Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Víte, jak zjistit, co skrývá váš počítač?

aktualizováno 
Jaký druh paměti mám přikoupit? Zvládne moje PC moderní počítačovou hru? To je jen nástin otázek, které řadu uživatelů nutí otevřít počítačovu skříň a podívat na vybavení. Většinu potřebných informací přitom přinese některý ze specializovaných programů.

Vnitřnosti PC odhalí i speciální program | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Přesná identifikace hardwaru pohánějícího počítač je pro všechny počítačové nadšence velmi důležitá. Jen tak mohou najít ke všem komponentám ty nejaktuálnější a nejvýkonnější ovladače nebo posoudit výkon svého stroje.

Diagnostické programy tedy pomohou jak při přetaktovávání a ladění výkonu počítače, tak i při testování jeho výkonu. Nabídka programů na přesné rozpoznání součástí počítače je poměrně bohatá a řada z nich je dostupná zdarma. Například užitečná aplikace HWiNFO32 se stala freewarem teprve tento týden.

HWiNFO32

Začněme dnešní přehled právě programem HWiNFO32, který se s nejnovější verzí stal bezplatně dostupným. Aplikace analyzuje počítač a ve stromové struktuře vypíše podrobné informace o obsaženém hardwaru.

Rozpoznán je samozřejmě procesor, dále moduly operační paměti, základní deska, čipová sada, grafická karta, pevné disky, DVD mechaniky a další součásti počítače. Získané informace o počítači můžete exportovat ve formátech textových dokumentů nebo třeba HTML stránek. Další funkce nabízejí otestování výkonu procesoru a rychlosti operační paměti a pevných disků, včetně srovnání dosažených výsledků s referenčními údaji obsaženými v programu. U počítačů vybavených teplotními senzory zobrazuje HWiNFO naměřené hodnoty.

Program HWiNFO je pravidelně aktualizován, poradí si tedy i s diagnostikou nejmodernějších procesorů, čipových sad i grafických karet předních výrobců hardwaru.

HWiNFO32 2.20 stahujte¨za Slunečnice zde. (1,9 MB, freeware)

HW INFO32

SiSoftware Sandra Lite

Sandra je sice primárně komerční aplikace, v omezené verzi je ovšem možné používat ji i zdarma. Bezplatně dostupná verze Lite běžnému domácímu uživateli jistě postačí.

Sandra umí přesně diagnostikovat hardwarové vybavení počítače (typ základní desky, čipovou sadu, procesor, paměti, grafickou kartu, pevné disky atd.) i verze základní softwarové výbavy (veze Windows, DirectX, OpenGL…). Pro ladiče počítačů je připravena série testů, které otestují výkon procesoru, operační paměti, pevných disků, DVD mechanik a dalších základních součástí počítače. Výsledky jsou velmi přehledně zobrazeny v porovnání s referenčními hodnotami standardních komponent.

Placené verze Aplikace Sandra nabízejí desítky dalších modulů, především další způsoby testování výkonu počítače a jeho jednotlivých součástí. Díky pravidelným aktualizacím si Sandra poradí i s nejmodernějším hardwarem.

SiSoftware Sandra 2008 14.24 Lite stahujte ze Slunečnice zde. (15,3 MB, shareware)

SiSoftware Sandra

Fresh Diagnose

Populárním freeware nástrojem na analýzu hardwarového a softwarového vybavení počítače je také Fresh Diagnose. Program spolehlivě určí typ základní desky, procesoru, pamětí, grafické karty, síťových adaptérů, tiskárny a dalších zařízení v počítači.

Podobně jako předchozí diagnostické aplikace nabízí i Fresh Diagnose testy výkonu procesoru, pevného disku, grafického adaptéru či DVD mechaniky. Fresh Diagnose sleduje počítač také v reálném čase a zobrazuje například aktuální využití operační paměti nebo stav nabití baterie notebooku.

Fresh Diagnose 7.86 stahujte ze Slunečnice zde. (1,8 MB, freeware)

FreshDiagnose

SIW

Název aplikace SIW znamená System Information for Windows, jedná se tedy o diagnostickou aplikaci, rozpoznávající softwarovou i hardwarovou výbavu počítače.

Vedle identifikace základních komponent (procesor, paměti, základní deska, disky, síťové adaptéry atd.) rozpozná SIW také verzi operačního systému, základní instalovaný software a jeho licence, DLL knihovny nebo kodeky pro zpracování obrazu a zvuku v počítači.

Ze získaných informací lze vytvářet přehledné výpisy v různých formátech. Sledování počítače v reálném čase ukazuje například vytížení procesoru, operační paměti nebo síťového připojení. Mezi speciální funkce patří například i zobrazení hesel skrytých pod hvězdičkami v různých formulářích.

SIW 2008-07-15 stahujte za Slunečnice zde. (4,1 MB, freeware)

System Info

CPU-Z

Diagnostický program CPU-Z slouží k detailní identifikaci procesoru, základní desky a modulů operační paměti počítače. Primární zaměření na rozpoznání detailních vlastností procesoru předurčuje program CPU-Z především pro využití při přetaktovávání procesorů a operačních pamětí. Zjištěné informace lze exportovat do HTML souboru.

CPU-Z 1.46 stahujte ze Slunečnice zde. (0,5 MB, freeware)

CPU-Z

Belarc Advisor

Nedávno aktualizovaný diagnostický nástroj Belarc Advisor pracuje trochu jinak než výše představené programy. Po spuštění analyzuje Belarc Advisor počítač, vytvoří o něm souhrnnou zprávu ve formátu HTML a zobrazí ji v internetovém prohlížeči.

Analyzovány jsou všechny důležité části počítače, tedy především procesor, čipová sada, základní deska, moduly operační paměti, pevné disky, DVD mechaniky, síťové a grafické adaptéry atd. Vygenerován je také přehled instalovaného softwaru, který obsahuje především kompletní seznam instalovaných aktualizací operačního systému Windows a licencí používaného softwaru.

Belarc Advisor 7.2x stahujte ze Slunečnice zde. (1,5 MB, freeware)

Belarz Advisor

Existují ještě další zdarma dostupné diagnostické nástroje, které ovšem nejsou příliš často aktualizovány nebo se již dále nevyvíjí. Patří mezi ně například EVEREST Home Edition, SysJewel nebo BenchMarX. Pro počítače s moderním hardwarem již nejsou příliš použitelné, u starších sestav mohou ale ještě dobře posloužit.

Autor:Nejčtenější

Otázka dne: Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů?

Dítě vydrží v děloze několik týdnů hlavou dolů. Vy to ovšem doma nezkoušejte,...

Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů, tedy v poloze, která u dospělého vede spolehlivě ke smrti? To je téma...

V USA skončila svoboda internetu. Operátoři ho mohou zpomalovat

Protesty na podporu Net Neutrality (Los Angeles)

Federální komise pro komunikaci zrušila ochranu svobody internetového připojení, tzv. síťovou neutralitu. Rozhodnutí...Poslední den: vyberte Mobil roku a vyhrajte špičkový smartphone

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

Měla to být revoluce v létání. Před 50 lety poprvé vyjel Concorde z hangáru

První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse.

Letiště Toulouse-Blagnac, pondělí 11.prosince 1967. Veřejnost má poprvé možnost na vlastní oči spatřit Concorde, první...

Čínská letadlová loď bude asi mít elektromagnetický katapult na letadla

Vizualizace nové čínské letadlové lodě Type 002

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva Type 002 bude pravděpodobně vybavena elektromagnetickým katapultem pro...Další z rubriky

Google odstraní aplikace pro prohlížeč Chrome z Windows, OS X i Linuxu

Oznámení o ukončení podpory Chrome Apps.

Uživatelé na jiných platformách než je Chrome OS, se mohou rozloučit s možností využívat v tomto prohlížeči rozšiřující...

Tipy na programy, které prodlouží výdrž Windows 10 na baterie

Ilustrační foto

Jedním z nejdůležitějších prvků notebooků je baterie. Její kapacita určuje, jak dlouho bude dodávat potřebnou energii....

Lepší proces odinstalace programů uchrání systém před problémy

Foto: SXC.hu

Instalujete-li často programy, potom byste měli myslet na to, že systému Windows to moc dobře nedělá. Pokud si však...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz