Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vesmír ukazuje hmotu rychlou téměř jako světlo

aktualizováno 
Vědcům se poprvé podařilo změřit rychlost kosmických explozí, které jsou doprovázeny záblesky gama. Ukázalo se, že materiál je při nich vyvrhován rychlostmi blížícími se rychlosti světla.

„Díky vývoji rychle se otáčejících pozemních dalekohledů, jako je teleskop REM Evropské jižní observatoře v La Silla, můžeme nyní tyto vesmírné katastrofy velmi podrobně studovat hned od samého začátku,“ prohlásil Emilio Molinari, vedoucí týmu, který měření provedl.

Záblesky dlouhé až několik minut

Gama záblesky (Gamma-ray bursts, GRBs) označujeme vesmírné jevy, při kterých vzniká intenzivní vysokoenergetické gama záření. Trvají od zlomků sekund až po několik minut. Ve velice krátkém čase se při nich uvolňuje nesmírné množství energie. Jde o nejenergetičtější události od Velkého třesku, které mohou dokonce na okamžik soupeřit v jasnosti s celým vesmírem.

Teleskop REM
Teleskop REM

Rozlišujeme záblesky krátké a dlouhé. Nedávné práce prokázaly, že dlouhé záblesky souvisejí se závěrečnými výbuchy masivních hvězd (tzv. hypernovy), zatímco ke krátkým zábleskům dochází s největší pravděpodobností při ničivých srážkách neutronových hvězd či černých děr.

Gama záblesky na vlastní oči nespatříme, zachytit je mohou pouze umělé satelity. Ale pomocí soustavy pozemních robotických teleskopů můžeme pozorovat jejich několik týdnů trvající pohasínání, které se projevuje ve viditelném a infračerveném spektru záření.

I záblesky mají jména

18. dubna a 7. června 2006 zachytila družice Swift ve vzdálenosti 9,3 a 11,5 miliard světelných let dva gama záblesky označované jako GRB 060418 a GRB 060607 A.

Informace o jejich pozici byly během několika vteřin přeneseny na Zem, kde poté teleskop REM (Rapid Eye Mount) zahájil jejich systematický průzkum. Astronomy především zajímal časový průběh těchto událostí.

Malý průměr (0,6 metru) dalekohledu REM je kompenzován jeho velkou rychlostí otáčení, což mu dovoluje rychle reagovat na nové požadavky, v našem případě začal REM pracovat už 39, resp. 41 sekund po nahlášení objevu.

99.9997 % rychlosti světla

Z naměřené světelné křivky vědci vypočítali rychlost, s jakou je materiál vyvrhován do okolí.

Světelná křivka záblesku Gana záření

Již dlouho měli tušení, že při tak obrovských energiích se hmota musí pohybovat rychlostí srovnatelnou s rychlostí světla, avšak až teď se jim naskytla příležitost teoretické předpoklady experimentálně ověřit. Vypočtěná rychlost jejich domněnky potvrdila, u obou záblesků činila 99.9997 % rychlosti světla, mezní rychlosti, kterou současná fyzika připouští!

Pro porovnání tak vysokých rychlostí používají vědci tzv. Lorentzův faktor (tento poměr se často objevuje v matematických rovnicích teorie relativity). U objektů pohybujících se rychlostí mnohem menší než rychlost světla bývá Lorentzův faktor kolem 1, zatímco u dvou zkoumaných záblesků se vyšplhal až na 400.

„Hmota se tak pohybuje rychlostí, která se od rychlosti světla liší jen o tři miliontiny,“ říká Stefano Covino, spoluautor studie. „Zatímco jednotlivé částice ve vesmíru mohou být urychleny na ještě vyšší rychlosti, a tedy dosáhnout ještě většího Lorentzova faktoru, musíme si uvědomit, že v obou našich případech této neuvěřitelné rychlosti dosáhla hmota ekvivalentní hmotě asi 200 Zeměkoulí.“

Užitečné odkazy: www.eso.org. www.newscientist.com

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Zemřel jeden z otců družice Magion, Pavel Tříska

Otcové družice Magion 1. Zleva Jaroslav Vojta, Pavel Tříska, František Hruška....

V pondělí 2. července zemřel fyzik Pavel Tříska. Právě on přišel na samém začátku 70. let s nápadem vyslat spolu s...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz