Víte kdy začne digitální televize vysílat naostro? Dříve než čekáte

  • 28
Šest měsíců dal Český telekomunikační úřad čas České televizi na to, aby zahájila řádné pozemní digitální vysílání prostřednictvím technologie DVB-T. K dispozici bude mít část multiplexu A Českých radiokomunikací pro své dva programy.
Česká televize by měla během půl roku zahájit řádné digitální vysílání pozemské televize. Český telekomunikační úřad na konci minulého měsíce vydal dokument, jímž vyhradil na základě žádosti České televize z listopadu 2004 kmitočty sítě A pro vysílání dvou programů České televize. Vysílání je třeba zahájit během šesti měsíců od vydání rozhodnutí.

"Česká televize má zájem digitální vysílání v této době zahájit. V současné době probíhají v televizi jednání týkající se možnosti obsazení přiděleného multiplexu programovou nabídkou a zároveň komunikujeme s Českými radiokomunikacemi o technickém zajištění přenosu," uvedl ředitel techniky České televize Rudolf Pop.

Do multiplexu A by měly být ve smyslu povolení zařazeny kanály ČT1, ČT2 a má být umožněno rozdělení vysílací sítě pro zajištění regionálního vysílání.

"Jsme si vědomi, že ochota uživatelů přecházet na digitální vysílání bude záviset v první řadě na počtu nabízených programů a máme zájem, aby jich bylo co nejvíce," uvedl Pop s tím, že otázka celkového obsazení multiplexu by měla být vyřešena během dalšího jednání. Není jisté, zda bude případné volné místo v multiplexu nabídnuto také konkurenčním televizím.

Výhody DVB-T

  • jednoduchost (příjem bez satelitní paraboly a kabelové přípojky)
  • výborná kvalita obrazu a zvuku v místech s horším signálem (zcela bez odrazů)
  • možnost mobilního příjmu v dopravních prostředcích
  • ekologické a ekonomické vysílání (čtyři až šest digitálních programů místo jediného analogového, podstatně nižší výkony)
  • využití existující infrastruktury (vysílací věže, antény)
  • příjem na přídavný set-top box ke stávajícímu televizoru a možnost interaktivity
  • spolu s vysíláním TV a rozhlasových pořadů lze vysílat také datové služby

 

V době spuštění služby nebude digitální vysílání dostupné na území celé republiky. Pokryto by mělo být vedle Prahy postupně Brno a Ostrava, o dalších lokalitách, v kterých bude při startu multiplexu A digitální televize také dostupná, se nyní jedná.

"Je to otázka technických možností Českých radiokomunikací a také ceny, televize bude muset platit jak za dosavadní analogový, tak nově i digitální přenos," uvedl Pop. Rozšiřování tak bude postupné, přičemž by do poloviny roku 2007, do kterého je rozsah sítě A pro programy ČT vymezen, mohly být základě využitelných kmitočtů pokryty oblasti, v nichž žije sedmdesát procent obyvatelstva České republiky.

Digitální vysílací síť DVB-T ČRa "A" — možné pokrytí území signálem na základě využitelných kmitočtů, zdroj: ČTÚ  

Digitální vysílací síť DVB-T ČRa "A" — možné pokrytí území signálem na základě využitelných kmitočtů, zdroj: ČTÚ

Spuštění celoplošného vysílání multiplexu A bude znamenat i ukončení pilotního projektu DVB-T vysílání Českých radiokomunikací, kde jsou z digitálních vysílačů Praha-město a Praha-Cukrák šířeny programy ČT 1, ČT 2, TV NOVA, Prima TV a Óčko.

Budoucnost DVB-T v Česku

Konec současného analogového TV vysílání se však v Česku patrně „stihne“ až v posledním možném termínu, který umožňují současné dohody s Evropskou unií, tady v roce 2013. V té době by již měl signál digitální televize pokrývat drtivou většinu obyvatelstva.

Přechod na plnohodnotné digitální vysílání nyní nejvíce zdržují poslanci, kteří se již na několikátý pokus nemohou dohodnout na znění novely vysílacího zákona, který byl součástí Zákona o elektronických komunikacích. Ta by měla umožnit licencování televizních stanic, které budou moci vysílat digitálně v některém z multiplexů.