Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko zvažuje, zda může do Sojuzu dostat dva kosmické turisty najednou

  14:17aktualizováno  14:17
Rusko chce při první možné příležitost znovu vydělávat na vesmírných turistech. Zvažuje i možnost prodeje dvou letenek na jeden let lodi Sojuz.

Sojuz TMA-03M při přiblížení k ISS, konkrétně modulu Rassvet 23.prosince | foto: NASA

Rusko stále zvažuje možnost vyslat v roce 2015 na palubě kosmické lodi Sojuz dva vesmírné turisty najednou. Novinářům to dnes ve středisku pro řízení letů v Koroljovu u Moskvy řekl šéf sekce pilotovaných letů ruské agentury Roskosmos Alexej Krasnov.

Zatím jsme věděli jen tolik, že v roce 2015 by se na oběžnou dráhu měla vydat britská zpěvačka Sarah Brightmanová. Postupně se však začalo opatrně mluvit i tom, že by s ní na výpravu mohl vyletět ještě další platící účastník, přestože zatím turisté létali výhradně po jednom.

Proč najednou změna? Především proto, že ruský vesmírný program stále potřebuje peníze, a tak dolary za letenky soukromníků uvítá. A za druhé se Rusku za tři roky nabízí unikátní příležitost prodat dvě letenky najednou. Od roku 2015 by se totiž se na ISS a zásobovacích lodích mohlo uvolnit místo.

Na jaře toho roku odstartuje na experimentální misi dvojčlenná americko-ruská posádka, která by na oběžné dráze měla zůstat celý rok, zatímco dosud pobyty trvají půl roku. Pokud se to osvědčí, změní se systém turnusů na ISS i pro další lety. Ale i kdyby ne, stále to znamená, že se uvolní místo na lodích Sojuz. Ty jsou dnes plně vytížené, protože jiný dopravní prostředek k ISS pro lidskou posádku není k dispozici.

Zatím podle všeho není zdaleka rozhodnuto. Společnost Eněrgija, výrobce lodí Sojuz, by podle šéfa pilotovaných letů Roskosmosu Krasnova měla v nejbližší době informovat agenturu, zda je let dvou turistů technicky možný. 

V kapacitě problém není, Sojuzy jsou totiž trojmístné. Ale možná bude zapotřebí některých dílčích úprav, aby se výrobce mohl zaručit za bezpečnost letu. Přece jen budou na palubě dva "amatéři" a jen jeden profesionál. Samozřejmě bude také nutné dohodnout se s NASA, která má do obsazování Sojuzů také co mluvit. A zatím není jasné, jak se k nápadu staví.

Kdo poletí?

Kdo by v Sojuzu mohl letět, víme jen tak napůl. Seznam zájemců je údajně poměrně dlouhý, ale Roskosmos mluví veřejně jen o jednom a o druhém nechce ani spekulovat.

Už v říjnu bylo oznámeno, že jistou turistkou bude dvaapadesátiletá zpěvačka Sarah Brightmanová (bývalá žena slavného muzikálového autora Andrew Lloyd Webera), která by na ISS měla pobýt dvanáct dní. Zatím podle Roskosmosu nemá podepsanou definitivní smlouvu, ale svůj záměr veřejně oznámila, absolvovala první trénink a prošla zdravotními zkouškami.

Cenu letenky Brightmanová neprozradila, ale údajně měla zaplatit více než její předchůdci. Neověřené informace mluví o ceně v rozmezí od 35 do 51 milionů dolarů. Ceny předchozích turistických letů agentury Roskosmos se pohybovaly mezi 20 až 35 miliony dolarů.

Poslední turista vyletěl do vesmíru v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel známého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito v roce 2001.

Autoři: ,Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Od poštolky k větším dravcům. S jakými motory létá firma SpaceX

Motor Merlin 1D ve výrobním závodě firmy SpaceX v kalifornském Hawthornu

Firma SpaceX, dnes nejznámější zástupce „nové vlny“ vesmírných dopravců za 15 let své existence vyvinula řadu různých...

Z Gagarinova těla nenašli skoro nic. Zbyl kus kombinézy a v kapse lístky

Jedna z posledních Gagarinových fotografií z počátku roku 1968 z přípravy na...

Před 50 lety, 27. března 1968, se za zvláštních okolností zabil Jurij Gagarin, první kosmonaut světa. Z jeho těla...

Najdete na iDNES.cz