Víte, kdo čte váš e-mail?

  5:00
Informační technologie jsou úžasná věc a bez elektronické pošty by si většina z nás zřejmě svůj obvyklý den již nedokázala představit. K elektronické komunikaci často využíváme své domácí počítače, ale ještě častěji počítače na svém pracovišti. A zde může nastat vážný problém...

Informační technologie jsou úžasná věc a bez elektronické pošty by si většina z nás zřejmě svůj obvyklý den již nedokázala představit. K elektronické komunikaci často využíváme své domácí počítače, ale ještě častěji počítače na svém pracovišti. A zde může nastat vážný problém. Stále více společností totiž začíná „špehovat“ své zaměstnance – a to nejen prostřednictvím monitoringu telefonních hovorů, ale stále častěji i kontrolou příchozí a odesílané elektronické pošty, případně sledováním jejich aktivit na lokální síti i na internetu.

Většina firemních uživatelů si neuvědomuje či opomíjí fakt, že sledování elektronické komunikace je v podstatě velmi jednoduché a navíc velmi rozšířené. Např. podle průzkumů, které byly provedeny v USA, více než 75 procent největších amerických společností tuto činnost provádí a přibližně čtvrtina z nich za zneužití firemních prostředků své zaměstnance i postihuje. Pokud si myslíte, že se u nás s podobnými problémy nesetkáte – hluboce se mýlíte. Poměrně velká část českých firem již jasně stanovila pro své zaměstnance pravidla pro užívání firemních prostředků a také přísné sankce, které za porušení těchto pravidel hrozí. Pravdou je, že cizí pošta se číst nemá a také zákon na toto pamatuje. Konkrétně je zde možné aplikovat §239 a případně §240 Trestního zákona, který hovoří o úmyslném porušování tajemství přepravovaných zpráv. Na druhou stranu zaměstnavatel může svým zaměstnancům zcela zakázat využívání svěřené techniky k soukromým účelům.

Nejznámější případy sledování uživatelů v České republice pravděpodobně pocházejí z vysokoškolského prostředí. Příkladem jasných pravidel je např. „Směrnice pro využívání výpočetní techniky“ , která upravuje práva a povinnosti uživatelů na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně.

Cituji alespoň to nejzásadnější:

„...Práva a povinnosti uživatelů
Počítačové prostředky univerzity jsou zaměstnancům a studentům univerzity poskytovány k používání ve shodě s jejich úkoly ve výuce, vědě a výzkumu. Všechny osoby jsou povinny důsledně respektovat vlastnická práva k datům uloženým v elektronické podobě. Při přístupu k této formě uložení dat se musí řídit stejnými etickými i zákonnými normami jako při přístupu k objektům a informacím v jiné podobě. Všechny složky počítačových prostředků, tj. i složky nehmotné povahy (zejména programové vybavení a data) jsou majetkem MZLU. Nepřípustnost krádeže a vandalismu (poškození) se pak vztahuje na elektronickou podobu dat a informací stejně jako na vlastní technické prostředky. Především je zakázáno:

...používat počítačovou síť k vedení korespondence, tvorbě a provozování komerční reklamy pro firmy a cizí organizace, v nichž je zaměstnanec nebo student MZLU v pracovně-právním vztahu, nebo pro vlastní podnikatelskou činnost a soukromé aktivity nepodnikatelského charakteru ...

...využívat elektronických prostředků k obtěžování nebo zastrašování jiných uživatelů a provádění politické, náboženské či rasové agitace. Při komunikaci otevřené dalším účastníkům (elektronické diskusní skupiny, přenos) je zakázáno používat vulgární a silně emotivní výrazy...

Postihy:
Osoba, která bude přistižena při porušování této směrnice nebo které bude jiným způsobem toto porušení prokázáno, bude zbavena práva používat počítačové prostředky v rozsahu odpovídajícím stupni porušení stanovených pravidel. Závažné nebo opakované porušení této směrnice bude považováno za hrubé porušení pracovní kázně zaměstnance nebo zneužití práv studenta. V případě zaměstnanců lze z porušení pracovní kázně vyvodit v souladu se zákoníkem práce příslušné pracovně-právní důsledky dle závažnosti porušení, které mohou vést až k rozvázání pracovního poměru. V případě zneužití práv studentem zavede děkan příslušné fakulty disciplinární řízení ...“

Z výše uvedeného je celkem jasné, že veškerý provoz výpočetní techniky je na této univerzitě pečlivě monitorován. Podobná pravidla však platí na většině českých vysokých škol a studentům nezbývá nic jiného, než se s nimi smířit – a nebo je vědomě porušovat. Vždyť je to o svobodě projevu, akademických svobodách a navíc, vždyť zas až tak velký postih nehrozí... V horším postavení jsou zaměstnanci a to nejen vysokých škol. Přísná pravidla platí např. v bezpečnostních složkách nebo uvnitř peněžních ústavů. Tam je monitoring činnosti uživatelů mnohdy doveden až na samotnou mez únosnosti. Na druhou stranu pravdou je, že v rámci těchto organizací mají často řadoví uživatelé omezen přístup ke zdrojům, jako je internet, a pokud již elektronickou poštu mají, tak je pouze lokální – tj. v rámci dané organizace, případně mají umožněn pouze příjem elektronické pošty.

Chraňte si své soukromí!
Když už máte v zaměstnání přístup k elektronické poště a internetu, chraňte maximálně své soukromí. Pamatujte – to, že je vaše schránka elektronické pošty chráněna heslem, ještě neznamená, že jste jediní, kdo k ní má přístup. Uvědomte si, že pokud píšete zprávu na firemním počítači a tuto zprávu odesíláte prostřednictvím firemní LAN, existuje o této transakci pravděpodobně záznam na firemním serveru a také obsah těchto zpráv může být monitorován a případně i archivován. Proto není příliš dobré z firemního počítače rozesílat soukromé či jinak citlivé zprávy, které by mohly být v konečném důsledku důvodem k rozvázání vašeho pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Pokud vás na tomto místě napadá, že můžete své zprávy šifrovat – raději to nedělejte. K již tak nepříjemným obviněním by se mohlo přidat další – např. ze zneužívání informací v obchodním styku či průmyslové špionáže! Pokud naléhavě potřebujete odeslat soukromou zprávu z firemního počítače, zvolte pro její odeslání raději některý z veřejných webových klientů elektronické pošty. Tuto komunikaci lze sice také monitorovat, ale je to složitější. Zejména rozesílání zpráv elektronické pošty obsahujících explicitně laděné texty či fotografií není zrovna to nejlepší – do potíží může totiž dostat nejen vás, ale i příjemce takové zprávy – a následky mohou být velmi nepříjemné.

Témata: software
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 33 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...