Viry řady Beagle přebírají technologii antispamových ochran

  • 17
Boj mezi programátory virů a společnostmi, které se uživatele snaží před počítačovou havětí chránit, nabírá na obrátkách. Vždy, když se antivirový program naučí potírat nové triky těchto nebezpečných programů, objeví se nové.
Boj mezi výrobci antivirových programů a tvůrci virů je podobný jako boj výrobců trezorů a kasařů. Vždy, když je vymyšlen bezpečnější trezor, objeví se po čase nový způsob, jak jej překonat, a výrobce si tak musí vymyslet nový způsob zabezpečení. Podobně to vypadá, když producenti virů vytvoří nový způsob, jak překonat antivirovou ochranu, musí na něj začít firmy reagovat.

Pokud tento vývoj zjednodušíme, zjistíme, že nejdříve byly viry regulérní spustitelné soubory, které se záhy naučily antiviry rozeznávat. Dalším krokem bylo uložení virů do komprimovaných souborů. I na to se naučily antivirové programy reagovat, když dokázaly takový zkomprimovaný obsah přečíst. Jedním z posledních triků pak je zaheslování komprimovaných souborů. Heslo pro jejich rozbalení je pak v textu e-mailu. Že se zdá až nemožné, aby si takový vir někdo spustil? Omyl.

Ale i tento druh ochrany zavirovaných zpráv před antiviry již dokáže většina bezpečnostních programů překonat. Prostě si heslo nechá automaticky vyhledat v samotné zprávě a pak jej použije při skenování obsahu zabalené přílohy.

Technologie proti spamu zneužitá v zavirovaných zprávách

Když jsme pře nedávnem psali o viru Beagle, který je ukryt v zaheslované komprimované příloze e-mailu, nemohli jsme tušit, že výrobci virů pokročí ještě dál. Nové verze viru Beagle využívají pro oklamání antivirových produktů technologie, která byla původě vyvinuta pro boj se spamem.

Jedná se tzv. captchu. Je to zpravidla obrázek, který ukrývá heslo či přístupový kód. Původně se tato technologie objevila u na webmailových serverech, kde měla zabránit automatickým systémům vytvářet nové poštovní schránky a rozesílat z nich nevyžádanou poštu. To, že bylo heslo či kód ve formě speciálního obrázku, mělo zabránit jeho strojovému čtení za pomocí rozpoznávacích rutin, jaké se využívají například při rozpoznávání naskenovaného textu.

Příklad přístupového kódu, ketrý je ukrytý v tzv. captche 

A právě takové captchy nyní můžeme nalézt v nových variantách viru Beagle. Poprvé se objevila ve verzi Beagle.M, ale naleznete jej i v době psaní tohoto článku aktuálním Beagle.P. Zavirovaná zpráva se přitom vždy tváří, že je zaslána z IT oddělení a informuje o určitém problému. Následně žádá uživatele, aby za pomoci hesla získaného z captchy přiložený zabalený soubor s virem rozbalil a spustil. Varovat by uživatele mělo nejen celé vyznění zprávy a žádost, aby si sám provedl úpravy, ale především zmíněná captcha.

Co s tím?

Právě potřeba žádat uživatele o zadání hesla a přítomnost captchy může být jedou z cest, jak se s tímto a podobnými viry vypořádat. Bude k tomu ale potřeba součinnost antivirových nástrojů a antispamových aplikací.