Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko zvažuje, zda může do Sojuzu dostat dva kosmické turisty najednou

  14:17aktualizováno  14:17
Rusko chce při první možné příležitost znovu vydělávat na vesmírných turistech. Zvažuje i možnost prodeje dvou letenek na jeden let lodi Sojuz.

Sojuz TMA-03M při přiblížení k ISS, konkrétně modulu Rassvet 23.prosince | foto: NASA

Rusko stále zvažuje možnost vyslat v roce 2015 na palubě kosmické lodi Sojuz dva vesmírné turisty najednou. Novinářům to dnes ve středisku pro řízení letů v Koroljovu u Moskvy řekl šéf sekce pilotovaných letů ruské agentury Roskosmos Alexej Krasnov.

Zatím jsme věděli jen tolik, že v roce 2015 by se na oběžnou dráhu měla vydat britská zpěvačka Sarah Brightmanová. Postupně se však začalo opatrně mluvit i tom, že by s ní na výpravu mohl vyletět ještě další platící účastník, přestože zatím turisté létali výhradně po jednom.

Proč najednou změna? Především proto, že ruský vesmírný program stále potřebuje peníze, a tak dolary za letenky soukromníků uvítá. A za druhé se Rusku za tři roky nabízí unikátní příležitost prodat dvě letenky najednou. Od roku 2015 by se totiž se na ISS a zásobovacích lodích mohlo uvolnit místo.

Na jaře toho roku odstartuje na experimentální misi dvojčlenná americko-ruská posádka, která by na oběžné dráze měla zůstat celý rok, zatímco dosud pobyty trvají půl roku. Pokud se to osvědčí, změní se systém turnusů na ISS i pro další lety. Ale i kdyby ne, stále to znamená, že se uvolní místo na lodích Sojuz. Ty jsou dnes plně vytížené, protože jiný dopravní prostředek k ISS pro lidskou posádku není k dispozici.

Zatím podle všeho není zdaleka rozhodnuto. Společnost Eněrgija, výrobce lodí Sojuz, by podle šéfa pilotovaných letů Roskosmosu Krasnova měla v nejbližší době informovat agenturu, zda je let dvou turistů technicky možný. 

V kapacitě problém není, Sojuzy jsou totiž trojmístné. Ale možná bude zapotřebí některých dílčích úprav, aby se výrobce mohl zaručit za bezpečnost letu. Přece jen budou na palubě dva "amatéři" a jen jeden profesionál. Samozřejmě bude také nutné dohodnout se s NASA, která má do obsazování Sojuzů také co mluvit. A zatím není jasné, jak se k nápadu staví.

Kdo poletí?

Kdo by v Sojuzu mohl letět, víme jen tak napůl. Seznam zájemců je údajně poměrně dlouhý, ale Roskosmos mluví veřejně jen o jednom a o druhém nechce ani spekulovat.

Už v říjnu bylo oznámeno, že jistou turistkou bude dvaapadesátiletá zpěvačka Sarah Brightmanová (bývalá žena slavného muzikálového autora Andrew Lloyd Webera), která by na ISS měla pobýt dvanáct dní. Zatím podle Roskosmosu nemá podepsanou definitivní smlouvu, ale svůj záměr veřejně oznámila, absolvovala první trénink a prošla zdravotními zkouškami.

Cenu letenky Brightmanová neprozradila, ale údajně měla zaplatit více než její předchůdci. Neověřené informace mluví o ceně v rozmezí od 35 do 51 milionů dolarů. Ceny předchozích turistických letů agentury Roskosmos se pohybovaly mezi 20 až 35 miliony dolarů.

Poslední turista vyletěl do vesmíru v roce 2009, byl jím kanadský miliardář a zakladatel známého Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Vůbec prvním vesmírným turistou americký milionář Dennis Tito v roce 2001.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Na Sojuzu u ISS se našly další stopy po vrtání, oznámila zpráva TASSu

Pohled z ISS

V pátek 14. září ráno agentura TASS vydala zprávu, že podle jejích zdrojů kosmonauti našli na plášti kosmické lodi...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Vozítko Opportunity stále mlčí. Písečná bouře na Marsu se mírní

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Už od desátého června nemá NASA s marsovským vozítkem Opportunity žádné spojení. Uspala jej ohromná bouře, která sice...

Najdete na iDNES.cz