Větší výkon pro naše notebooky

aktualizováno 
Intel opět posunul svá mobilní PentiaIII o něco výše: dvakrát větší taktovací frekvence, zdvojená vyrovnávací paměť 2.řádu a nová čipová sada. Navíc jsou nové procesory úspornější díky technologii 0,13mikronu a Enhanced SpeedStep.

Pentium IIII - MVšechny změny provedené na mobilním procesoru jsou pro společnost Intelnatolik významné, že byl nový procesor pojmenován poněkud nepohodlněMobile Pentium III-M. My v tomto článku budeme používat zjednodušený názevPentium III M.

Dle mého názoru bylo uvedení inovovaného PentiaIII od Intelu zákonitoureakcí na vážnou konkurenci v podobě mobilního Athlonu 4 od AMD. Intel bylaž doposud téměř výhradním vládcem na trhu mobilních procesorů, ale vbudoucnosti by se i tohle mohlo změnit - vzpomeňme se si na trh se stolnímipočítači před 5 lety...

Nové Pentium III M nenabízí pouze vysoký výkon, ale současně se u nějpodařilo snížit spotřebu elektrické energie. Růstu výkonu bylo dosaženozvýšením taktovací frekvence, ale především značným zvětšením vyrovnávacípaměti L2.

Jedná se zároveň o první intelovský procesor vyrobený technologií0,13mikronu. Současně u něj byla přepracována v lednu roku 2000 uvedenátechnologie SpeedStep. Ta v současnosti nabízí již i dynamické přizpůsobovánívýkonu.

Detaily k Pentiu III - M

Firma Intel tyto nové procesory představila již dříve pod kódovým označenímTualatin a to v taktovacích frekvencích 866, 933MHz, 1,0, 1,06 a 1,13GHz. V móduoptimalizovaném pro baterie běží všechny tyto procesory na 733MHz. PouzePentium III M na 866MHz běží v úsporném módu na 667MHz. Kromě zvýšenítaktovací frekvence byla u nového mobilního procesoru poprvé použita i FSBsběrnice na 133MHz.

Pentium IIII - M

Díky menším strukturám - 0,13mikronu si Pentium III M vystačí s imnohem nižším napětím. Při plném taktu jsou procesory napájeny napětím1,40V, v úsporném módu vyžadují pouze napětí 1,15V. Pro srovnání:Mobilní Pentium III na 1GHz vyrobené technologií 0,18mikronu potřebovalo ještě1,7V, resp. 1,35V. Vedlejším efektem zmenšování vnitřních struktur jepodle slov vývojářů z Intelu možnost, vyrobit až dvojnásobek křemíkovýchdestiček oproti technologii 0,18mikronu.

Opravdovou příčinou nárůstu výkonu u tohoto procesoru je ale skutečnost,že byla zdvojnásobena vyrovnávací paměť. S 512kB si vyrovnávací paměťdruhého řádu již vystačí. Datová a příkazová 4x asociativní L1 paměťzůstává stále stejně veliká - tedy 16kB. Optimalizována byla i logika prospekulativní zavádění dat do L2 cache. Díky zdvojnásobení L2 pamětirapidně vzrostl i počet tranzistorů, ze kterých se procesor skládá - místostávajících 28milionů jich je 44milionů. Opět jen pro srovnání - PentiumIII M má tak o 2miliony tranzistorů více než Pentium IV.

Technické údaje
  Mobile Pentium III Mobile Pentium III-M
Max. taktovací frekvence 1 GHz 1,13 GHz
FSB 100 MHz 133 MHz
Tranzistory 28 Millionen 44 Millionen
Technologie 0,18 um 0,13 um
Délka - Gate 0,13 um 0,07 um
Napětí 1,7 / 1,35 V 1,40 / 1,15 V
L1-Cache 2 x 16 KByte 2 x 16 KByte
L2-Cache 256 KByte 512 KByte
Powermanagement SpeedStep, Quick Start, Deep Sleep Enhanced SpeedStep, Quick Start, Deeper Sleep
3D-sada MMX, SSE MMX, SSE

Enhanced SpeedStep pod drobnohledem

Technologie SpeedStep slavila svou premiéru 18.ledna roku 2000 v mobilnímPentiu III na 600MHz. Tento úsporný mechanismus šetří energii tak, že snižujetaktovací frekvenci a napětí na procesoru v případě, že notebook běžína baterii. Nestačí-li takový výkon k výpočtu, může uživatel procesor"přepnout" do režimu s plným taktem.

Naproti tomu nová technologie Enhanced SpeedStep v Pentiu III M vykonávátento ruční zásah automaticky. Bohužel je nutno poznamenat, že Intel s tímtodynamickým přepínáním režimů nevymyslel nic nového, ale zavádí pouzeto, co AMD PowerNow! a Transmeta LongRun umějí již dlouho. Enhanced SpeedStepnabízí tři provozní režimy:

  • Maximální výkon: Je-li notebook připojen do elektrické sítě, běží procesor v plném taktu a s normálním napětím 1,4V.
  • Výkon optimalizovaný pro baterie: Při provozu na baterie se procesor automaticky přepíná na nižší taktovací frekvenci. Napětí je redukováno na 1,15V.
  • Dynamický výkon: Procesor se automaticky přepíná mezi dvěma výše jmenovaným módy, podle svého zatížení. To probíhá jak při provozu na baterii tak při zapojení do sítě.

Technologie SpeedStep redukuje v bateriovém módu výrazně příkonprocesoru. Pentium III M na 1,13GHz má tzv. TDP (Thermal Design Power - tj.Maximální příkon procesoru při plném zatížení) 21,8Wattu. V bateriovémmódu s taktovací frekvencí 733MHz potřebuje pouze 9,3Wattu. Na tomto poklesuse největší měrou podílí redukce napětí na procesoru.

Příkon na proceseru Pentium III M
Taktovací frekvence TDP [Watt]
1,13 GHz / 733 MHz 21,8 / 9,3
1,06 GHz / 733 MHz 21,0 / 9,3
1,0 GHz / 733 MHz 20,5 / 9,3
933 / 733 MHz 20,1 / 9,3
866 / 667 MHz 19,5 / 9,0

 Pentium III M na 1GHz potřebuje při plném zatížení příkon20,5Wattu. Mobilní Pentium se stejnou taktovací frekvencí, ale vyrobenétechnologií 0,18mikronu si přitom vezme 24,8Wattu. I přes velký nárůst počtuintegrovaných tranzistorů si nové Pentium III M vezme méně energie. Dokoncei varianta 1,13GHz leží s 21,8Watty výrazně níže než stávající 1GHzmodely.

Příště si povíme ještě o nové čipové sadě Intel 830 a technologiích Quick Start a Deep Sleep.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz