Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Video přehrávač od iRiveru se pohodlně vejde do kapsy (Exkluzivní recenze jukeboxu PMP 140)

aktualizováno 
iRiver opět nasazuje laťku hodně vysoko. Podpora filmů ve formátech DivX a Xvid, stahování fotografií a jiných dat přímo ze zdroje na harddisk přehrávače bez asistence počítače, velký 3,5palcový barevný displej, vestavěný reproduktor, MP3 přehrávač, FM tuner a diktafon. To vše v krabičce o velikosti malého poznámkového bloku a hmotnosti 299 gramů.

Nástup kapesních video přehrávačů je obrovský. V krátké době po sobě se na trhu objevily výrobky od Creativu, Sony, Archose a MP Mana (recenze na našem serveru zde). A jaký je iRiver PMP-140?

Prvky očekávání se střídaly s prvky zklamání, mezitím probleskovaly chvilky absolutního nadšení proložené okamžiky naprosté skepse a nakonec... nakonec přišlo vystřízlivění a tato recenze. V tuto chvíli můžeme říci, že dokonce exkluzivní recenze. Recenze na dlouho avizovaný a velmi očekávaný multimediální harddiskový jukebox PMP 140 od iRiveru.

iriverpmp 

Tato nevelká a designově velmi povedená mašinka umí přehrávat hudbu ve formátech MP3, WMA, WAV, ASF má rádio, diktafon a line-in nahrávání. Stejně jako model H300 (recenze zde) poslouží i PMP-140 jako fotobanka, protože dokáže stahovat fotografie přímo z fotoaparátu na svůj 40GB disk.

Novinkou je podpora filmů zkomprimovaných kodeky DivX a XviD, ke kterým iRiver zobrazuje i české titulky (formát SMI). K promítání filmů a fotografií spolehlivě poslouží velký 3,5palcový TFT displej nebo, prostřednictvím TV výstupu, jakákoliv televize. K poslechu hudby nebo zvukové stopy filmu lze použít sluchátka nebo vestavěný reproduktor. PMP-140 podporuje Mass Storage a po připojení k PC se chová jako výměnný disk.

 iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

Plně vybavený

Jukebox obdržíte spolu s praktickou  kabelkou na zip, ve které je přehrávač chráněn proti nárazům i povětrnostním vlivům a přesto k němu, díky šikovnému střihu obalu, lze mít stále připojená sluchátka. Balení tentokrát neobsahuje dálkové ovládání, které však lze dokoupit. Vzhledově i funkčně je stejné jako ovladač k harddiskovému přístroji H300 (recenze zde). Musíme říct, že absence dálkáče nám však nijak nevadila. Naopak velmi praktická a pro plné využití přístroje nezbytná je specialní USB redukce pro připojení jakéhokoliv podporovaného externího zařízení přes USB port verze 1.1 HOST. Samozřejmostí jsou sluchátka (pecky) Sennheiser a veškeré propojovací USB a audio kabely včetně kabelu pro propojení jukeboxu s televizí. Baterie vám nabije a zároveň ušetří přiložený AC adaptér.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

Hlavní jsou filmy

Důvodem, proč se rozhodnete utratit o něco více než dvacet tisíc právě za PMP-140, bude pravděpodoně možnost přehrávat si své splasher horory i při cestě v MHD. Jak si tedy iRiver s filmy poradí?

Podle manuálu (jehož zkrácená verze je dokonce v češtině) si PMP-140 poradí se soubory typu AVI, ASF, MPEG zapakované pomocí kodeků DivX 3.11, 4.0, 5.x, Xvid (vše ISO MPEG-4 SP). Pro všechny kodeky platí jistá omezení (viz tabulka).

kodek

maximální video bitrate

maximální audio bitrate

maximální rozlišení

DivX 5.x, Xvid 1,5 Mbps 8 - 192 kbps 640 x 480
DivX 3.11 500 kbps 8 kbps - 192 kbps 352 x 240
Pro všechny kodeky platí maximální rychlost 30 fps. iRiver nepodporuje DTS a AC3 zvuk.

V praxi to u nás vypadalo tak, že velká část filmů nešla bohužel na iRiveru přehrát rovnou a bylo je nutné upravit. Buď se zobrazila hláška, že soubor nelze přehrát vůbec, nebo že se jedná o nekompatibilní formát a posléze se na obrazovce objevil zelenošedý pohybující se rastr a ze sluchátek se pouze ozval korektní zvuk. Příliš velký videobitrate má zase za následek nadměrné pixelování obrazu, která při trošku rychlejším střihu znemožňuje normální sledování filmu.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140

To, co je uvedeno v předchozích řádcích, prosím berte jako konstatování a nikoliv jako kritiku výrobku. Podle našeho testování totiž PMP-140 funguje zcela v souladu s informacemi v manuálu, který všechna zmíněná omezení uvádí a samozřejmě nabízí i řešení. Řešení se jmenuje Media Converter.

Media converter, bez kterého se neobejdete

Pokud film, který chcete přehrát ve vašem PMP-140, neodpovídá požadavkům uvedeným v předchozí tabulce, rozhodně není nic ztraceno. Nedílnou součástí balení je totiž software zvaný Media converter, který upraví každý film tak, aby byl pro jukebox stravitelný.

Prográmek je na ovládání zcela jednoduchý. Stačí vybrat film, který je potřeba překonvertovat, nastavit výsledné rozlišení (min 320 x 240 max 640 x 480) a zvolit adresář, kam se upravený soubor uloží. Samozřejmě lze tyto úpravy provádět dávkově (tj. lze upravit více filmů najednou) což ocení zejména majitelé pomalejších PC, kde úprava může trvat (a bohužel i trvá) několik hodin (1 až 4 hodiny dle délky filmu, zvoleného výsledného rozlišení a výkonu PC). Po ukončení konverze dokáže program sám vypnout počítač.

Konvertor je spolehlivý a všechny filmy byly po úpravě bez problémů přehratelné na PMP-140. Výsledné rozlišení je potřeba volit s ohledem na to, zda bude obraz promítán i na TV obrazovce.  Konverze má také samozřejmě značný vliv na výslednou velikost souboru, která se může zmenšit až téměř na polovinu původní hodnoty.

V nutnosti konverze zaostává iRiver za modelem MP Man MP AV-40 (recenze zde), který bez problémů přehraje většinu filmů tak, jak je do něj nahrajete. Toto je však jediné místo, kde iRiver mírně klopýtl.  V ostatních parametrech konkurenci převyšuje a v některých je absolutně nepřekonatelný.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

Jednou z těch věcí, které má iRiver navíc, je podpora titulků. Je však potřeba překonvertovat titulky z běžně používaných formátů (sub, srt) do formátu SMI (SAMI) a sladit s filmem. 

Promítání filmů můžeme označit jako komfortní. Přehrávač si pamatuje místo přerušení promítání takže nemusíte film pracně přetáčet. Fázi přehrávání indikuje grafický ukazatel (viz obrázek), který se objeví vždy po stisku jakéhokoliv tlačítka a po několika sekundách opět zmizí.

Nejen fotografie přímo ze zdroje do jukeboxu

PMP 140 dovede kopírovat jakákoliv data z externího zdroje prostřednictvím speciálního USB portu přímo na svůj harddisk. (samozřejmě bez potřeby počítače). Funkci vhodná zejména pro majitelé digitálních fotoaparátů, kteří se cítí omezeni kapacitou používané paměťové karty. Celých 40 GB prostoru na harddisku iRiveru postačí snad i tomu nejproduktivnějšímu fotografovi.

Jukebox podporuje digitální fotoaparáty, USB flash klíčenky a USB harddisky několika světových značek (viz seznam na konci recenze). Pokud však používáte zařízení uvedeného typu a není zrovna uvedeno v oficiálním seznamu podporovaných přístrojů, neznamená to, že jej iRiver nerozpozná. Stačí přístroj vyzkoušet (podmínkou samozřejmě je, že zařízení nevyžaduje instalaci driverů). Nám se v redakci podařilo spojení úspěšně navázat i s MP3 přehrávačem CMTech CA-H70MT nebo s fotoaparátem Coolpix 2500, které na seznamu nenaleznete.

Kopírování probíhá v duchu starého dobrého dosovského Nortona. Celou operaci provedete ve speciálním browseru. Přes USB adaptér nejprve připojíte požadované zařízení a pokud se ohlásí, nastavíte adresář kam chcete obsah zdroje zkopírovat (prostě do něj skočíte), potom se přepnete zpět na externí zdroj a označíte soubory nebo adresáře ke zkopírování (pomocí pop-up menu) a dáte povel copy. Potom už jenom čekáte. Kopírování probíhá přes rozhraní USB 1.1 a velmi také záleží rychlosti externího zařízení. Na rozdíl od H300 umí PMP-140 kopírovat i podadresáře.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

iRiver PMP 140 
iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

iRiver se evidentně poučil z chyb ve firmwaru, vinou kterých byla vždy část fotografií zničena při  přenosu z fotoaparátu na harddisk jukeboxu H300 (chybu odstranil nový firmware v 1.06). PMP-140 funguje v tomto ohledu velice spolehlivě a ani jediný snímek během našeho testování nebyl při kopírování poškozen.

Luxusní prohlížení fotografií

Prohlížení fotografií (JPEG, BMP) na rozměrném 3,5palcovém (7,2 x 5,5 cm, 260 000 barev, TFT LCD, rozlišení 320 x 240) je zážitkem srovnatelný s prohlížením webových obrázků na monitoru PC. Snímky lze až 8x zvětšit, otáčet je a zobrazit k nim některé informace z EXIFu (viz obrázek). Díky velikosti displeje a jeho zobrazovacím schopnostem se prohlížení může zúčastnit i více než jeden člověk. Maximalní rozlišení fotografií ve formátu JPEG může být 3100 x 2100 pixelů a u BMP 800 x 600 pixelů. Pokud jsou tyto hodnoty překročeny přehrávač zobrazí chybové hlášení (viz obrázek). V režimu photo nelze poslouchat hudbu.

iRiver PMP-140 iRiver PMP-140

iRiver PMP-140 iRiver PMP 140

Abychom nezapomněli... jsou tady i rádio, MP3 přehrávač, diktafon a nahrávání přes linkový vstup

 • FM tuner

FM tuner vykazuje slušné výsledky a i při jízdě vlakem mimo Prahu má stabilní příjem. K dispozici je volných 20 pamětí k uložení rozhlasových stanic.

iRiver PMP 140

 • MP3 přehrávač

K pohodlnějšímu přehrávání MP3 souborů lze vytvářet a mazat playlisty, případně používat playlisty programu WinAmp (m3u). Přehrávač umí sestavit databázi obsahu podle údajů z ID3 tagů a tu synchronizovat s počítačem (např. pro obnovení omylem smazaných souborů).

Jukebox si bohužel neporadí s formátem OGG Vorbis což  je u iRiveru nezvyklé a nepříjemné. Taktéž čeština není tentokrát bez chybičky. Problémy dělají oháčkovaná první písmena v názvu souboru (viz obrázek). Ty přístroj jednoduše nezobrazí. Údaje z ID3 tagů jsou však již po stránce diakritiky v pořádku.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

Samozřejmostí je zobrazování stromové struktury adresářů a intuitivní pohyb v navigaci.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140

Zvuk je velmi dobrý a dynamický a dostatečně hlasitý. Equalizer lze navolit v pěti různých variantách. Jedna volná pozice slouží k uložení vlastní křivky, kterou nastavíte dle potřeby pro každé z pěti pásem zvlášť.

 • Diktafon a linkový vstup

Kvalitní mikrofon umístěný vpravo nad displejem je vhodný k zaznamenání i vzdálenějších ruchů. Jeho citlivost lze regulovat dle potřeby a hlasitosti nahrávaného zdroje. Stejně tak bitrate (96 nebo 128 kbps) a vzorkovací frekvenci (32 nebo 44,1 kHz). Při nahrávání přes linkový vstup lze ovlivnit sílu vstupního signálu.

Nahrávky jsou kvalitní, bez šumu a zvonění. iRiver PMP-140 bohužel postrádá vymoženosti svých starších kolegů z řad iFp a H, jako jsou aktivace nahrávání hlasem nebo automatické rozsekání nahrávky na jednotlivé soubory podle originálu.

iRiver PMP 140

Rozsáhlé možnosti nastavení

Co vše lze nastavit, vypnout a zapnout si můžete prohlédnout v následující galerii displejů. Vedle běžných funkcí jakou automatické vypnutí při nečinnosti přehrávače, lze nastavit i umístění titulků na obrazovce displeje apod. Za libůstku považujeme funkci hodin a datumovky.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140

Ovládání s nápovědou

Přístroj má celkem 7 ovládacích prvků, jeden křížový ovladač a tlačítko help. Na ovládání je potřeba si opravdu nejprve zvyknout a ze začátku budete nápovědu používat zřejmě velice často. Po stisknutí tlačítka „Help“ se zobrazí podrobný popis (viz obrázek), který názorně zobrazuje k čemu jaké tlačítko slouží a zda je nutný krátký nebo dlouhý stisk.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140

Pohyb v základním menu je analogický s ovládáním ostaních nových přístrojů od iRiveru (např. H300, iFp 1090). 

iRiver PMP 140

Rychlé spojení s PC

Přes USB 2.0 dosahoval přenosová rychlost na testovacím počítači (700 MHz, Celron, 256 MB RAM) velmi slušných 8,5 MB/s.

Ach ta výdrž...

Při přehrávání filmů vydrží PMP-140 pracovat o chloupek méně než 4 hodiny. Záleží však na rozlišení videa a při nižším rozlišení může být výdrž baterií i větší (max však 5 hodin). Pro audio jsou naměřené hodnoty o něco povzbudivější. Empétrojky můžete poslouchat celých 9 hodin (výrobce udává 10 hod.). Pokud se rozhodnete použít k poslechu vestavěný reproduktor odečtěte si od uvedených hodnot nejméně jednu hodinu.

iRiver PMP 140 iRiver PMP 140
iRiver PMP 140

Srovnáme-li  v této oblasti iRiver s konkurencí (např. Archos, MP Man) nemá se PMP-140 rozhodně za co stydět. Vývoj jde sice kupředu, ale na dobu kdy zařízení velikosti poznámkového bloku vydrží pracovat desítky hodin v kuse si budeme muset ještě počkat.

Napájení obstarává vyměnitelný akumulátor typu Li-ion s kapacitou 2400 mAh.

Koupit? Ano.

iRiver PMP-140 se 40GB harddiskem je u nás v prodeji zatím pouze zde. Za cenu 20.290 Kč. Nejsou to malé peníze, ale vezmeme-li v úvahu, co všechno iRiver nabízí a v jaké kvalitě, nemůžeme cenu považovat za přemrštěnou. Kromě toho, nový iRiver PMP-140 je prostě úžasný.

Verze PMP-120 s 20GB harddiskem není zatím v ČR k dostání.  

                             iRiver PMP 140 iRiver PMP 140                                    

 • Podporované digitální fotoaparáty (podle výrobce):
 • Nikon: Coolpix 2100, 2200, 3100, 3200, 4300, 4500, SQ atd.
 • Olympus: Mju 25, 30, 400, 410 / -X-250, E-1 atd, C-3020z, 4000z, 5050z 700uz, 730uz atd.
 • Fujifilm:  Finepix S5000 atd
 • Pentax: Optio - 550 atd.
 • Některé kamery značek: Canon a Kodak (výrobce je nespecifikuje)
 • řada H300 nepodporuje kamery značky Samsung
 • Jiná podporovaná zařízení k připojení přes USB HOST (podle výrobce):
 • USB Flash Drive - Sarotech (flex drive), Unicom (pocki drive), Sitecsoft (data tank), SKC (EZ stick), Musete (Selfdisk), USB 2.0 Flash drive, PandC N-Tech, Reenet, atd.
 • USB External HDD 2,5" - Sarotech (Cutie FHD-253), DVICO (Momobay UX-2), Macally (PHR-250CU) atd. - HDD musí být napájen vlastním AC
 • K testování zapůjčila společnost Fast ČR, a.s.

   

  Autor:


  Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

  Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

  Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

  Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

  Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

  Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

  Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

  Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

  S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz