VIDEO: Pandur byl zuřivý a pustošivý bojovník. Teď se vrátil do armády

  • 327
Umí se brodit i plavat. Nevadí mu bláto a neničí asfalt. Před nepřátelskou střelou se schová do kouřové clony. Nepřítele zničí dálkově řízenou raketou, která může na poslední chvíli uhnout. Obrněný transportér Pandur nastupuje do Armády ČR.

Panduři byli v 18. století bojovníci obávaní pro svoji zuřivost v boji i pro chování na dobytých územích. V souvislosti s jejich činností se velmi často používala slova jako rabování, plundrování, loupení a plenění. Měli tu nejhorší pověst. Záměrně napodobovali svým zjevem Turky, aby protivníka ještě více děsili. Ve svých službách je měla i Marie Terezie.

Kolová bojová vozidla Pandur II rakouské výroby dostala jméno právě podle nich. Minimálně v první části charakteristiky název sedí přesně.

Pandur II

Ve vojenském újezdě v Doupovských horách jsme měli možnost si vyzkoušet, jaké to je, pohybovat se rozbahněným terénem v nejmodernějším obrněném transportéru.

Jako na PlayStationu

Jak by v jedné ze svých rolí řekl Tomáš Hanák, je to klasické "ótéčko". "O" jako obrněný, "T" jako téčko. Pandur se však od stávajících kolových transportérů liší asi jako tranzistorák od počítače, jak vtipně poznamenal jeden z přítomných velitelů.

Pandur II - stanoviště střelce

Podle Izraelců, kteří české vojáky na pandurech školili, se například střelba ze stroje podobá hře na PlayStationu. Rozdíl je samozřejmě v tom, že pandur střílí zatraceně ostrými náboji. Kamera, kterou střelci zaměřují cíl, i 30mm kanon se ovládají joysticky podobnými těm na počítačové hry.

Kromě kanonu je pandur ozbrojen i kulometem ráže 7,62, protitankovými řízenými střelami Spike třetí generace a dýmovými granáty.

Pandur II

Přes kameru na dálkově řízené raketě lze sledovat nepřítele až do posledního okamžiku před výbuchem. Díky vysokému rozlišení se mu doslova můžete dívat do tváře, a to i v noci. Raketa je vybavena pro noční vidění (stejně jako pandur samotný) a osádka vozu si může přepínat typy pohledů tak, aby na obrazovce co nejvíc vynikly potřebné detaily.

Účinný dostřel rakety je až čtyři kilometry. Pandur tedy může z bezpečí ostřelovat i cíle mimo přímou viditelnost. Pomocí zmíněné kamery totiž lze s raketou manévrovat až do poslední chvíle před explozí. Střelec tak může reagovat na nenadálý pohyb nepřítele nebo operativně zvolit zranitelnější místo, které si vybere na displeji.

Pandur II

Přestože transportér Pandur disponuje na první pohled ničivou palebnou silou, není primárně určen pro nasazení přímo v boji. "Slouží především k přepravě lehké mechanizované pěchoty. Zároveň jednotku může podporovat zbraněmi, které má k dispozici. Počítá se s tím, že v osmdesáti procentech by toto vozidlo nebylo vystaveno přímé palbě," vysvětluje velitel 4. brigády rychlého nasazení Ladislav Jung.

Pokud se přeci jen dostane do palby a obranný systém zjistí blížící se střelu, automaticky se vystřelí dýmové granáty. Pandur do kouře najede, čímž se přeruší naváděcí paprsek útočící střely.

Pandur II

Uvnitř konzervy

Někteří vojáci mluví o jízdě uvnitř obrněného transportéru (nejen uvnitř panduru) jako o jízdě uvnitř konzervy.

