Viry pro platformu Microsoft slaví 20 let

Počítačové viry pro platformu Microsoft slaví 20. narozeniny. Úplně první vir, který se jmenoval Brain (Mozek), se objevil v prvních týdnech roku 1986. Na svých webových stránkách o tom píše BBC. V současnosti je virů přes 150 tisíc a řada z nich je velmi propracovaná.

Ačkoli se Brain stal slavným, protože byl první svého druhu, příliš se nerozšířil. Přenášen mohl být jen pomocí disket, které si uživatelé předávali mezi sebou.

Původ prvního viru pro MS-DOS se zatím nepodařilo beze zbytku osvětlit. Má se za to, že jej vyvinula jedna pákistánská softwarová firma, jež tím chtěla chránit programy, které vytvářela a prodávala. Virus se objevil v lednu 1986, avšak napsán mohl být již o něco dříve, neboť jeho rozšíření potřebovalo určitý čas.

Více o viru Brain zde

Historie virů je však mnohem starší, když se uživatelé mohli setkat s prvními podobnými programy na začátku 60. let. Ale již v roce 1949 popsal matematik John von Neuman program, který se sám replikoval.

Hledání prvního viru

Avšak až v šedesátých letech se objevit software, který by se jako virus dal označit. V této době totiž skupina programátorů vytvořila hru, která se jmenovala Core Wars. Ta se reprodukovala při každém spuštění a zabírala paměť na počítačích dalších hráčů. Tvůrci této hry/viru se nakonec stali i prvními, kdo přinesl „antivirový“ program. Ten měl název Reeper a sloužil k tomu, aby kopie Core Wars odstranil.

Do roku 1983 o Core Wars v podstatě nikdo nevěděl. Tehdy jeden z programátorů oznámil, že program Core Wars existuje, a následně jej popsal v prestižním vědeckém časopisu. Rok 1983 je pak všeobecně považován za začátek éry počítačových virů. Je to dáno také tím, že se začalo rozšiřování operačního systému MS-DOS společnosti Microsoft.

Patrně první vir, který se začal veřejně šířit, však vznikl již v roce 1981. Jednalo se o program s názvem ELK Cloner, který se distribuoval prostřednictvím disket na systémech Appe II. Tyto diskety přitom obsahovaly samotný operační systém.

Dne 3. listopadu 1983 byl vytvořen počítačový virus, který měl sloužit k prezentaci na semináři o počítačové bezpečnosti, jenž se konal o 7 dní později. Vir byl testován zhruba osm hodin na počítači VAX 11/750, který běžel na OS Unix. Později vyšla studie Computer Viruses – Theory and Experiments (Počítačové viry – teorie a eperimenty), kde byl vývoj a působení tohoto viru dokumentovány. Na tomto semináři byl poprvé použit výraz vir, který přenesl do počítačové mluvy Len Adleman. Zmíněný dokument a vir vytvořil Fred Cohen.

,