Vir Wallon přidá ikonky do Internet Exploreru a maže WM Player

  • 85
Další počítačový vir se snaží využít již záplatovaný nedostatek jednoho z produktů společnosti Microsoft. Využitím této slabiny se Wallon může stáhnout do počítače aniž by o tom uživatel věděl.
Prostřednictvím elektronické pošty se začal uprostřed týdne šířit nový vir Wallon. Ohnisko infekce se podle společnosti TrendMicro nachází v Německu a nákaza se šíří i v zemích střední a východní Evropy.

Samotná zpráva vir neobsahuje, ten se nachází na internetu. Do počítače se pak stáhne prostřednictvím odkazu, který se ve zprávě nachází. Při stažení využívá již záplatovanou chybu v MS Outlook Express, která umožní stáhnout soubor bez vědomí uživatele.

Avšak i záplatovaný systém stažení viru nezabrání, pokud není uživatel dostatečně pozorný. V případě, že klikne na odkaz uvedený v e-mailu a následně potvrdí stažení závadného obsahu, vir se do jeho systému stejně dostane.

Wallon se při stažení ukládá do adresáře, kde se nachází instalace programu Windows Media Player (WMP). Vzhledem k tomu, že se vir ukládá pod názvem wmplayer.exe, přemaže přehrávač WMP, který se jmenuje stejně.

To způsobí, že při pokusu o přehrání jakéhokoliv souboru, který se spouští prostřednictvím WMP, dojde k aktivaci viru, který se tak může dále šířit.

Jak vir poznáte?

E-mailová zpráva, která obsahuje odkaz na stažení viru, falšuje jméno odesílatele. K tomu využívá adresy, které získá na již napadeném počítači.

S předmětem zprávy si autoři viru nedali příliš práce, protože obsahuje pouze "RE:".

V samotném těle zprávy lze pak najít pouze link, který se skládá z adresy http://drs.yahoo.com/ (zde je doména uživatele) a celé to končí / NEWS . Takže ve výsledku může odkaz vypadat například takto:

http://drs.yahoo.com/technet.cz / NEWS. To má vyvolat představu, že si uživatel otevře stránku ze serveru Yahoo.

Co vir dále provádí

Kliknutím na zmíněný odkaz se otevře internetová stránka, z níž může být uživatel přesměrován na další stránky, dokud se nedostane na stránku s virem.

Vir při aktivaci posbírá v napadeném počítači e-mailové adresy a odešle je na jednu adresu na internetu. Pravidelně se také pokusí spustit skript, který je umístěn na stránce pixpox.com.

To, že je počítač zavirován tímto virem, pozná uživatel podle toho, že se mu v nástrojové liště Internet Exploreru (IE) objeví pět nových ikonek. Ty při stisku otevřou stránku http:/ /www.google.com.super-fast-search.apsua.com. Zároveň je automaticky přenastavena adresa pro vyhledávač na http:/ /www.google.com.super-fast-search.apsua.com/search.htm a také domovská stránka http:/ /www.google.com.super-fast-search.apsua.com/fast-find.htm.

Z těchto stránek se stáhne soubor Alpha.exe, který je uložen do kořenového adresáře c:.

 

Pokud tedy na základě předchozích indicií získáte podezření, že vám přišel některý z těchto virů, bez váhání jej smažte. Bez aktuální virové databáze ve vašem antivirovém programu a záplatovaného systému se i při vší opatrnosti však již neobejdete.

Jak se bránit? Přečtěte si náš článek Deset pravidel pro účinnou antivirovou ochranu.