Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový virus je schovaný přímo v pevných discích. Pomůže jen rozbití

  12:58
Společnost Kaspersky objevila, že na firmware pevných disků většiny výrobců útočí virus, který umožní sledovat dění na počítači. Běžnými prostředky se jej přitom nelze zbavit. Firma naznačuje, že za ním stojí vládní úřady, patrně nechvalně proslulá špionážní agentura NSA.

Cíle skupiny označované jako Equation Group, která stojí i za novým virem | foto: Kaspersky

Společnosti Kaspersky přinesla rozsáhlou zprávu o skupině, která šířila virus (pdf od 10. kapitoly, anglicky), který je specifický svým chováním. Dokáže totiž napadnout firmware, tedy software, který ovládá pevný disk (HDD) a je jeho součástí. Jestliže se dostane do počítače má za úkol přeprogramovat firmware HDD, doplnit ho o vlastní kód a umožnit vytvoření skrytých sektorů na tomto disku.

Podle firmy je to možné pouze tak, že tvůrce viru měl tento firmware k dispozici. Buď jej v případě vládní agentury získal přímo od výrobce, nebo se k němu dostal pokoutným způsobem, třeba prostřednictvím napadení systémů výrobců disků a/nebo jejich zaměstnanců.

Firma Western Digital  oslovená agenturou Reuters přitom takovou spolupráci odmítla. „Neposkytujeme zdrojové kódy vládním agenturám,“ uvedl mluvčí společnosti Steve Shattuck. Mluvčí firmy Seagate Clive Over zase tvrdí, že přijali bezpečnostní opatření, která mají zabránit manipulaci s kódem a jeho reverznímu inženýrství, tady zpětnému odkrytí kódu. I tak se může vládní agentura ke kódu dostat, pokud třeba simuluje softwarové vývojáře nebo jej získá v rámci bezpečnostní prověrky kódu.

Virus se přitom nevyhýbá žádnému z velkých výrobců hardwaru. Kaspersky tak odhalil u tohoto závadného softwaru záznamy o discích firem Corsair, Hitachi, IBM, Micron, Samsung Electronics, OCZ, Seagate Technology, Toshiba, Western Digital Technologies a dalších.

Takto ukrytý virus je odolný proti všem běžně využívaným bezpečnostním programům. I když si uživatel disk zformátuje a přeinstaluje, stále v něm zůstává a může si vytvářet skryté oddíly, kam nahrává zachycené údaje. Vedle toho může na počítač instalovat další závadné programy, které mohou sloužit k zachytávání komunikace a dalších aktivit na počítači. V podstatě jedinou jistou cestou, jak se jej zbavit, je disk přestat používat a případně jej zničit. Zda pomůže přepsání firmwaru, není jisté.

Inženýři z firmy Kaspersky však uvádějí, že reálně narazili jen na velice málo takto napadených disků, z čehož odvozují, že si tento virus útočníci nechávají jen pro velice důležité cíle.

Za vším hledej NSA

I když Kaspersky konkrétně neuvádí, kdo za virem stojí, ve své zprávě naznačuje, že virus má podobné vlastnosti jako americko-izraelský virus Stuxnet, který byl podle dostupných informací vyvinout  americkými tajnými službami za účelem sabotáže íránského nukleárního programu (více v článku o viru, který napadl i vesmírnou stanici ISS).

Podle Kaspersky za novým virem stojí skupina, kterou označuje jako Equation Group. Ta má operovat minimálně od roku 2001, ale její stopy mohou vést až do poloviny devadesátých let minulého století. Její operace směřují především do oblastí, jako jsou Írán, Rusko, Pákistán, Afghánistán, Indie, Čína, ale nevyhýbají se ani evropským státům, jako je například Británie.

Jak funguje Regin

Složitost viru Regin ve schématu firmy Symantec ukazuje jeho pětistupňovou strukturu.

Regin je vícestupňový virus, kde je každý stupeň s výjimkou prvního skrytý a zašifrovaný. Spuštěním první vrstvy se nastartuje řetězec dešifrování a nahrávání každé další fáze v rámci pěti etap. Každý jednotlivý stupeň přitom poskytuje jen velmi málo informací o kompletním balíčku. Přitom jen získáním obsahu všech pěti fází je podmíněna analýza, která umožní pochopit celou hrozbu.

Skupina používá různé prostředky k šíření dalších špionážních prográmků, jako je mezi počítačovými útočníky oblíbené napadení webových stránek, šíření zavirovaných USB pamětí a optických disků.

Stojí za mnohými typy sofistikovaných škodlivých prográmků, jako je například Regin, který vyvolal údiv svou komplexností. Stejně jako tyto viry si i novinka vybírá své oběti a zpravidla se nenahraje do systémů, které nejsou v oblasti zájmu jejího tvůrce.

I proto padá podezření na americkou špionážní agenturu NSA. Agentuře Reuters se pro tento předpoklad dokonce podařilo nepřímé důkazy. Bývalý zaměstnanec NSA, jehož identita samozřejmě nebyla zveřejněna, agentuře sdělil, že analýza společnosti Kaspersky je správná a že si lidé ve zpravodajské agentuře cení tento sledovací program stejně vysoko jako Stuxnet. Další bývalý zpravodajský operativec pro agenturu také tvrdil, že techniku ukrývání spywaru v pevných discích vyvinula právě NSA. Mluvčí NSA tyto informace nijak nekomentovala.

NSA

National Security Agency (Národní bezpečnostní agentura), známá jako NSA, vznikla roku 1952. Jejím úkolem původně bylo získávání údajů cizích rozvědek a kontrarozvědek, kryptoanalýza a ochrana komunikace americké administrativy. Postupem času se její činnost nebývale rozrostla, pokrývá dokonce i mořské dno, kde NSA sleduje pohyby ponorek. Datové centrum NSA v Camp Williams údajně disponuje datovým centrem jednoho jotabajtu (kvadrilion bajtů). Denně NSA údajně sbírá 200 milionů krátkých textových zpráv a skoro dvě miliardy e-mailů. Sídlí ve Fort Meade, zaměstnává 30 až 40 tisíc lidí, jejím ředitelem je admirál Michael S. Rodgers. V loňském roce NSA hospodařila s rozpočtem 10,3 miliardy dolarů.

V posledních letech bylo o NSA poměrně hodně slyšet kvůli Edwardu Snowdenovi, který vynesl řadu informací o způsobech práce agentury.

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo...

První informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června 2013. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se v Rusku, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Američtí zákonodárci podpořili v květnu 2014 zákon, který by měl sledování omezit tím, že odřízne NSA od části čerpaných peněz z rozpočtu. Proti sledování se již dříve ohradily i softwarové firmy, které si stěžují na poškození jejich podnikání v zahraničí.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 38 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...