Digi  noviny

Digi noviny

Více než 600 000 letáků dostanou Pražané kvůli vypnutí analogové TV

  • 6
Asi 610 000 výtisků tzv. Diginovin bude Česká pošta roznášet do schránek pražských domácností. Jedná se o speciální leták, který bude Pražany informovat, jak přejít na digitální vysílání.

Pražané by v následujících dnech měli nalézt ve svých poštovních schránkách několikastránkové letáky týkající se nadcházejícího vypnutí analogové TV v Praze šířené z vysílače na Žižkově.

Distribuci 610.000 kusů takzvaných "diginovin" nyní zahájila Česká pošta.

ČTK to dnes sdělil Rostislav Starý z agentury PR Point, která pracuje pro státem financovanou Národní koordinační skupinu pro přechod k digitálnímu vysílání.

"Diginoviny" budou podle Starého doručeny do všech poštovních schránek na území hlavního města Prahy. Další tisíce kusů rozdají v Praze automobilové "digihlídky" přímo v ulicích Prahy. "Všichni Pražané by tak v nejbližších dnech měli dostat do rukou speciální leták, který srozumitelně informuje o tom, co musí pro úspěšný přechod na digitální TV vysílání udělat," uvedl.

Letáky jsou součástí státem financované informační kampaně, jejíž součástí jsou již nyní například bezplatná infolinka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv. Na těchto stránkách je také možné si "diginoviny" stáhnout.

Praha se poslední dubnový den stane první velkou oblastí ČR, v níž bude vypnuto analogové TV vysílání z velkého vysílače, v tomto případě v Mahlerových sadech na Žižkově. Vypnuta by měla být ČT1, Nova i Prima.

Analogová ČT2 skončila v Praze již loni na podzim.

Kolika lidí se bude vypnutí analogové TV na konci dubna týkat, to podle odborníků není možné říct, neboť část Pražanů přijímá analogový TV signál z vysílače Cukrák u Prahy či jiných. To, že lidé sledují analogový signál, který bude vypnut, poznají od minulého týdne diváci ČT podle toho, že se jim v pravém dolním rohu objevuje piktogram v podobě čtyř čtverečků.

Analogové TV vysílání skončí na území celé ČR do poloviny roku 2012 a bude nahrazeno modernější digitální formou (zkráceně DVB-T). To mohou lidé sledovat prostřednictvím převaděče signálu označovaného jako set-top box nebo na televizorech s již zabudovaným digitálním tunerem. Mohou také přejít k placeným nabídkám satelitních, kabelových a internetových TV operátorů.