Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Videa na YouTube už netáhnou. Alespoň ne ta s Obamou

  17:10aktualizováno  17:10
Barack Obama je velkým příznivcem nových technologií. Své projevy umisťuje na web pravidelně. Jenže už se na ně nikdo nedívá.

YouTube | foto: Apple

Prezident Spojených států Barack Obama sice pravidelně umisťuje na server YouTube videa se vzkazem Američanům, jejich sledovanost ale není příliš velká.

Zatímco první takové klipy zveřejněné po Obamově nástupu do úřadu loni v lednu v průměru zhlédl asi milion lidí, od loňského května již jejich počet nikdy nepřesáhl 100 000. V zemi, kde žije přes 300 milionů obyvatel, se nyní většinou počet diváků pohybuje kolem 20 000. Informoval o tom server Congress.org.

Obama a technologie

První technologický prezident

Obamův úspěch v prezidentských volbách před dvěma lety přitom odborníci přičítali dokonalému zvládnutí nových internetových médií, kromě serveru pro sdílení videa YouTube například i sociálních sítí Facebook a Twitter.

Ukázalo se ale, že v každodenní politické praxi Obamovy předtočené vzkazy Američanům ve sledovanosti několikanásobně zaostávají za klipy z jeho předvolební kampaně.

Obama nicméně na internet neumisťuje jen videozáznamy svých rozhlasových projevů. Letos například prostřednictvím serveru YouTube dal Američanům možnost, aby mu pokládali otázky. Do dneška si rozhovor prohlédl téměř milion zájemců. Obama také občas prostřednictvím videí umístěných na stránky Bílého domu vysvětluje svou politiku. Letos tak Američanům například předvedl nové webové stránky o zdravotní péči.

Tradici pravidelných proslovů k Američanům založil ve 30. letech minulého století prezident Franklin Delano Roosevelt svými rozhlasovými hovory "od krbu". Pokračuje v ní i Obama, své promluvy ale jako první americký prezident začal zveřejňovat i na internetu. Chtěl je tak přizpůsobit moderní době. Někteří odborníci si ale myslí, že místo toho měl šéf Bílého domu pravidelné proslovy k voličům spíše zrušit. "Myslím, že tohle fórum nepotřebuje. Prezident Obama je i bez nich hodně vidět v médiích. Podle mne je v tomto případě spíše vězněm tradice," podotkl profesor indianské DePauwovy univerzity Jeff McCall.

Podle Julie Azariové z wisconsinské Marquettovy univerzity je navíc nyní role prezidenta mnohem straničtější než dříve. Roosevelt oproti tomu prý více ztělesňoval "institucionální důstojnost". Azariová nicméně míní, že to je možná důvod, proč američtí prezidenti v těchto projevech stále pokračují. I oni si tuto důstojnost chtějí udržet.

Prezidentův rozhlasový projev k voličům se vysílá každou sobotu ráno.

Většinou se zabývá jedním z hlavních problémů uplynulého či nastávajícího týdne. Obama, který jich dosud nahrál přes 90, tak mluvil například o reformě Wall Streetu či výročí 11. září 2001. Jen výjimečně přitom v projevu oznámí zcela nové informace. Letos v květnu tak například v rozhlasovém projevu uvedl, že chce zřídit komisi pro vyšetření úniku ropy do Mexického zálivu.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tajná pravidla „cenzury“ Facebooku jsou nyní veřejná. A lze se i odvolat

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Facebook poprvé zveřejnil detailní pravidla, podle kterých se řídí odebírání závadných příspěvků. Nově také zavedl...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Najdete na iDNES.cz