VIA může slavit. První procesory VIA C3 jsou konečně na trhu

  • 3
DOPLNĚNO o VIDEO: Po dlouhé době se ohlášený procesor VIA C3 1.0 GHz dostává na trh. Chlubí se image chladného procesoru a míří do tablet PC a přenosných zařízení. Je primárně určen pro ty zákazníky, kteří vyžadují od svého počítače především komfort a přílišný výkon je ani tak nezajímá.

Současná situace na trhu s procesory do osobních (a jiných) počítačů  by se dala popsat asi takto: procesory od Intelu překonaly hranici 3 GHz, AMD se už pomalu chystá na uvedení Hammerů a, zatímco tito giganti uhánějí mílovými kroky vpřed, VIA postupuje spíše pomalu a s vývojem v oblasti procesorů nijak nespěchá.

Její priority jsou jinde. VIA je známá především výrobou čipsetů do základních desek a svoje úsilí soustředí především tam. Proto pro většinu našich čtenářů budou procesory VIA C3 velkou neznámou. A jelikož se o nich příliš nemluví, podíváme se blíže na celou rodinu VIA C3.

Nejprve k označení. Písmeno C v názvu znamená "Cyrix", číslovka 3 potom třetí generaci těchto procesorů. Jádro procesoru nese označení Ezra-T. Je přímým následníkem jádra Ezra, které je zase následníkem jádra Samuel 2. Procesory VIA C3 s jádrem Ezra a Ezra-T jsou vyrobeny pokročilou 0.13mikronovou technologií. To jim dovoluje vyšší pracovní fekvence a samozřejmě také nižší zahřívání. Mezi jádry Samuel 2 a Ezra nejsou zásadní rozdíly a evoluční změny jsou minimální. Hlavní rozdíl je v použití nižšího pracovního napětí a samozřejmě ve vyšších frekvencích. Vše podstatné, jako například velikost L1 Cache (128 KB) i velikost L2 Cache (64 KB), zůstalo nezměněno.

VIA C3 1 GHz se zakládá na jádře Ezra-T. To v podstatě znamená, že je tento procesor uzpůsoben k tomu, aby pracoval v základních deskách původně určených pro Pentia III s jádrem Tualatin.

Pro koho se tyto procesory hodí? Tak především, jak už jsem se zmínil v úvodu, do mobilních zařízení. VIA však sází na to, že si jej lidé budou pořízovat i do osobních počítačů. Neboť trend je v současné době takový, že růst frekvencí procesorů a celkových výkonů počítačů vůbec je vykoupen vysokým ztrátovým teplem. To má pochopitelně vysoké nároky na chlazení, kdy je v mnoha případech nutné použít vysokootáčkové větráky s neblahým dopadem na celkovou hlučnost počítače. Přitom VIA C3 1 GHz se spokojí s pasivním chladičem (nebo s chladičem nízkootáčkovým). To znamená, že tento procesor může být provozován naprosto bezhlučně. Nejlépe to asi ukazuje demonstrační video, které si můžete stáhnout přímo od nás, z našeho serveru. Velikost souboru je 8.35 MB.

Bohužel, tato tichost a označení "chladný" procesor jsou vykoupeny poměrně nízkým výkonem. Vzhledem k interní frekvenci je výkon příliš malý. Většina zákazníků si tedy nákup VIA C3 asi rozmyslí a poohlédne se například po procesoru Intel Celeron (založeným na jádru PIII) nebo po procesoru AMD Duron.