Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vinton Cerf: Kde se vzal internet a kam směřuje

aktualizováno 
Jeden ze zakladatelů internetu a technologický vizionář Vinton Cerf popisuje své postřehy k dnešnímu webu a odhaduje, kam se vývoj v budoucnu vydá. Jeden z čelních představitelů společnosti Google věří, že na internetu přibude lokalizovaného obsahu, a předpovídá meziplanetární web.

Vinton Cerf, přezdívaný “otec internetu“

V roce 2006 by si většina lidí ve vyspělém světě jen těžko dokázala představit život bez internetu. Nikdy předtím se žádná technologie nestala tak rychle ústřední součástí našich životů. Emaily, vyhledávání, elektronické bankovnictví, komunitní internetové stránky - stovky milionů lidí je používají každý den. Původně byl ale internet svět zcela odlišný. Při jeho návrhu v roce 1973 bylo hlavním cílem Ministerstva obrany USA spojit a sjednotit počítače do jejich výkonného a kontrolního systému. Ale samozřejmě jej pro své účely okamžitě začali využívat i akademici, kteří se na vývoji podíleli.

Za tři roky tři miliardy online

Mnoho lidí zaměňuje pojmy Internet a "Web". Web, tedy stránky, které vidíte, když jste na internetu - je ale jen jedna z mnoha aplikací, které Internet umožňuje. Od komerčního otevření internetu v roce 1989 se podíl světové populace "online" dramaticky zvýšil. Současné odhady hovoří o jedné šestině všech obyvatel světa. Vezmeme-li v potaz tuto rychlost nárůstu, není vyloučeno, že v roce 2010 bude připojeno tři miliardy lidí - to je skoro polovina všech obyvatel Země!

Tento očekávaný nárůst může být způsoben dvěma hlavními faktory. Rychlým rozvojem mobilních technologií a přizpůsobování obsahu pro místní podmínky (lokalizací). Na světě je přibližně dvě a půl miliardy vlastníků mobilních telefonů(mnohem více než vlastníků osobního počítače), a tak je zde ohromná šance pro mobilní internet. Rovněž to obchází problém pevných linek, kterých je v rozvíjejících se zemích dostatek pouze v bohatých oblastech. Podle odhadů Světové banky žijí více jak dvě třetiny obyvatel světa v dosahu sítí mobilních telefonů.

Služby šité na míru (a jazyk)

Na čem ale skutečně záleží, to jsou lokalizované služby a místní obsah. V současnosti je na Středním východě a severu Afriky kolem 22 milionů uživatelů internetu. Poskytujeme nyní služby jako Gmail nebo Google News v arabštině a chystáme další. Jistě, mnoho informací na internetu bude stále v angličtině nebo španělštině. Proto investujeme do překladových nástrojů, které, ač nedokonale (dokonce ani naše ne!), pomohou arabsky mluvícím s využitím takového cizojazyčného obsahu. Nejlepším způsobem, jak udělat internet použitelnější v dané oblasti, je vytvořit více služeb komunikujících místím jazykem. Doufáme, že naši arabsky mluvící kolegové na toto odpovědí přispíváním v arabštině.

Komu patří internet?

Slyšel jsem lidi tvrdit, že internet kontrolují Spojené státy americké, a že je to další ze způsobů, jak zvýšit svoji důležitost a upevnit hegemonii anglického jazyka. Velký rozmach místních služeb v místních jazycích provozovaných místními poskytovateli internetu (ISP - Internet Service Provider) naznačují opak. Opravdu, i samotné jádro internetové technologické architektury je decentralizované, spravované na lokální úrovni různě po světě. Je pravda, že mnoho známých domén prvního řádu (.com, .org, .net) jsou spravovány v USA. Ale národní domény nejvyššího řádu, jako jsou .uk, .eg a .mx jsou spravovány místními internetovými organizacemi. Druhá největší doména prvního řádu je .de, s deseti miliony registrovaných. Všechny registrace prohlíží (ne ovládá) ICANN, suverénní koordinační orgán, který zajišťuje odpovídající zapojení všech zemí.


Devadesát devět procent internetové infrastruktury kontrolují soukromí vlastníci a organizace, a koneckonců právě lokální (lokalizovaný) obsah bývá pro uživatele nejzajímavější. A tak každá organizace, americká nebo jiná, má zájem na poskytování služeb v mnoha jazycích, pokud chce co nejlépe využít možností internetem nabízených.

Rychlost, kterou se internet rozvíjí, ukazuje, že nás čekají skutečně vzrušující časy během příštího desetiletí. Můj osobní názor je, že budoucnost leží v zařízeních a programech, které budou využívat možnosti být "nonstop on-line". Domácnost, automobil i kancelář se všemi jejich zařízeními budou na připojeny k síti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a rozšíří tak naše digitální životy.


Domovská stránka Měsíce a Marsu?

Další oblast, ohledně které jsem udělal několik předpovědí, je "meziplanetární internet" ("Interplanetary Internet"). Ten se pomalu stává realitou. Očekávám, že příští výprava na Mars už by měla používat první verzi meziplanetárního internetového protokolu, což zlepší naše schopnosti přenášet data mezi těmito planetami.

Jedna věc je jistá: uživatelé internetu a poskytovatelé služeb neustále vynalézají nové a tvořivé způsoby, jak využít informačního oceánu, který se na internetu převaluje. Ať už na této planetě, nebo na jiné.

Překlad z anglického originálu. Pan Cerf přijede do Prahy příští týden a Technet s ním má domluvený exkluzivní rozhovor. Pokud máte nějaké zajímavé otázky na "Otce internetu", napište nám je.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz