanému jacku na výstupu pro sluchátka a dálkové ovládání se přehrávač, se sluchátky připojenými přímo, při pokusu o start okamžitě zhroutí, takže bez remote se skutečně neobejdete. Nicméně, za cenu jen lehounce přes 4 tisíce Kč s DPH se nabízí poměrně solidní přehrávač. Na našem trhu jich mnoho není a Verbatim přináší výrobek dostupný široké obci empétrojkařské.

Verbatim MP3/8cm CD Player zapůjčila společnost Monima s.r.o.Témata: Asie, MP3, Německo

Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

První test prosklených sluchátek v ČR: skvěle hrají a neruší okolí

Sluchátkový zesilovač Sennheiser HDV 820 a sluchátka HD 820.

Vyzkoušeli jsme špičková prosklená sluchátka Sennheiser HD 820, která navzdory své uzavřené konstrukci hrají jako...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz