Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Videorekordér, který se vejde do kapsy (recenze Archos AV400)

aktualizováno 
Archos vám poslouží jako videorekordér, videopřehrávač (DivX, Xvid), fotobanka (20 - 100 GB), MP3 přehrávač (MP3, WMA, WAV, PCM), diktafon a prohlížečka fotografií (JPEG, BMP). Je o málo tlustší než krabička cigaret a trochu větší než peněženka.

Přístrojů, které přehrávají video v MPEG-4, existuje celá řada. Dva, které jsou již i u nás k sehnání, jsme recenzovali na naších stránkách (iRiver PMP 140, MP Man AV40). Krátký přehled chystaných novinek naleznete zde.

Značka Archos patří mezi špičku v oboru kapesních videopřehrávačů kombinovaných s dalšími funkcemi, jakými jsou čtečka paměťových karet, diktafon, nahrávání přes linkový vstup, přehrávání MP3 apod. Více informací o výrobcích Archosu (discmany, harddisky, jukeboxy apod.) naleznete na stránkách výrobce zde.

Model AV400 v sobě integruje všechny výše uvedené funkce a navíc umí filmy nejen přehrávat, ale i nahrávat (DivX, Xvid). Přes přiložený kablík, propojený se speciální kolébkou, dostanete vysílání z televize do Archosu a posléze i zpět na její obrazovku. Archos je vybaven pevným diskem s kapacitou 20 až 100 GB. My jsme měli možnost otestovat model s 80GB diskem - Archos AV480.

arhosssa 

Výbavička jedna radost...

V balení naleznete kromě přehrávače další užitečné pomůcky, bez kterých by byl Archos použitelný jen napůl. Nedílnou součástí vybavení je TV Cradle, neboli TV kolébka sloužící k propojení Archose s TV (přes cinche, Scart, kompositní vstup). Nechybí dálkové ovládání, kterým můžete ovládat veškeré funkce Archosu, včetně přepínání televizních kanálů (přes přiložený IR ovladač). Některé funkce je možné vyvolat pouze pomocí dálkového ovládání. Přiložený software pro konverzi filmů z formátů, které Archos nepřehraje, zřejmě také využijete, protože přístroj si poradí jenom s DivX 4.xx, 5.xx a Xvid. Adaptér pro připojení přístroje do sítě, včetně vyměnitelné vidlice pro evropu a USA, v krabici naleznete také.

Archos AV 400 Archos AV 400

...a ovládání jakbysmet.

Archos ovládnete hned jak se vám dostane do ruky. Na těle přístroje se nachází 10 ovládacích prvků. Křížový ovladač slouží pro pohyb v menu a přetáčení. Potvrzovací tlačítko je umístěno v jeho středu a je spojené s tlačítkem „zpět“, které zároveň slouží pro vypnutí přístroje. Tři, v řadě umístěné, gombíky plní rozdílné funkce podle právě zvoleného režimu. Na displeji se vždy objeví lišta, která vám napoví k čemu jaký použít. Přepínač mezi výstupem na obrazovku televize a LCD displejem přístroje, naleznete na  horní hraně Archose.

Díky velkému 3,8“ (záleží na modelu, rozměr může být i 3,5“) displeji, není orientace v menu nijak složitá. Kdo někdy pracoval s jakýmikoliv Windows, zvládne i ovládání Archose. Veškeré hlavní nabídky jsou řešeny názornými ikonkami a slovním popisem.

Pokud si přeci jen nebude vědět rady přehrajte si instruktážní video, které vás provede všemi funkcemi přístroje.

  • Typ displeje: TFT LCD (QVGA)
  • Rozlišení dispeleje: 320 x 240
  • Barvy: 262.000 barev

Archos AV 400

Archos AV 400 Archos AV 400

Archos AV 400 Archos AV 400
Archos AV 400

Archos zobrazuje i přesný čas

 

Nahrajte si nováckou šou nebo noční filmový klub...

Záznam televizního vysílání není o nic složitější než nahrávání na starém dobrém VHS videorekordéru. Možností jak připojit Archos k televizi je několik. Buď přímo do televize přes SCART s označením OUT, nebo přes video či satelit.

Cinche jsou barevně označeny a jejich správné zapojení tak zvládne i úplný začátečník. K dispozici jsou obě normy PAL i americká NTSC.

Při přepnutí Archose do režimu VideoCorder, přístroj automaticky detekuje signál z TV a na displeji zobrazí naladěný kanál. Video bitrate a tím i výslednou kvalitu a velikost nahrávky lze nastavit ve třech stupních (viz následující tabulka).

Bitrate v Mbps

Velikost v MB, GB/ hodina záznamu

1,5 675 MB
2 900 MB
2,5 1,130 GB

Největší rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bitrate poznáte teprve na TV obrazovce nebo monitoru počítače. Na displeji jukeboxu nejsou rozdíly nijak výrazné. Záleží pouze na vás, chcete-li ušetřit místo na disku a zvolíte nižší bitrate s vyšším šumem a digitalizačními artefakty, nebo dáte přednost kvalitě a zvolíte maximální bitrate. Zkušebně jsme nahráli několik filmů a výsledek nás příjemně překvapil. Výborný stereofonní zvuk i kvalitní obraz si v ničem nezadají s originálním vysíláním.

Nahrávání lze nastavit i pomocí nahrávacího kalendáře. Zde můžete nastavit datum, čas začátku i konec záznamu a zvolit TV kanál. Archos spolupracuje i s Yahoo!TV a jinými „schedulery“ televizního vysílání se kterými umí kalendář synchronizovat.

Archos AV 400 Archos AV 400  
Archos AV 400

... a přehrajte si je třeba na zadním sedadle vašeho BMW

Zaznamené televizní vysílání, stejně jako jakýkoliv jiný MPEG-4 film (.AVI) komprimovaný v DivX 4.xx, 5.xx (nikoliv DivX 3.11) nebo Xvid, dokáže Archos přehrát přímo na svém displeji. Přehrávaný snímek je omezen pouze maximálním rozlišením 720 x 576 pixelů a rychlostí 25 fps (hodnoty platí pro všechny kodeky). Stereofonní zvuková stopa může být uložena ve formátu MP3 nebo WAV IMA-ADPCM.  Pokud snímek tyto podmínky nesplňuje, je nutné jej překonvertovat pomocí přiloženého software.

K rozkoukanému filmu se můžete kdykoliv vrátit, protože Archos diponuje funkcí Resume. Navíc umožňuje vložení záložky (bookmark). Po té se vás optá zda film chcete přehrát od místa založení nebo od samého začátku. Samozřejmě je možné film i přetáčet a dálkové ovládání vám dokonce umožní  rovnou přeskočit předem určený časový úsek. 

Zvuk lze poslouchat i přes vestavěný reproduktor

Archos AV 400 Archos AV 400

Přehratelná videa se zobrazí v malém náhledu. Černý náhled s kulatým obrazcem znamená, že Archos si s daným formátem neporadí. Na druhém obrázku vidíte promítaný film a dolní lištu s nápovědou pro tři ovládací gombíky.

Ovládejte dálkově

Přiložené bezdrátová dálka vám poslouží nejen k ovládání Archose, ale i k obsloužení některých základních funkcí (přepínání programů, play/stop apod.) televize, videorekordéru nebo třeba satelitního receiveru. Jeden konec speciálního kabelu přisajete na místo kde vybraný přístroj přijímá infračervené paprsky ze svého dálkového ovládání a druhý zapojte do kolébky Archose. Do jukeboxu potom zadáte infračervený kód přístroje, který chcete ovládnout a je to.

Zálohujte si své fotografie

Archos má na svém boku umístěn slot pro čtení Compact Flash karet. Není nic jednoduššího než obsah karty překopírovat na disk jukeboxu. Karta se po vložení do přehrávače automaticky detekuje a přístroj se přepne do režimu file manageru. Data lze z karty nejen kopírovat, ale přímo na ní i prohlížet (prohlédnout si fotografie apod.).

Prohlížení fotografií je samozřejmostí včetně jejich otáčení a zvětšování. Vyzkoušeli jsme obrázky s rozlišením 3072 x 2048 obr. bodů (JPEG) a Archos je zobrazil bez problémů.

Archos AV 400 Archos AV 400

Kartu lze zastrčit do přístroje pouze z jedné třetiny.

Archos AV 400 Archos AV 400
Archos AV 400

MP3 je pouze doplňkem

Doménou Archose je přehrávání filmů. Ne, že by neuměl kvalitně přehrát i hudbu, ale kvůli tomu si ho pravděpodobně nekoupíte.

Poradí si s MP3 i WMA (8 - 320 kbps). Během přehrávání dokáže zobrazit i přebal aktuálního CD. Další dostupné informace, které se zobrazují během přehrávání vidíte na obrázku.

Archos AV 400 Archos AV 400

Na dipsleji se dočtete údaje o příští skladbě, rok vydání alba i datum kdy jste si nahrávku archivovali.

Archos AV 400 Archos AV 400

Zvuk lze upravit nastavením výšek a basů. Výstup na integrovaný reproduktor není příliš kvalitní (horší než u PMP iRiver 140), ale s dobrými sluchátky si stěžovat nebudete.
Archos umožňuje sestavování playlistů, vkládání záložek i vyhledávání skladeb podle autora, alba, skladby, žánru nebo roku vydání.

Archos AV 400

Diktafon a linkový vstup

Nahrávku lze uložit pouze ve formátu WAV ADPCM nebo PCM se vzorkovací frekvencí 16 - 48 kHz. Z uvedených parametrů je zřejmé, že pro archivaci hudby touto cestou, Archos příliš vhodný není. Nahrávka z mikrofonu navíc nepříjemně píská.

Archos AV 400

Komunikace s PC

S počítačem Archos komunikuje přes USB 2.0. Naměřená přenosová rychlost dosahovala 10 MB/s.

Archos AV 400

USB 2.0, sdířka pro připojení DC adaptéru a konektor pro připojení sluchátek, případně TV kolébky.

Nádech a .....výdrž

S výdrží je potíž. U multimediálních zařízení jakým je Archos AV400 ji nelze přesně změřit. U modelů se 40 nebo  80GB harddiskem výrobce uvádí výdrž 4,5 hodiny pro přehrávání videa a 16 hodin pro přehrávání hudby. Podle našeho testu se maximální výdrž Archsoe pohybovala mezi 2,5 až 3 hodinami videoplaybacku. Akumulátor typu Li-ion není odpojitelný (u modelů AV420 jej lze odpojit a tedy jednoduše vyměnit).

Pro koho a proč

Archos je vynikajícím společníkem pro filmové fanoušky-cestovatele i pro fotografy, kteří mají svou paměťovou kartu neustále plnou. Pokud máte rádi klubové filmy a nechce se vám čekat až do půlnoci než je ČT2 uvede, nahrajte si je. Díky scheduleru je to velmi jednoduché. Shlédnout je pak můžete třeba při cestě do práce. Rozměrově ( 127 x 82 x 27 mm. 315 g) se Archos přeci jen ještě neřadí mezi vyloženě kapesní přístroje, ale na opasek nebo do kabelky se vám pohodlně vejde. Na pouhé přehrávání MP3 souborů si však raději pořiďte menší a levnější přístroj.
V internetovém obchodu Nomatica.com  zakoupíte ARCHOS AV480 (verze s 80GB diskem) za necelých 25.532 Kč .

        Archos AV 400 Archos AV 400 
Archos AV 400

K testování zapůjčila společnost Nomatica S.A.          

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Nejlevnější způsob, jak nepřijít o MS ve fotbale. Test DVB-T2 set-top boxů

Testované DVB-T2 set-top boxy pohromadě.

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 se blíží. Otestovali jsme sedm set-top boxů, se kterými...

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

Najdete na iDNES.cz