Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vinaře láká internetový sklepmistr do znojemských vinoték

  17:22aktualizováno  17:22
Internetové stránky vinařských obcí - Daníže - ocenilo ministerstvo vnitra.
Počítač, internetová síť a vinařství. Z takové sestavy mohou vzejít nejzajímavější internetové stránky roku. Dokázal to dobrovolný svazek znojemských vinařských obcí, který působí pod názvem Daníž. Internetové stránky Daníže ocenilo ministerstvo vnitra jako nejzajímavější v kategorii dobrovolných svazků obcí.
Když člověk zabrousí na internetovou adresu http://daniz.webblast.cz, objeví se na monitoru dvě lahve vína. Bílé nabízí stránky v češtině, červené v němčině. "Obě verze jsou rovnocenné. Dvojjazyčně jsou psány i aktuální zprávy o dění v jednotlivých obcích," uvedla Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který na základě výběrového řízení stránky pro Daníž provozuje.
Symbol lahví zůstává i na úvodní internetové stránce, přičemž na etiketách lahví jsou různé odkazy: přísloví, fotogalerie, turistika, o víně. Cyklista může dostat tipy na túru buď v jedné obci, nebo v rámci celého sdružení. Záleží na volbě.
Stránky se skládají ze zpravodaje a z databázového modulu Sklepmistr. Ten zahrnuje seznam všech vinoték, sklípků a vinařských zařízení, ale i hospod či kadeřnictví v oblasti. "Časem chceme oslovit i rakouské obce, aby se na stránkách předvedly. Propojíme tak obě strany hranice," plánuje Kadlecová. Daníž sdružuje dvaačtyřicet obcí a nese název podle potoka, který pramení na česko-rakouské hranici. "Doufáme, že stránky zpopularizují náš region a budou znamenat větší zájem turistů," sdělil Jiří Musil, starosta jedné z členských obcí - Hnanic. Obce platí za vedení internetových stránek více než sedm tisíc korun měsíčně, informace se obměňují denně. Projektu pomohla i finanční injekce z vinařského fondu.
Do soutěže Objev roku se nemohly obce samy přihlásit, tipy na zajímavé webové odkazy dávali redaktoři týdeníku ministerstva vnitra Veřejná správa, kteří průběžně sledují internetové stránky měst a obcí. Návrhy mohou posílat i čtenáři týdeníku. Porota hodnotí hlavně rozsah informací, aktuálnost, originalita zpracování a využití odkazových slov.
Do užšího výběru se v kategorii svazků obcí dostalo i Mikulovsko, které zaujalo mapkou na úvodní stránce a širokou nabídkou tipů na výlety, ubytování či stravování. Kandidátem na vítěze byla také obec Cetkovice z Blanenska, a to s ohledem na moderní a přehledné internetové stránky.
Autoři:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Představitelé G20 oddálili regulaci kryptoměn. Chtějí dostatek dat

Ilustrační snímek

Na summitu skupiny dvaceti ekonomicky nejsilnějších států se mimo jiné řešily i kryptoměny. Na konkrétní regulaci se...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

Messenger Telegram

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

Najdete na iDNES.cz