Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Videopřenosy z fotbalového MS na internetu jen v UK. BBC se brání trikům

aktualizováno 
Chtěli byste sledovat přímé přenosy z fotbalového mistrovství na vašem PC přes internet? Odstěhujte se do Anglie. BBC je nabízí prostřednictvím svých stránek pouze obyvatelům Spojeného království. Ochranu proti sledování odjinud se zatím nepodařilo obejít.
Slavnostní zahájení MS 2006

Slavnostní zahájení MS 2006 | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Dnešním dnem vstupují naši fotbalisté do dění fotbalového mistrovství světa. Chtěli byste jejich pouť sledovat i na vašem počítači? Pokud přemýšlíte o tom, že byste ke sledování mistrovství využili internet, budete asi trochu zklamáni. V Česku totiž nebude možné živé videopřenosy z fotbalových zápasů prostřednictvím internetu sledovat.

Vysílací práva omezená lokálně

Proč tomu tak je? Důvodem jsou vysílací práva, která jsou prodávána jednotlivým televizním stanicím. Nejsou nijak levná a pro organizátory znamenají význačný zdroj příjmů. Majitel práv si proto hlídá, komu licenci pro vysílání poskytne a to včetně podmínek pro provoz. Sem spadá i regionální omezení, které má zabránit tomu, aby se v našem případě živý přenos utkání nedostal na území, kde může vlastnit práva jiný partner organizátora.

A to je právě ten důvod, proč se doposud žádný držitel vysílacích práv neodvážil vysílat podobné události prostřednictvím internetu. Nemohl totiž organizátorovi, který mu vysílací práva poskytl garantovat, že internetové vysílání nebude sledovat i někdo, kdo nachází na území, kam jeho vysílací práva nesahají.

Zdá se však, že si již někdo s tímto problémem poradil.

Zápasy na webu pro celou Anglii

S největší pravděpodobností první takové on-line vysílání v rámci fotbalového MS spustila anglická veřejnoprávní televize BBC.

Na stránkách BBC Sport totiž lze sledovat živé vysílání fotbalových zápasů. Pokud se však toto vysílání pokusí přehrát kdokoliv, kdo momentálně není fyzicky přítomen ve Spojeném království, web jej odmítne s tím, že toto vysílání je určeno jen pro uživatele momentálně dlící v Anglii.

Systém totiž kontroluje IP adresu počítače, který se k serveru BBC připojuje a porovnává je s těmi, které má na seznamu. Jedinou cestou, jak tuto ochranu obejít, je pak zfalšování či skrytí vlastní IP adresy a podstrčení upravené, která by odpovídala nějaké na seznamu BBC.

K tomu lze využít weby, které slouží pro anonymní brouzdání po internetu a fungují jako speciální proxy servery, kde lze nadefinovat zobrazovanou adresu.

Že to ale není až tak jednoduché, svědčí i řada ohlasů na internetu, kde to již uživatelé podobným způsobem zkusili a neuspěli.

Česko sleduje televizi

Pokud se tedy chcete na přímé přenosy z fotbalového mistrovství světa dívat na počítači v České republice budete muset využít jiný systém. Tím je myšleno využití TV přijímače pro PC. Pokud máte k dispozici signál digitální televize DVB-T můžete zkusit tuner pro tento formát. Avšak pozor, tyto modely – především pro USB slot - jsou velice citlivé na sílu signálu (již brzy vám přineseme jejich podrobný test).

Česká televize nabízí na programu ČT 2 přímé přenosy všech zápasů a na digitálním ČT4 - Sport je reprizuje. Výjimkou budou předfinálové zápasy, kdy začínají dva souboje ve stejný čas, a kdy na ČT4 - Sport bude také zápas v premiéře. Více se dozvíte na webu, který ČT mistrovství světa ve fotbalu věnuje.

Pokud se spokojíte s pouhým hlasem, pak se s důvěrou obraťte na internetové vysílání ČRo1 – Radiožurnálu, který přináší rozhlasové přenosy ze zápasů. Více informací pak naleznete zde.

Kdo si zvykl na poměrně kvalitní textové zpravodajství z průběhu různých sportovních klání si vůbec nebude moci stěžovat. Většina portálů i specializovaných sportovních serverů totiž nabízí speciály k MS ve fotbalu, kde se vedle on-line zpravodajství z probíhajících mačů, může uživatel pokochat nepřeberným množstvím souvisejících informací a tabulek. Fotbalové zpravodajství z MS na serveru iDNES naleznete zde.

Jaké máte zkušenosti s on-line videem z MS ve fotbale? Pište nám do diskuze.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Najdete na iDNES.cz