Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Videopřenosy z fotbalového MS na internetu jen v UK. BBC se brání trikům

aktualizováno 
Chtěli byste sledovat přímé přenosy z fotbalového mistrovství na vašem PC přes internet? Odstěhujte se do Anglie. BBC je nabízí prostřednictvím svých stránek pouze obyvatelům Spojeného království. Ochranu proti sledování odjinud se zatím nepodařilo obejít.
Slavnostní zahájení MS 2006

Slavnostní zahájení MS 2006 | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Dnešním dnem vstupují naši fotbalisté do dění fotbalového mistrovství světa. Chtěli byste jejich pouť sledovat i na vašem počítači? Pokud přemýšlíte o tom, že byste ke sledování mistrovství využili internet, budete asi trochu zklamáni. V Česku totiž nebude možné živé videopřenosy z fotbalových zápasů prostřednictvím internetu sledovat.

Vysílací práva omezená lokálně

Proč tomu tak je? Důvodem jsou vysílací práva, která jsou prodávána jednotlivým televizním stanicím. Nejsou nijak levná a pro organizátory znamenají význačný zdroj příjmů. Majitel práv si proto hlídá, komu licenci pro vysílání poskytne a to včetně podmínek pro provoz. Sem spadá i regionální omezení, které má zabránit tomu, aby se v našem případě živý přenos utkání nedostal na území, kde může vlastnit práva jiný partner organizátora.

A to je právě ten důvod, proč se doposud žádný držitel vysílacích práv neodvážil vysílat podobné události prostřednictvím internetu. Nemohl totiž organizátorovi, který mu vysílací práva poskytl garantovat, že internetové vysílání nebude sledovat i někdo, kdo nachází na území, kam jeho vysílací práva nesahají.

Zdá se však, že si již někdo s tímto problémem poradil.

Zápasy na webu pro celou Anglii

S největší pravděpodobností první takové on-line vysílání v rámci fotbalového MS spustila anglická veřejnoprávní televize BBC.

Na stránkách BBC Sport totiž lze sledovat živé vysílání fotbalových zápasů. Pokud se však toto vysílání pokusí přehrát kdokoliv, kdo momentálně není fyzicky přítomen ve Spojeném království, web jej odmítne s tím, že toto vysílání je určeno jen pro uživatele momentálně dlící v Anglii.

Systém totiž kontroluje IP adresu počítače, který se k serveru BBC připojuje a porovnává je s těmi, které má na seznamu. Jedinou cestou, jak tuto ochranu obejít, je pak zfalšování či skrytí vlastní IP adresy a podstrčení upravené, která by odpovídala nějaké na seznamu BBC.

K tomu lze využít weby, které slouží pro anonymní brouzdání po internetu a fungují jako speciální proxy servery, kde lze nadefinovat zobrazovanou adresu.

Že to ale není až tak jednoduché, svědčí i řada ohlasů na internetu, kde to již uživatelé podobným způsobem zkusili a neuspěli.

Česko sleduje televizi

Pokud se tedy chcete na přímé přenosy z fotbalového mistrovství světa dívat na počítači v České republice budete muset využít jiný systém. Tím je myšleno využití TV přijímače pro PC. Pokud máte k dispozici signál digitální televize DVB-T můžete zkusit tuner pro tento formát. Avšak pozor, tyto modely – především pro USB slot - jsou velice citlivé na sílu signálu (již brzy vám přineseme jejich podrobný test).

Česká televize nabízí na programu ČT 2 přímé přenosy všech zápasů a na digitálním ČT4 - Sport je reprizuje. Výjimkou budou předfinálové zápasy, kdy začínají dva souboje ve stejný čas, a kdy na ČT4 - Sport bude také zápas v premiéře. Více se dozvíte na webu, který ČT mistrovství světa ve fotbalu věnuje.

Pokud se spokojíte s pouhým hlasem, pak se s důvěrou obraťte na internetové vysílání ČRo1 – Radiožurnálu, který přináší rozhlasové přenosy ze zápasů. Více informací pak naleznete zde.

Kdo si zvykl na poměrně kvalitní textové zpravodajství z průběhu různých sportovních klání si vůbec nebude moci stěžovat. Většina portálů i specializovaných sportovních serverů totiž nabízí speciály k MS ve fotbalu, kde se vedle on-line zpravodajství z probíhajících mačů, může uživatel pokochat nepřeberným množstvím souvisejících informací a tabulek. Fotbalové zpravodajství z MS na serveru iDNES naleznete zde.

Jaké máte zkušenosti s on-line videem z MS ve fotbale? Pište nám do diskuze.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz