VIA vyhrála spor s Intelem o čipsety a procesory

Dva roky trvající spor mezi společnostmi VIA a Intel, který se týkal údajného porušení práv Intelu, skončil u odvolacího soudu. Výsledek soudce okomentoval poněkud šalamounským rozhodnutím.
Již v roce 2001 připravovala společnost Intel Corporation na firmu Via Technologies žalobu, která jí měla zabránit v údajném nelegálním používání patentů, jenž má Intel zaregistrované. Nebyl to první a patrně ani poslední soudní spor obou firem. Ostatně Intel i Via se soudí s kdekým, a tak by se tato pře dala brát jako jedna z mnoha. Až na to, že se jednalo kauzu, která mohla firmě Via značně ztížit výrobu čipových sad a procesorů Via C3 pro základní desky, které jsou postaveny pro procesory Intel.

Spor o pět patentů

Když v roce 2001 uvažovala společnost Intel o žalobě na firmu Via, zajisté nečekala, že rozhodnutí anglického odvolacího soudu bude v její neprospěch. Zvláště poté, co první soud dal za firmě Intel za pravdu a rozhodl v její prospěch. V soudní při nešlo o nic menšího než o pět patentovaných technologií, které měla firma neoprávněně využít při vývoji a následné výrobě čipových sad pro základní desky, jenž jsou určené pro procesory Intel a kompatibilní. Další problémy měla mít firma Via se svým procesorem C3, který měl tyto patenty také narušovat.

Via na svou obranu použila několik argumentů. Zatímco v první soudní při byly shledány nedostatečnými, odvolací soud především na základě jednoho z nich rozhodl o nepotrestání firmy. Ten argument se týkal údajného zabraňování obchodní soutěži na trhu čipových sad a procesorů, kterého se měl dopustit Intel.

Soudce nakonec rozhodnutí vysvětlil mimo jiné i tím, že Intel na základě své značně omezující licenční politiky, která firmě pomáhá udržet si výraznou pozici na trhu, omezuje i možnost vytváření kompatibilních výrobků od konkurence. Poněkud šalamounské odůvodnění, ze kterého může mít Intel pocit, že právo nakládat dle vlastního uvážení s vlastní patentovanou technologií není absolutní.

Intel nemá v prosincových soudních sporech příliš štěstí

To není první prohra v soudním řízení, která v poslední době postihla společnost Intel. Téměř před rokem rozhodl několikaletý spor o jiném údajném zneužití patentů jiný soud. Tenkrát šlo o podporu technologie FastWrite Mode u AGP portů a Intel tuto při s firmou Via prohrál. Prakticky týden na to Intel prohrál další soudní spor, který se týkal čipových sad. Intel se v něm poukazoval na to, že je při výrobě čipsetů pro AMD řady K7 využívána část technologie, kterou má patentově chráněnou. Právníci Intelu asi nebudou mít prosinec příliš v lásce.


Témata: Intel, soudce, Via