Tri mediacentra, tři ovladače, tři bezdrátové klávesnice

Tri mediacentra, tři ovladače, tři bezdrátové klávesnice | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Více funkcí, než byste chtěli. Otestovali jsme mediacentra s Androidem

  • 58
Připojíte je k televizi a hned si můžete začít hrát se stovkami aplikací, poslouchat nekonečné proudy on-line hudby a videa, číst RSS zprávy z celého světa a samozřejmě přehrávat filmy a muziku všech možných formátů.

S operačním systémem Android se nejčastěji setkáte v chytrých telefonech a tabletech. Vpád do obývacích pokojů v podobě Google TV mu zatím příliš nevyšel, a tak to zkouší poněkud partyzánsky: prostřednictvím mediacenter.

Do testu jsme zařadili tři přístroje dvou odlišných koncepcí. V jedné je Android jako doplněk pro spouštění aplikací, ve druhé po zapnutí do operačního systému  přímo "nabootujete" a vše, včetně přehrávání videa, muziky a prohlížení fotek, je řešeno pomocí aplikací. Čistě androidí řešení tu zastupuje Amex MP-G7 od společnosti Arena Scientific.

Kategorii "Android jako doplněk" v testu zastupují přístroje Egreat R200S a Xtreamer Prodigy. Přehrávání videa, muziky a fotek se odehrává na úrovni firmware. Operační systém Android spustíte tlačítkem v grafickém menu přístroje a ve spuštěném rozhraní pak můžete instalovat a spouštět androidí aplikace.

To není screenshot z chytrého telefonu, ale z televizoru připojeného k mediacentru Egreat

A hned na úvod musíme prozradit: čistě androidí řešení je především pro hračičky, skalní fanoušky tohoto operačního systému a "geeky". Pokud chcete především přehrávač filmů, muziky a prohlížeč fotek, pak bychom volili klasičtější řešení.

Kdopak by se kodeků bál?

Testovat mediacentra vždy znamenalo připojit externí disk a postupně vyzkoušet desítky kombinací kodeků, kontejnerů, použitých kompresních technik, datových toků, titulkových formátů ... a zjistit, se kterými si přehrávače poradí a na kterých si vylámou zuby. Tedy vlastně dekodéry. Tak to už dnes není v podstatě potřeba.

A lze říci, že beze zbytku to platí u testovaného Egreatu a Xtreameru.

Oba jsou založené na nejnovějším SOC (system on the chip) procesoru Realtek RTD1186. Ten pracuje pod taktem 750 MHz, má k dispozici 512 MB operační paměti a obsahuje hardwarové dekodéry MPEG 1/2/4, H.264, H.264 MVC (Multiview Video Coding - díky tomu umí i 3D v plném HD), HD AVC/VC1, HD Real Media a HD AVS.

Během testování jsme nepřišli na nic, co by z video a audio formátů nepřehrály. Tedy až na jednu výjimku. Xtreamer si neporadil s "CUE" seznamem skladeb. To je problém jen tehdy, pokud máte ripy hudebních CD v jednom WAV, FLAC nebo APE souboru.

Hlavu si nemusíte lámat ani s externími titulky, změna kódování, velikosti, barvy a časové odchylky je samozřejmostí.

Kompletní vnitřnosti mediacentra Amex. Stejně jako ostatní si vystačí pouze s pasivním a tedy bezhlučným chladičem. A tomu tleskáme.

U kompletně androidího Amexu je to trochu složitější. Fyzicky to totiž není mediacentrum, ale spíše počítač. I když přesnější označení by bylo "tablet bez displeje uplácaný do malé krabičky". Jeho srdcem je totiž dvoujádrový ARM procesor Cortex A9, který doplňuje grafický procesor Mali-400 MP, 512 MB operační paměti a 8 GB SSD pro aplikace.

A protože je u něj vše řešeno aplikacemi pro OS Android, které podle svého uvážení nainstalujete z Android Marketu, lze těžko říci, co přehraje a co ne. Můžete použít výrobcem předinstalovaný přehrávač, populární BS Player či třeba Remote Media Center.

Multimédia z vlastních zdrojů: z pevného disku i ze sítě

Všechna testovací mediacentra v sobě mají prostor pro pevný disk. Zpravidla lze koupit jak verze výrobcem či distributorem již osazenou pevným diskem, tak i "prázdnou" verzi, kam nainstalujete disk dle svého uvážení.

Xtreamer disk
eGreat disk

Do Xtreameru i Egreatu disk zapojíte během okamžiku: pouze zasunete (u Prodigy nejdříve přišroubujete k rámečku)

Egreat dorazil se 3,5" diskem Samsung SpinPoint o kapacitě 750 GB, Xtreamer s terabajtovým 3,5" diskem Western Digital Caviar Black a Amex jsme osadili 2,5" diskem WD Scorpio Blue taktéž o kapacitě 1 TB. U prvních dvou se obejdete bez šroubováku, u Amexu musíte překonat šest šroubků.