Pandur odolá výbuchu klasické miny, respektive osmikilogramové trhaviny trinitrotoluenu. Pokud se však tlak z větší nálože (např. improvizovaného nástražného zařízení) přeci jen nějakým způsobem dostane dovnitř, je konec. Je to stejné, jako když si necháte vybuchnout petardu na natažené dlani nebo v zavřené pěsti. V druhém případě přijdete zcela jistě nejméně o prsty.

Pandur II

Je nás sedm na prostoru pro dva. Přesto sedíme relativně pohodlně a při zajištění čtyřbodovými pásy nám nevadí ani poměrně rychlá jízda neprostupným terénem.

Uvnitř je vše účelné a své má své přesně určené místo. Stojánky na zbraně, bílá "lednice" na náboje pro případ, že by bylo nutné pandur přímo v terénu přebít i roj. Tedy sedm vojáků, které momentálně supluje sedm novinářů.

Látkové sklápěcí sedačky jsou konstruovány tak, že do nich člověk zapadne a ani při opravdu divoké jízdě se nemá o co zranit. Přímo u hlavy jsou navíc poutka, za která je možné se přidržovat.

Pandur II

Zadní prostor za rampou monitoruje kamera tak, aby při výsadku mohl velitel zjistit, zda nehrozí při výsadku nebezpečí. Členové roje mohou během jízdy sledovat pohyb vozidla na monitorech střelců nebo na vlastním černobílém monitoru nad vyklápěcí rampou.

V prostorách pro posádku funguje vysoce účinný detekční a hasicí systém, který pomocí inertního plynu během několika vteřin požár udusí. Posádce ani vybavení však neuškodí. Systém mimo jiné reaguje i na záblesky (proto se uvnitř nesmí fotit bleskem) a samozřejmě na kouř nebo zvýšenou teplotu.

Pandur je schopen zdolat nájezdový úhel až 65 stupňů (stranový nájezdový úhel 30 stupňů). Jinými slovy, pokud by se na rovné silnici před vozidlem objevil kopec pod uvedeným úhlem, pandur do něj nenabourá, jak by se to stalo normálnímu vozidlu, ale vyjede ho.

Pandur II

Transportér je vybaven šestistupňovou automatickou převodovkou, hydromotory pro plavbu a samozřejmě i automatickým dofukováním kol.

Jeho výhodou oproti pásovým vozidlům je fakt, že na rozdíl od nich nepoškozuje povrch silnice. I v podmáčeném terénu si přitom poradí obstojně a leckdy projede i tam, kde má problémy i tank. Dokáže se brodit řekou až do hloubky 1,5 metru. Pokud je voda hlubší, přepne se pohon na hydromotory a pandur plave.

Již během několika málo měsíců vyrazí první tři pandury do Kosova, kde budou alokovány v rámci KFOR. Letos se také čtyři stroje přesunou do afghánské provincie Lógar, pomoci v operaci ISAF. Česká armáda vlastní momentálně 17 pandurů a do konce roku by mělo přibýt dalších 13.

Pandur II vysadek
Technická specifikace KBVP Pandur II
Steyr-Daimler-Puch
motor Cummins (6 válců, 455 koní, 8.9 litru, max. 2200 ot./min.)
centrální huštění pneumatik CTIS
systém plavání vpřed i vzad
filtroventilační systém FVZ98M
protipožární systém Deugra typ 643
navigace a diagnostika BEVIS
max. dojezd na zpevněné vozovce 700 km
max. rychlost jízdy 105 km/h - zrychlení z 0 na 30 km/h za 6,5 s, na 50 km/h za 14 s
max. rychlost plavby 10 km/h
zbraňový komplet RAFAEL RCWC-30:
- automatický kanon ATK MK44 30/40 BUSHMASTER (ráže 30 mm, dostřel 3000 metrů)
- kulomet M240 7,6 mm NATO
- protitankový raketový systém RAFAEL SPIKE LR (3. generace, max. dostřel 4 000 metrů)
- systém zadýmení 76 mm WEGMAN
- systém detekce a indikace ozáření
,