Většina policistů nemá internet

  • 22
Policisté Policie ČR velkých měst kraje stále píší protokoly na psacích strojích nebo starých počítačích. Připojení na internet jim většinou chybí úplně - na služebnách tuto možnost nemají vůbec, na policejních ředitelstvích je počítačů s internetem vždy jen několik a dělí se o ně desítky lidí.

Vybavení státních policistů v Pardubickém kraji moderní výpočetní technikou a připojením počítačů na internet stále pokulhává za ostatními institucemi. Přístupem na světovou síť je vybaveno jen několik počítačů na okresních ředitelstvích. Policisté v malých městech na obvodních odděleních jsou stále od informační dálnice odříznuti.

Internet máte na ředitelství, vzkazuje policejní prezidium

"Celoplošné připojení obvodních oddělení bude zvažováno až na základě probíhající analýzy. Obvodní oddělení jsou součástí okresních ředitelství policie, a jejich pracovníci mají proto možnost využívat stávajícího připojení k internetu," tvrdí Lucie Uhlířová z tiskového oddělení Policejního prezidia České republiky. Jezdit do okresního města, aby si odeslali maily nebo našli na webových stránkách potřebné informace, však policisté z menších měst budou stěží. "Na ředitelství do Chrudimi kvůli tomu nejezdíme, byla by to obrovská ztráta času. Telefonováním, hledáním kontaktů či faxováním strávíme místo toho hodně času a dá nám to spoustu práce. Naštěstí mám internet doma, a co potřebuji, to si najdu sám," říká jeden z policistů obvodního oddělení na Chrudimsku. Připouští, že pachatelé trestných činů mají proti policii v technice značný náskok. "Určitě jsou dost napřed, ale co s tím můžeme dělat?" krčí rameny policista.

Jeden až dva počítače s internetem na patro

O mnoho lépe na tom nejsou ani kriminalisté z královéhradeckého ředitelství východočeské policie. Na patře mají nejvýše dva počítače s internetem. "Všichni máme služební intranet, kde najdeme všechny důležité informace i z jiných krajů, internet ale je na patře jen na jednom či dvou počítačích. Když chci zveřejnit pátrání, posílám to na naše tiskové oddělení. Když potřebuji něco na internetu sám, například najít něco v obchodním rejstříku, tak se obracím na kolegy, kteří ho na počítači mají," uvedl pátrač Josef Kolbaba. Jeden počítač s internetem tak u státní policie připadá většinou na několik desítek uživatelů. Nejvíce, osm, jich má ředitelství v Ústí nad Orlicí, nejméně, pouhé dva, v Chrudimi. Pardubická policie považuje informaci o počtu počítačů s přístupem na internet za důvěrnou. "Připojení na okrese máme dostatečné k zajištění výkonu služby," říká mluvčí pardubických policistů Dana Dolanová.

Hlášení se stále píší na psacím stroji

Jaká je tedy realita v Pardubicích? Na jednom z pater pardubického okresního ředitelství je k dispozici pouze jeden počítač s internetem. "Na internet mohu, ale musím jít na počítač přes celou chodbu. Je nás na něj asi čtyřicet lidí," sdělil jeden z policistů. V některých kancelářích pardubické policie navíc chybí nejen internet, ale i počítač. "Nedávno jsem nahlašoval krádež mobilního telefonu a případ se mnou sepisoval policista na starém psacím stroji. Počítač jsem v místnosti neviděl," uvedl muž z Pardubic, který si nepřál zveřejnit své jméno. Městská policie je na tom výrazně lépe Podstatně lépe jsou na tom strážnické sbory zřizované radnicemi měst v kraji. Pardubická městská policie placená magistrátem má zřejmě v samotném krajském městě lepší přístup na internet než státní policie v celém kraji. "Připojené jsou všechny počítače, které potřebují komunikovat s okolím. Máme trvalý přístup přes síť magistrátu, takže žádná omezení nepotřebujeme. Kromě administrativních pracovníků má každý strážník možnost pracovat na jednom z terminálů. Kdykoliv se k němu dostane, odešle mail, může se podívat na internet," popsal vybavení strážníků ředitel Městské policie Pardubice Petr Kvaš. Ten nechce situaci kolegů ve státních službách kritizovat. "V posledním období se to myslím výrazně zlepšuje. Problém ale vidím v tom, že v okamžiku, kdy uživatelé nejsou na nové technologie zvyklí a nerostou průběžně s nimi, je to pak pro ně šok. Je rozdíl přejít například z užívání jedné verze wordu na vyspělejší, než přejít z psacího stroje na počítač," míní Kvaš.

Pět počítačů věnoval policistům Pardubický kraj

Na kolika počítačích se policisté v kraji připojují na internet?

Pardubice počet neuvedly
Chrudim 2
Svitavy 5
Ústí nad Orlicí 8

Všechny počítače s internetovým připojením jsou pouze v budovách okresních ředitelství. Policisté na obvodních odděleních žádný přístup k internetu nemají.

Nad vybavením státních policistů moderní komunikační technikou se nakonec musel slitovat i Pardubický kraj. Ten věnoval jeden počítač policejní správě Východočeského kraje, po jednom dostanou také všechna okresní ředitelství v regionu. Všech pět přístrojů za 256 tisíc korun bude připojeno k internetu. "Budou sloužit pracovištím krizového řízení, aby mohla komunikovat a vyměňovat si po síti informace a data s dalšími složkami záchranného systému," uvedl vedoucí oddělení krizového řízení kraje Aleš Boňatovský. O možnostech policie dostat se na internet si nedělá žádné iluze. "Vypadá to opravdu žalostně," zhodnotil Boňatovský policejní komunikační techniku. "Je paradoxem, že státní policii musíme dotovat ze skromných prostředků kraje. Je ale potřeba zajistit záchranný systém, který má přímý dopad na obyvatele celého regionu, a policie je jeho součástí," konstatoval hejtman Pardubického kraje Roman Línek.