Zadní panel mediacentra Egreat: HDMI 1.4, USB 2.0 a 3.0 host, USB 3.0 pro připojení PC, SATA, gigabitová LAN, komponentní a kompozitní video, dvoukanálový analogový zvuk, digitální elektrický a optický zvukový výstup.

Pevné disky můžete nakrmit několika způsoby. Egreat a Xtreamer můžete připojit pomocí USB 3.0 k počítači jako externí disk a složky s filmy a hudbou "přetahat" správcem souborů. To je asi nejrychlejší řešení. Jen pozor, USB 3.0 kabely nejsou součástí balení, v případě Egreatu navíc potřebujete takzvanou A-A verzi (na obou koncích kabelů stejné konektory).

Další možností je připojit k mediacentru externí disk a vybrané složky zkopírovat na interní pevný disk pomocí nástrojů zabudovaných v mediacentrech.

Zadní panel mediacentra Xtreamer: USB 2.0 host, USB 3.0 pro připojení PC, HDMI 1.4, gigabitová LAN, komponentní a kompozitní video, stereofonní analogový zvuk, optický a elektrický digitální zvukový výstup

Třetí možností je přenos po síti: jak kopírování ze síťového uložiště NAS, tak přenos z počítače. A protože mají gigabitové síťové adaptéry a rychlé procesory, je i tento přenos docela svižný. Byť nejpomalejší.

Ze síťových zdrojů můžete i přehrávat. V našem zapojení - síťové uložiště WD MyBook Live a gigabitový router - jsme přehráli jak testovací MKV soubor s datovým tokem 40 Mbit/s, tak i ISO obraz Blu-ray disku. Po síti jsme přehrávali i 3D Blu-ray disk, zde se u Egreat obraz trhal, Xtreamer přehrával stejně jako z interního disku.

Samozřejmostí je podpora připojení prostřednictvím DLNA a UPnP. A také funkce sdílení disku: oba přehrávače můžete využít i jako NAS s přístupem FTP a Samba. Wi-fi mají Xtreamer a Amex, k Egreatu je nutné připojit USB wi-fi dongle. 

Zadní panel mediacentra Amex: HDMI 1.3, gigabitová LAN, USB 2.0, kompozitní a komponentní videovýstup, stereofonní zvukový výstup, digitální optický zvukový výstup.

U Amexu jsou možnosti kopírování definovány zvoleným správcem souborů, ten připravený nám nefungoval zrovna nejlépe. Vestavěné přehrávače videa a zvuku zvládnou jen lokální média (HDD, USB disk, SD karta ..), na síť se nepodívaly. Při volbě alternativního videopřehrávače si musíte dát pozor, zda podporují hardwarovou akceleraci videa. Kvůli její absenci odpadá například BS Player Lite, u kterého se pak i 720p video intenzivně trhalo. Vestavěný přehrávač si poradil s 1080p MKV (H.264), testovací soubor s datovým tokem 40 MBit/s nebyl přehrán úplně čistě. Pokus o přehrání BD ripu skončil nuceným restartem.

Aplikace androidí a jiné

Největším lákadlem testovaných mediacenter jsou pochopitelně aplikace. Egreat a Xtreamer nabízí vlastní aplikace na úrovni firmware, neoficiální aplikace od "fanoušků" přehrávače - DMD firmware (více zde) pro hromadu internetových služeb. Dále balík přístupů k českým zdrojům multimédií xLive.cz (více zde) od Pavla Bača (aka killermana) a jen v případě Xtreameru aplikace z komunitních projektů Xtreamering (více zde).

eGreat menu
Xtreamer menu
Amex - menu

Hlavní menu mediacenter Egreat, Xtreamer a Amex

Nabídka služeb a zdrojů je obrovská, je ale nutné počítat s tím, že především u těch neoficiálních ne vždy funguje vše tak, jak má. Stačí totiž, aby provozovatel služby provedl nějakou technickou změnu a až do aktualizace firmware nemusí navazující aplikace fungovat.

Egreat dorazil s DMD firmwarem a xLive.cz, takže máte k dispozici pořady z iVysílání České Televize, archiv TV Prima na Streamu, videa TV Metropol a další. Součástí jsou internetová rádia portálu ShoutCast, katalog podcastů, videoportál YouTube, fotoalbum Rajče.net a Picasa nebo on-line vysílání hudebních OneHD (více zde). Mezi aplikacemi od výrobce najdeme hudební zdroje Last.fm a vTuner, videa DailyMotion a YouTube Leanback, i sociální síť Facebook.

Mediacentrum Egreat R200S. Cena 3 229 Kč (s DPH, bez disku)

Xtreamer byl vybaven komunitními projekty z portálu Xtreamering, v době testování některé aplikace nefungovaly (Grooveshark, Facebook), jiné ano (přednastavené RSS atp.). Nabídka aplikací od výrobce je podobná jako u Egreatu, jsou zde portál internetových rádií ShoutCast, videoportál YouTube a DailyMotion, fotoalbum Picasa a předpověď počasí Accu Weather. Mezi předinstalovanými android aplikacemi naleznete například on-line hudební přehrávač Grooveshark, portál rádií Live 365, katalog trailerů CineTrailer nebo přehrávač RT Media Center. 

Mediacentrum Xtreamer Prodigy. Cena: 3 590 Kč (s DPH, bez disku)

S Androidem to jinak není úplně jednoduché. Platí totiž, že když dva dělají totéž, není to totéž. 

Amex nabízí volný přístup do Android Marketu a vy si můžete nainstalovat jakoukoli aplikaci, kterou bude mít na (nedotykovém) televizoru smysl používat. Díky použitému CPU a GPU je provoz aplikací svižný a díky "virtuální myši" (ještě se k ní vrátíme později) docela pohodlný. Již od distributora je nainstalována například aplikace iVysílání s přístupem do archivu České televize.

Mediacentrum Arena Scientific Amex MP-G9. Cena: 2 990 Kč (s DPH, bez disku)

U Egreatu a Xtreameru je tomu jinak. Do obchodu s aplikacemi se u nich nedostanete a musíte se spokojit s podstatě omezenější nabídkou v "App Center" (nabídku aplikací na portálu AndroidPIT prohlédnete zde). Zkoušeli jsme hledat zhruba desítku populárních aplikací a většinu jsme nenašli. Škoda, zajímavá koncepce tak dostává trochu na zadek.

Navíc, nový procesor od Realteku je sice hodně schopný v dekódování videa, výpočetní výkon pro provoz aplikací mu však chybí, a tak jsou reakce leckdy nepříjemně pomalé.

Ovládání: v jedné ruce ovladač, v druhé QWERTY

Ke všem mediacentrům dostanete jednodušší ovladač pro přehrávání multimedií: Egreat a Xtreamer mají víceméně normální tatranky, Amex maličký ovladač s pouze základními prvky.

eGreat dálkový ovladač
Xtreamer dálkový ovladač
Amex - DO

Dálkové ovladače a klávesnice mediacenter Egreat, Xtreamer a Amex

To by samozřejmě pro ovládání aplikací či brouzdání po internetu nestačilo. Volitelně k nim můžete přikoupit bezdrátové QWERTY klávesnice - Egreat a Xtreamer mají stejné, doplněné touchpadem.

Amex do vínku dostal "ďábelskou" kombinaci ovladače s QWERTY klávesnicí a gyroskopem. Pouhým pohybem ovladače pohybujete kurzorem po obrazovce. Chce to trochu cviku, ale funguje to dobře.

Závěr: nejsou pro každého

Amex MP-G7 je velmi specifické a na trhu unikátní mediacentrum. Pokud jste zvyklí na operační systém Android a znáte třeba 20 aplikací, které byste chtěli mít ve svém televizoru, pak je to výborná volba. Velkým plusem je i fungující prohlížeč internetu, včetně Flash a HTML 5. Pokud chcete spíš přehrávač filmů a muziky, pak z něj příliš nadšení nebudete.

Na čem jsme testovali?

síťové disky:
WD MyBook Live
Synology DS212J

internetové připojení:
UPC FiberPower 25

LED LCD:
46" Samsung série 8000

AV receiver:
Pioneer SC-LX71

reprosoustavy:
ELAC série 240

Egreat je především výborný přehrávač multimédií, kvalita přehrávaného videa i zvuku je znamenitá. Výhrady máme jen k fotografiím, které vypadají jako uměle doostřené s přehnaným kontrastem (to platí i pro Xtreamer). U internetového prohlížeče nám zlobila podpora HTML 5, dle specifikace výrobce jsou "pětka" i Flash podporovány. Androidí aplikace jsou přeci jenom trochu pomalejší. Díky "komunitním" aplikacím ale nabídne hodně zábavy.

Podobně můžeme hovořit o Xtreameru, zde ale kritizujeme vzhledově velmi nepovedený přehrávač muziky. Hodnocení jinak víceméně kopíruje Egreat, především díky společným možnostem instalace DMD firmware a xLive.cz. Majitelé iPadů a iPhonů potěší, že Xtreamer funguje i jako AirPlay klient.