Digitální pozemní TV vysílání

Digitální pozemní TV vysílání | foto: Profimedia.cz

Víme, kdy k vám dorazí digitální vysílání televize

  • 50
Komerční televize přestanou brzdit digitalizaci. Dostanou za to rok vysílání ve starém analogovém formátu navíc.

Nové programy, které přinese přechod na digitální televizní vysílání, budou do českých domácností pronikat o rok déle, než se původně předpokládalo.

Tři kraje - Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský - se tak digitální televize dočkají až v roce 2011. Podobně dlouho však mohou čekat i lidé závislí na menších vysílačích, nejdříve totiž přijdou na řadu hlavní vysílače v oblasti a menší zdroje signálu se budou přepojovat později.

Návrh, který zpracoval Český telekomunikační úřad, nyní posuzují na ministerstvu průmyslu. „Zatím ho studujeme a nemohu tedy v tuto chvíli říci, jestli ještě dozná změn či nikoliv,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Dodal, že jasno bude do konce března, kdy návrh předloží vládě.

Staré stanice proti novým

Předchozí návrh, který počítal s ukončením stávajícího vysílání na podzim roku 2010, kritizovali zástupci komerčních televizí a Českých radiokomunikací. Naopak vznikající šestice nových digitálních televizí žádala co největší urychlení digitalizace.

„Současný návrh je kompromisem, na němž se dohodly všechny strany. Vzhledem ke všem průtahům jsme nyní nemohli klást nereálné požadavky a opakovat, že se vše musí stihnout do dvou let,“ uvedl Jiří Balvín, který šéfuje televizi Óčko.

. KDY ZAČNE DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ

Prohlédněte si návrh Českého telekomunikačního úřadu

Ta jako jediná z nově vznikajících stanic už vysílá, a to i v digitálu. Zatím v Praze a okolí, během jara by se mohla objevit i na Brněnsku. Okolí druhého největšího města má totiž v hledáčku televize Prima, pro niž zajišťuje digitální vysílání stejná společnost jako pro Óčko -Czech Digital Group.

Prima totiž vlastní vysílací práva na fotbalové mistrovství Evropy, její signál však není všude tak kvalitní jako u ostatních celoplošných televizí. Díky digitálnímu vysílání by tak svůj signál mohla v některých oblastech vylepšit. „Digitální vysílání budeme chtít v okolí Brna spustit ještě před zahájením Eura,“ uvedl generální ředitel Primy Marek Singer. Óčko by tak mohlo začít na jižní Moravě vysílat spolu s Primou.

Ještě během podzimu se nových stanic dočkají diváci i v dalších částech země.

Hlavní vysílače v Praze, středních Čechách, okolí Ústí nad Labem, Brna a Plzně mají začít šířit digitální signál během září a října. „Mám radost z toho, že ještě během letošního roku bude moci náš signál přijímat tak významná část populace,“ uvedl Balvín.

Aby mohla nabrat digitalizace v letošním roce takové tempo, musí dojít v několika krajích k ukončení vysílání programu ČT2 a k jeho rychlému přechodu do digitálu.

Uvolní se tím potřebné kmitočty, na něž následně přejde balík všech programů České televize, případně některé jiné stanice.

Diváci tak sice budou muset mít pro příjem dvojky set top box, zároveň však dostanou i další programy. Zejména sportovní fanoušci ocení před olympijskými hrami v Pekingu možnost přijímat sportovní kanál ČT4 Sport. „Právě sportovní pořady mohou být velkou motivací pro nákup set top boxu,“ podotkl Balvín.

Výhrady k rychlosti digitalizace stále vyjadřují např. České radiokomunikace, které v současnosti vlastní nejdůležitější vysílače v Česku. Tvrdí, že plánovaná rychlost pokrývání je příliš vysoká. „Reálným termínem ukončení digitalizace je rok 2012,“ uvedl Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci společnosti.

Digitální televize už pro některé oblasti republiky není žádnou novinkou. V Praze se zkušebně vysílá několik let, lidé zde kromě programů České televize chytnou také Novu, Primu či Óčko.

Digitální vysílání je možné naladit také v okolí Brna, Ostravy, Ústí nad Labem a Domažlic. Právě Domažlicko se loni stalo první oblastí, v níž skončilo vysílání analogové televize. Mnozí obyvatelé si však stěžovali na špatný digitální signál, proto buď přetočili svoje antény na jiné vysílače, nebo začali chytat digitální televizi přes satelit.