Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víme, kam uložit všechna vaše data a navíc levně

aktualizováno 
Nároky na prostor, kam uložit data, se rok od roku zvyšují. Vždyť každý druhý mobilní telefon už umí fotografovat a nahrávat video ve slušném rozlišení. Domácí připojení k internetu se počítá na megabity za sekundu a analogové videokamery již koupíte pouze ve výprodeji. Kam tedy s tím množstvím dat?

Tento přenosný disk ukazuje i volnou kapacitu

V běžných domácích podmínkách, můžeme pro zálohu  a ukládání dat využít za dostupnou cenu v podstatě pouze buď vypalování na DVD média, nebo zápis na externí disková zařízení. Každý z těchto způsobů má své výhody i nevýhody.

Výhody a nevýhody DVD

Vypalování na DVD s kapacitou 4,7 gigabajtů (GB) může být v současné době již nedostatečné, co se týká  kapacitoy. Výhodou samozřejmě je možnost obsah přehrát ve stolních přehrávačích. Zapomenout bychom něměli ani na poměrně dlouhou životnost záílohy v případě použití kvalitních médií a šetrného zacházení. 

Na nevýhody narazí každý, kdo chce zálohovat větší objem dat. Omezená kapacita a tím pádem nutnost použítí více médií může vadit především v budoucnu. Znepříjemňuje je totiž následující použití, kdy je potřeba data hledat na konkrétním médiu a zjišťovat tak, kde jsou vlastně uložena. Další nevýhodou je rychlost zpracování dat, zejména vypalování.

Pevný disk nemusí být jen v počítači

S klesající cenou a rostoucí kapacitou disků přibyla velmi elegantní možnost zálohovat na externí disková zařízení. V současné době je na trhu velice slušná nabídka zařízení umožňující ukládat desitky az stovky GB dat. Navíc lze často využít řady dalších funkcí, jako je síťový přístup k datům, přímé přehrávání multimedálních souborů, apod.

Nejlevnější cestou je pořízení prázdného externího boxu. Ten se dá pořídit v mnoha variantách a provedeních a do něj pak vložit nějaký starší disk z domácích zásob. Pomocí boxů se se dají k počítači připojit podle provedení jak klasické ultraDMA (PATA), tak SATA disky. Rozhraní pro připojení k PC nejčastěji bývá USB a pole výbavy může mít box další porty jako je firewire (IEEE 1394) nebo i počítačovou síť (LAN).

Co se týká velikostí disků, nejste oemezni. Můžeme si vybrat mezi boxem pro disk s velikostí 2,5“ (notebookový formát) nebo klasický 3,5“. Menší provedení je vhodné jako přenosná varianta, pokud potřebujeme mít u sebe neustále možnost uložení většího objemu dat než na flashdisk, klasická varianta většího disku 3,5“ je ideální jako zálovací zařízení k PC, eventuelně jako přídavný disk.

Zatím osamocenou kategorii tvoří zařízení pracující s disky velikosti 1,8“ (různé MP3/MP4 přehrávače), které lze však pro přenos dat samozřejmě využít stejně dobře. Samozřejmě pokud uživatel uvažuje o pořízení přenosné varianty, musíme počítat s tím, že disky jsou náchylné na otřesy a během přepravy se tomu tedy přizpůsobit.

Disky ve vypnutém stavu nesnáší zejména pád na tvrdou podlahu, v zapnutém stavu pak vadí prakticky jakékoli větší otřesy a prudké pohyby. Následkem pohybu pracujícího disku vzniká na jeho rotačních částích gyroskopický moment, který velmi negativně ovlivňuje jeho životnost. Případně jej může při prudkých pohybech ihned nevratně mechanicky poškodit.

Při koupi boxu bychom měli dbát i na dostatečné chlazení disku, zejména pokud plánujeme použít novější disk se 7200 otáčkami za minutu. Vhodnou variantou je hliníkový box, který je ideálně doplněný spolehlivým ventilátorem. Pozornost bychom také měli věnovat napájení boxu a to zejména u boxů pro 2,5“ disky. Těm obvykle stačí elektřina z USB, avšak některé typy disků mají vyšší spotřebu a je proto vhodné, aby box disponoval přídavným napájením. To bývá někdy řešeno druhým USB kabelem a disk je tak napájen ze dvou portů současně, častější variantou je však adaptér do sítě. Z hlediska snadného použití je vhodnější varianta s napájením z druhého USB konektoru.

Pozornosti by neměli uniknout ani různé přidané funkce, které souvisejí s předpokládaným použitím. Pro stolní zařízení s disky o velikosti 3,5 “ bývají typickým rozšířením síťové „serverové“ funkce. Disk tak může být připojen kromě USB také do klasické počítačové sítě LAN a poskytovat tak datový prostor více uživatelům současně. Podle výbavy pak lze k takovému prostoru přistupovat pro soubory přes klasické windowsovské sdílení nebo přes FTP. Může pak sloužit i pro vaše WWW stránky, vést k menší SQL databázi, stahovat automatickysoubory z internetu a další.

Naopak u menších disků (2,5“ či 1,8“) se předpokládá mobilita. Rozšíření těchto disků pak obvykle nabízí možnosti typu čtečky paměťových karet s funkcí datové peněženky, rozšířené možnosti zabezpečení a šifrování dat, případně přehrání audio nebo video záznamu na vestavěném displeji apod.

Na ceně záleží

Cenově se kvalitní boxy pro 2,5“ disk pohybují od cca 500 do 800 Kč v základním provedení. Za případné další funkce jako čtečka paměťových karet, datová peněženka apod. si připlatíte cca dalších 800 – 1000 korun. Pokud chcete koupit hotový celý externí disk, počítejte přibližně s cenou disku plus cenou boxu plus „něco málo“ za značku. Zdánlivě tedy méně výhodná koupě. Na druhé straně máte záruku na komplet a nemusíte se příliš starat o to, jak kvalitní box je – výrobce by jej měl dimenzovat ekvivalentně použitému disku.

Situace u boxů a externích disků ve velikosti 3,5“ je poněkud složitější, což je dáno širšími možnostmi využití a tedy širší nabídkou doplňkových funkcí. V základní variantě se opět setkáme pouze s boxem připojitelným k PC přes USB nebo IEEE1394 port.

Tyto boxy se pohybují v cenách od 1 000 po 1 500 Kč podle designu a typu rozhranní disku. Boxy pro SATA disky a boxy doplněné multimediálními funkcemi přehrávačů jsou obvykle na horní hranici tohoto cenového rozpětí. Při výběru dbejte zejména na dostatečné chlazení disku, tedy pokud možno masivní hliníkové provedení popřípadě doplněný aktivním chlazením (ventilátorem).

Pokud budete požadovat inteligentnější box s možností komunikace po síti, připravte si minimálně cca 2 - 3 000 Kč. Za tuto cenu dostanete kombinovaný box s připojením přes USB a LAN (současně pracuje obvykle pouze jeden typ připojení). Na síti se disk bude chovat podobně jako server – uvidíte jej ve složce okolní počítače a budete na něj moci obvykle přistupovat i jako na FTP server. Síťová konfigurace se provádí pomocí relativně jednoduchého průvodce spuštěného z přiloženého CD nebo prostřednictvím přímo vestavěného WWW rozhraní boxu.

Takovéto zařízení sice nikterak neoplývá síťovým výkonem, nicméně v domácích podmínkách dokáže spolehlivě obsloužit několik počítačů zároveň. Pokud požadujete od takovéhoto zařízení více, jako například vyšší síťový výkon přibližující se „dospělému“ serveru a odolnost proti chybám (RAID), musíte sáhnout po zařízení umožňující provozovat minimálně dva disky (v případě verze RAID 5 pak 3 a více disků). Takováto zařízení hledejte však již spíše pod označením NAS (network attached storage) a připravte si na ně minimálně 10 000 korun.

Stejně jako u předchozích 2,5“ modelů zde platí, že si můžete koupit buď prázdný box, nebo rovnou osazený diskem či více disky z výroby. Cena opět oproti prázdnému boxu s dokupovanými disky není nijak přemrštěná a zejména u dražších a lépe vybavených modelů se z hlediska spolehlivosti a záruky vyplatí koupit spíšezařízení „naplněné“ příslušným počtem disků. Provozně jsou externí 3,5“ disky na tom podobně jako počítače – nemělo by za provozu docházet k vibracím a nárazům a měli by být umístěny tam, kde je umožněno patřičné chlazení disku.

Kolik to tedy stojí?

Následující tabulky obsahují velmi zjednodušený přehled napříč trhem s orientačními cenami. Tabulka by měla sloužit pouze pro základní představu za kolik peněz kolik "muziky" dostaneme. K dispozici jsou samozřejmě stovky modelů a nemůžeme zde vyjmenovat všechny. Ale jako základní přehled by měl stačit. Orientační ceny jsou uvedeny koncové včetně DPH.

Boxy pro disky:


Velikost

Model

IDE / SATA

USB

IEEE 1394

LAN

RAID (mirror)

Jiné funkce

Orientační cena

2,5“

Seitec 12in1

IDE

ANO

NE

NE

NE

Čtečka karet, fotobanka

2140,-

2,5“

Thermaltake Muse OTB2.5

SATA

ANO

NE

NE

NE

ESATA, backup

1560,-

2,5“

AKASA Integral - AK-ENP2NES-SL

IDE + SATA

ANO

NE

NE

NE

eSATA

600,-

2,5“

Synology iUSB250

IDE

ANO

NE

NE

NE

Secure partition, backup software

1830,-

3,5“

CoolerMaster XCraft

IDE

ANO

NE

NE

NE

-

830,-

3,5“

AKASA Integral - AK-ENP2SATA-BL

IDE + SATA

ANO

NE

NE

NE

eSATA

1190,-

3,5“

IcyBox - IB-351UE-B-BL

IDE

ANO

ANO

NE

NE

-

1280,-

3,5“

FANTEC LD- H35NU2

IDE

ANO

NE

ANO

NE

-

2500,-

3,5“

Synology NAS DS-207

SATA

ANO

NE

ANO

ANO

WWW, PHP, iTunes, Torent...

7970,-

Kompletní externí disky:

Velikost

Model

USB

IEEE 1394

LAN

RAID (mirror)

Jiné funkce

Orientační cena

2,5“

WESTERN DIGITAL 2,5" Passport II 120GB

ANO

NE

NE

NE

-

2260,-

2,5“

EMTEC Photo Cube 80GB

ANO

NE

NE

NE

Čtečka karet, fotobanka

3570,-

2,5“

Synology iUSB250, 160GB

ANO

NE

NE

NE

Secure partition, backup software

5330,-

2,5“

PRESTIGIO 200GB Data Safe I

ANO

NE

NE

NE

-

5830,-

3,5“

WESTERN DIGITAL My Book Pro 250GB

ANO

ANO

NE

NE

-

2880,-

3,5“

MAXTOR OneTouch III Turbo Edition 1TB

ANO

ANO

NE

ANO

-

8750,-

3,5“

WESTERN DIGITAL My Book Premium II 2000GB

ANO

ANO

NE

ANO

-

16110,-

3,5“

MAXTOR Shared Storage II 500GB

ANO

NE

ANO

NE

printserver

5450,-

3,5“

Synology NAS DS-207 (2x 250GB)

ANO

NE

ANO

ANO

WWW, iTunes, PHP, mySQL, ...

12370,- 
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz