Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSA: V galaxii má být 36 dalších civilizací. Proč ne 35, 42, či tisíc?

  17:02
V naší galaxii by podle nově zveřejněného odhadu mohly být v tuto chvíli desítky civilizací na podobné úrovni vývoje, jako je ta pozemská. Ale má smysl se vůbec takovým výsledkem zabývat?

Antény v institutu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) | foto: SETI Institute

Navzdory pokračující a v globálním měřítku stále sílící pandemii způsobené virem SARS-CoV-2 jsme se zřejmě ocitli v okurkové sezoně. Jinak si asi těžko vysvětlit, že velká část českých médií v úterý 16. června věnovala prostor zprávě, podle které „je v naší galaxii 36 mimozemských civilizací“.

Skutečnost za zábavným titulkem je samozřejmě prozaičtější. Zpráva je založena na studii v seriózním vědeckém časopise, která se relativně jednoduchým a laikovi srozumitelným způsobem snaží zhruba stanovit meze pro výskyt vyspělých civilizací v Mléčné dráze. Protože jde o odhad založený na jednom jediném případu civilizace, který známe, jde z velké části o myšlenkové cvičení, které s realitou velmi pravděpodobně nemá nic společného.

Autoři práce, Tom Westby a Christopher Conselice z britské univerzity v Nottinghamu, využili známou Drakeovu rovnici (Wikipedie). To je v podstatě jednoduchý vztah sedmi parametrů, jehož výsledkem má být počet civilizací nejméně na úrovni naší, které v tuto chvíli existují v Mléčné dráze a se kterými se tedy teoreticky lze spojit.

U většiny těchto parametrů (kolik hvězd má vhodné planety pro vznik života, kolik civilizací dospěje až do stádia kosmických letů, jak dlouho jim to průměrně trvá a jak dlouho průměrně existuje) nevíme, jaké hodnoty na jejich místo dosadit. A tak se dosud odhady ohledně počtu inteligentních civilizací pohybovaly v obrovském rozptylu od nuly až do řádu miliard.

Westby a Conselice se pokusili parametry co nejvíce upřesnit na základě moderních astronomických znalostí a také svých někdy dosti diskutabilních předpokladů. Výchozím bodem jejich matematického a myšlenkového cvičení je předpoklad, že vývoj života na vhodných planetách probíhá v podstatě stejně jako na Zemi. Tedy, že vytvoření inteligentní civilizace trvá zhruba pět miliard let a v mladších soustavách tedy život vzniknout nemůže.

Nikdo nemůže říci, že se autoři mýlí, protože o výskytu života na mladší planetě nevíme. Ale snad je jasné, že jde o spekulaci, na jejímž konci nemůže být tvrzení „v naší galaxii je 36 civilizací“ (dodejme, že z vědeckého hlediska legitimní spekulaci, nehodláme nikomu zakazovat myšlenkové experimenty).

Jak to probíhalo. Autoři velmi zjednodušeně řečeno odhadli na základě dnešních znalostí množství hvězd, které jsou dostatečně husté a dostatečně stabilní, aby mohly hostit planetární systémy. Dalším krokem je určit počet kamenných planet uvnitř obyvatelných zón těchto hvězd na základě poznatků o distribuci exoplanet. Za vhodné pak označily pouze hvězdy s vyšším obsahem kovů - to proto, aby i kolem nich obíhající kamenné planety byly dostatečně bohaté na kovy. A hypotetičtí mimozemšťané tak z čeho vyrobit (nejen) komunikační zařízení.

Vědci se neřídili pouze příkladem Země. Poněkud kontroverzně zařadili mezi „hvězdy vhodné pro vznik života“ i červené trpaslíky třídy M. Jde o poměrně chladné hvězdy, „obyvatelná zóna“ kolem nich tedy leží podstatně blíže hvězdy než u Slunce (které je hvězdou podstatně jasnější třídy G). Jde o hvězdy velmi „dlouhověké“, ale zároveň řada z nich produkuje silné „erupce“, které mohou zasahovat i planety ve vhodné vzdálenosti pro vznik života. 

Ilustrační snímek

Dodnes nevíme, jak to tedy vlastně s jejich obyvatelností je. Ale protože tvoří více než polovinu všech známých hvězd a jde tedy o zdaleka nejběžnější hvězdy ve vesmíru, jejich zahrnutí do skupiny „vhodné pro život“ má na výsledek zásadní vliv.

Plus minus pár set

Aby autoři měli do rovnice co dosadit, podobných „odhadů“ museli udělat spoustu. A tak se možná divíte, jak autoři mohli dospět na základě takového výpočtu k „přesnému“ výsledku 36 civilizací. Odpověď je, že nemohli; jejich výsledek má samozřejmě ohromný rozptyl, protože nejistoty v jednotlivých parametrech se mezi sebou násobí.

Správně bychom říci, že jich vyšlo „něco mezi 4 až 211“. Nic přesnější se říci nedá, 36 je prostě „střed“ (z hlediska statistického, ne aritmetického, samozřejmě), ale rozhodně to není „výsledek“.

Lidská záliba v „exaktních číslech“ a odpor k nejednoznačnosti v tomto případě závěry studie notně zkreslil, podobně jako v nedávném, ovšem podstatně důležitějším případu zdánlivého zásadního rozporu mezi výsledky „jihočeského“ a celostátní sledování rozšíření viru SARS-CoV-2.

Můžeme si výsledek velmi jednoduše shrnout tak, že naše velmi omezené dosavadní znalosti nenasvědčují tomu, že by v galaxii nemohly být i další civilizace. I když v tuto chvíli prostě nedokážeme říci, kde jsou a kolik jich jen může být. Ale upřímně řečeno bychom si všichni (snad s výjimkou astronomů) měli spíše než mimozemšťany zabývat tím, že ani takhle jednoduchou zprávu si mezi sebou nedokážeme přesně, jasně a srozumitelně předat.

  • Nejčtenější

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 116 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 116 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Týrají nabíječky a elektroauta, aby pak netrpěl řidič

v diskusi je 24 příspěvků

23. dubna 2024

Prozkoumali jsme speciální laboratoř, kde E.ON v extrémních podmínkách testuje nabíjecí stanice pro...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Jediný vrtulník, který létal na jiné planetě, se loučí poslední zprávou

v diskusi je 9 příspěvků

22. dubna 2024  17:31

Tři roky poté, co se vůbec poprvé na jiné planetě sluneční soustavy roztočily rotory létajícího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...