Vítejte v roce 2020

  11:51
Jste v práci a po ránu si odskočíte. Když se vrátíte, bliká už na vašem počítači podnikový mail. "Toto je oficiální oznámení zaměstnavatele. Rozbor vaší moči v 8:47 ukázal, že jste v posledních čtyřiadvaceti hodinách zkonzumoval nadměrné množství alkoholu a jeho obsah v krvi dosud přesahuje povolený limit. Jste povinen přihlásit se do podnikového protialkoholního programu. Pokud tak neučiníte, firma je oprávněna vypovědět pracovní smlouvu."

Bohumil Hrabal jednou řekl, že v budoucnosti budeme mít u zadku vrtulku. Předpovědi futurologů nejsou tak smělé, ale nový svět, v němž máme za patnáct let žít, nahání vedle nadějí i trochu husí kůže. Budou o nás vědět všechno. A to tempo!

Jste v práci a po ránu si odskočíte. Když se vrátíte, bliká už na vašem počítači podnikový mail. "Toto je oficiální oznámení zaměstnavatele. Rozbor vaší moči v 8:47 ukázal, že jste v posledních čtyřiadvaceti hodinách zkonzumoval nadměrné množství alkoholu a jeho obsah v krvi dosud přesahuje povolený limit. Jste povinen přihlásit se do podnikového protialkoholního programu. Pokud tak neučiníte, firma je oprávněna vypovědět pracovní smlouvu."

Za pár vteřin další vzkaz. Od policie. Je nepříjemný, stejně jako jeho šroubovaná, úřední čeština. "Váš zaměstnavatel nás na základě své zákonné povinnosti informoval o vašem nadměrném konzumování alkoholu. Vůz registrovaný na vaše jméno byl zachycen kamerovým systémem, jak jede z adresy vašeho trvalého bydliště do místa vašeho zaměstnání dnes v době od 08:03 do 08:26. Protože existuje důvodné podezření, že jste řídil pod vlivem alkoholu, vaše motorové vozidlo bylo znehybněno integrálním satelitním systémem. Kontaktujte policejní služebnu." Ráno, které se nepovedlo.

Ale to nevíte, že ještě není konec. Za chvíli vyskočí další mail. Vzkaz z Kontrolního genetického úřadu Všeobecné zdravotní pojišťovny: "Ve vašem krevním vzorku byly zjištěny vážné genetické poruchy. Tímto vás vyzýváme, abyste se zdržel pohlavních styků až do chvíle, kdy absolvujete genetickou terapii. Neuposlechnutí je trestné."

Zdá se to přestřelené? Kdepak - některé z technologií se už používají, jiné jsou ve vývoji. V příběhu muže, který pil přes míru, byly jen uvedeny pohromadě, aby bylo lépe vidět, jak bude v budoucnu možné šmírovat lidi v jejich osobním životě. Britský futurolog Simon Davis, který tuto situaci vymodeloval, však říká: "Nebude to orwellovský svět Velkého bratra. Naše soukromí bude narušováno ‚pro naše vlastní dobro'."

Co kdy lidé vynalezli

kolo 6500 př. n. l.

počitadlo 190 n. l.

margarín 1869

kancelářská svorka 1900

mražené jídlo 1924

kompaktní disk 1972

A tak lze podle něj klidně očekávat, že když budete mít v roce 2020 třeba nadváhu, pocítíte to u pokladny v supermarketu. Obchod vám podle závazných nařízení vlády odmítne prodat například bůček. A možná vám dovolí koupit si jen deset cigaret denně...

Začněte se těšit do práce

Muž z roku 2020, který byl vyšetřen přímo na záchodě, aniž si to přál, chodí jinak do práce rád. Dokonce velmi rád. Nemusí tam totiž chodit často, protože zhruba polovinu času pracuje doma.

Firma si to vysloveně přeje. Má za to nižší daně. A dělají to tak všichni. Muž, říkejme mu třeba Jan Novák, nemůže pochopit, že se to nezavedlo dřív: vždyť už v roce 2005 Evropané věděli, že polovinu zplodin vyšlou do vzduchu při cestě do práce a zpět.

Přitom už tehdy lidé tušili, jak bude budoucnost vypadat. Novák si vzpomíná, jak ve škole četl studii ekonoma Jeremy Rifkina, který v roce 1999 napsal, že firmy budou za dvacet let menší a specializované. A že budou sídlit v menších, útulných budovách, takže monstrózním krabicím ze skla a oceli odzvoní. Celkem mu to vyšlo.

Nejvíc se Novákovi líbí, že o něj firma opravdu pečuje. Nejsou totiž lidi. Před několika týdny si přečetl v novinách (Novák byl totiž velmi konzervativní člověk), že v Evropě a Japonsku se nedostává 110 milionů pracovníků.

A tak se nemusí bát o místo, jak si to pamatoval u svého dědečka. Když se ještě před pár lety strachoval, uklidnil ho na podnikovém večírku náměstek ředitele: "Ty tady budeš pořád. Copak nevidíš, že zaměstnáváme i důchodce? Bez nich by se firma složila."

Náměstek měl pravdu. Mladí pracují opravdu tvrdě a déle, aby si vydělali. Čtyřicátník Novák už může pracovat méně. Ví, že do penze odejde v sedmdesáti, ale pokud bude mít zájem, zůstane ve firmě na zkrácený úvazek a o to bude mít nižší důchod. Tenhle poněkud složitý systém byl zaveden někdy kolem roku 2015, protože populace byla už neúměrně stará a mladí by důchodce neuživili.

Ostatně důchodci vypadají, že jsou ve skvělé kondici. Politická korektnost, kterou kdysi přivála módní vlna z Ameriky, už dávno vymazala slovo "stáří". Místo toho se teď říká "stříbrný věk".

Příčina smrti: životní styl

Jan Novák si žije dobře. Ví, že nikdo z jeho předků neměl snazší život. Také však ví, že přesně to ho zabíjí. Mačká knoflíky, dotýká se klávesnice, zasouvá karty, sleduje monitory. Nekope, nechodí, nenosí, nezvedá. Žije rychle, dokonce jeho jídlo je rychlé. Komunikace také, a tak může celé dny prosedět na židli. Zatím ho moc nevzrušuje, že průměrný věk, jehož se může dožít, se nebude lišit od generace jeho otce. Je to daň za životní styl.

Nedávno novináři vyhrabali víc než dvacet let starou zprávu zdravotního výboru britského parlamentu, v níž se psalo: "Obezita se stane problémem a cukrovka se stane běžnou chorobou, takže lidé budou muset přivyknout pohledu na lidi po amputaci."

Je to tak, Novák o tom mluvil s přáteli v hospodě. Najednou si uvědomil, že postupem doby takových lidí v ulicích přibývá. Pomyslel si, že takhle nějak to muselo vypadat po nějaké ofenzivě za první světové války. Ale člověk zase našel únikovou cestu. "Škoda, že jsem se nenarodil až teď," politoval se loni viditelně tloustnoucí Novák, když s kolegy debatovali o největší události loňského roku. Tehdy totiž lékaři začali upravovat genetickou výbavu dosud nenarozených dětí, takže si rodiče mohli dopředu určit jejich zdraví i zvláštní schopnosti. Ale bylo to riskantní: už v předchozích letech se něco podobného dělalo tajně a děti se rodily poškozené.

Sám mezi lidmi

Novák si už před týdnem řekl, že bude muset opět zajít k lékaři. Zase už se hlásily deprese. Když koncem devadesátých let Spojené národy zveřejnily studii, že deprese budou kolem roku 2020 druhým hlavním onemocněním po srdečních chorobách, připadalo to tehdy lidem dost přitažené za vlasy. Teď se ukázalo, že předpověď byla pravdivá. Novák v tom lítal také. A nebylo to kvůli potížím, které mu způsobil onen neblahý test moči. Bylo to proto, že žil osamělý život.

O Vánocích byl sám, jen s přítelkyní. Ne že by neměl dost dětí. Ale ty vlastní žily s matkou. Ty nevlastní, o něž se staral, když jejich matka a jeho přítelkyně utekla, a k nimž měl nejbližší vztah, už pracovaly v cizině. Říkal si vždycky, že by také měl zavolat matce. Ale nevěděl, které - zda biologické, nebo té druhé, která ho vlastně vychovala. Většinou to dopadlo tak, že zavolal přátelům. Byli blíž a měl k nim blíž. Novák věděl, že je typickým příkladem společnosti, v níž se mění funkce rodiny. Stává se z ní spíš průchozí dům než pevný svazek.

Z hlediska morálky předchozích staletí to neznělo hezky, ale mělo to svůj význam. Oddělilo se rodičovství faktické a rodičovství genetické. Právě včas. Plodnost mužů klesala (Novák byl výjimkou, a když si dal několik skleniček, chlubil se svou potencí, což mu bylo po vystřízlivění trapné). Bylo totiž mnoho párů, které se musely obrátit na spermatické banky, a také bylo běžnější donošení uměle počatého plodu najatou ženou. Dítě a rodiče už přestávali být spojeni společným genetickým dědictvím.

"Přátelé jsou nyní stejně důležití jako manžel nebo matka," dočetl se Novák a uvědomil si, že je to pravda. Také on žil sám. Domácnost s jedním člověkem byla zcela běžná.

Bylo to pohodlné. Ale také to bolelo. Pocit osamění bušil na dveře takových bytů stále častěji a stal se sociálním problémem.

Svět bude poněkud čínský

Před měsícem zažil Novák zajímavou debatu. Jeden známý nechtěl věřit, že kdysi globalizace byla pro lidi totéž co amerikanizace.

Změny, které mají přijít*

2009 - počítačové "expertní systémy" budou konkurovat právníkům, lékařům a dalším specialistům

2010 - počítačoví "překladatelé" nahradí učitele cizích jazyků a tlumočníky

2012 - budou se běžně prodávat auta s vodíkovým pohonem

2013 - genová terapie dědičných chorob se stane běžnou polovina odpadů všech domácností bude recyklována většinu kosmických lodí vyšlou do vesmíru soukromé firmy

2014 - počítačový přístup k medicínským poznatkům odstartuje "sebeléčení"

2015 - pouze deset procent lidí bude pracovat ve výrobě

2018 - polovina všeho zboží se prodá on-line

2020 - začne éra automatizovaného zemědělství

2025 - rodiče si začnou "vytvářet" první děti upravené geneticky podle vlastního přání

*podle výzkumu americké univerzity George Washingtona

Teď byla spíše asiatizací. Evropa a Amerika byly sice pořád silné, ale svět se začal vyvažovat ve prospěch Asiatů, jichž bylo stále víc. Nikoho to však příliš nevzrušovalo, protože firmy byly většinou nadnárodní a jely si svou vlastní politiku.

Svět kolem Nováka byl tak propojený, že jej ani nezajímal. Čína vypadala na některých místech už jako Evropa a v Evropě to mnohde vypadalo jako v Číně. Nebo v Egyptě. A to byl problém. Novák chápal, že Evropa potřebuje pracovníky, ale na druhé straně mu podvědomě vadilo, že se ve své čtvrti už necítí zrovna doma. Není příjemné, když vás každé ráno budí ve střední Evropě muezzin. Novák měl vnitřní problém: věděl, že by měl nacionalisty odsuzovat, ale na druhé straně si musel přiznat, že občas cítí jako oni. Měl jednu velkou jistotu: nemusel se bát nějaké velké války. To, že v roce 2020 nebude hrozit velký konflikt, předpověděla CIA ve své prognóze s patnáctiletým předstihem. Ukazovalo se, že správně. Ale Nováka to nezajímalo - právě proto, že žádná hrozba nebyla.

A tak žil hlavně svými malými problémy. Jakými? Vzpomeňte si na to, až si jednou v roce 2020 dáte večer o několik piv či sklenic vína více a ráno si v práci odskočíte...

2000: jak to nevyšlo

Jak jsme si v roce 1983 představovali rok 2000? Pokud vás předpovědi pro rok 2020 vyděsily, neberte je vážně. Většinou všechno dopadne jinak. Šéf správní rady IBM kdysi odhadl, že na trhu bude poptávka maximálně po několika desítkách počítačů. V roce 1899 navrhl šéf amerického patentového úřadu Charles Duell zrušení instituce, kterou řídil, protože "všechno, co může být vynalezeno, už vynalezeno bylo". V roce 1983 zveřejnil francouzský časopis Le Point sérii článků o světě roku 2000. Vycházely z prognózy vědeckého týmu, jenž pracoval na popud amerického prezidenta Cartera a jeho nástupce Reagana. Podívejte se, jak vědci trefili vedle.

Administrativa

Psací superstroj zajistí, že nebude třeba opisovat text třikrát nebo desetkrát. S psacím strojem spojený mikropočítač bude současně databankou.

Automobily

Vozy budou velmi nízké, nebudou mít masku chladiče ani vnější ozdoby. Elektronika bude použita v brzdách, v rychlostní skříni a v motoru. Omezí nutnost impulzů dávaných řidičem. Tyto impulzy budou moci být udělovány lidským hlasem. Rádiové telefony budou rozšířeny stejně jako dnes autorádia. Vysílačky povedou auta nejlepší cestou, aby se vyhnula zácpám. Konstruktéři sní o vyloučení pneumatik.

Domácnost

Po roce 1990 budou domky a byty úplně robotizovány, napojeny na ústřední elektronický systém. Součástí bytu budou pracoviště, která umožní konzultovat databanky na celém světě. Absolutní novinkou budou přístroje, jimiž budete moci sami sebe manipulovat. Budete si moci vybrat svoji náladu pro určitý den nebo večer tím, že na sebe necháte působit speciálně připravené obrazy, zvuky a vůně.

Genetika

Lze předpokládat aplikace objevů, které umožní změnit genetický kód, například pohlaví dítěte a jeho charakterové rysy. Na počátku příštího století se počítače budou samy rozmnožovat. Především má nastat éra "kybernetických organismů", biočipů voperovaných lidem, které změní jejich fyzické či intelektuální vlastnosti.

Jídlo

Nejméně polovina potravin dosud ještě neexistuje, a pokud, tak pouze v laboratořích. Naše zvyklosti se změní zavedením technologie přeměny bílkovin. Kromě sóji se budou využívat slunečnice, boby, vojtěška, řepka olejná a občas i tabák. Tyto rostliny budou zpracovány na vlákna a nabudou vzhledu a hutnosti svalu a budou se z nich připravovat saláty, paštiky, přípravky připomínající maso nebo ryby. Zvýší se význam chladničky, zvláště až se domácnosti vybaví mikrovlnnými troubami s dálkovým ovládáním a napojením na chladničku.

Lékařství

V roce 1990 má být problém rakoviny rozřešen a v roce 1994 zvládnut. Rakovinné buňky bude možné uvést do normálního stavu a nebude třeba je ničit. Zvládne se i astma, deprese budou neutralizovány, najde se lék proti obezitě i nemoci z ozáření. Virové a bakteriální nemoci budou překonány v roce 1990. Zubní kazy budou vyléčitelné od roku 1993.

Literatura

Velkou novinkou budou interaktivní romány, to znamená příběhy, do nichž může čtenář zasahovat v dialogu a počítačem může měnit charaktery postav a vytvářet nové děje. Obdobně lze manipulovat i s filmem.

Nákupy

Doma si na obrazovce vybereme, co potřebujeme, zastrčíme paměťový štítek do přístroje, a tak zaplatíme. Dodávkové služby přesto nezničí drobný obchod. Malé potravinářské obchody nicméně ustoupí obchodům typu velkých samoobsluh.

Počasí

V pásmu dvě stě kilometrů se dá předvídat počasí deset dní dopředu.

Počítače

Vyvinou se hlavně přenosné autonomní mikropočítače, které se vejdou do aktovky a zejména do školní brašny. Budou napojeny na informační sítě a různé databanky, přes které bude možné rezervovat jízdenky nebo letenky či konzultovat encyklopedii. Desítky počítačů se napojí na kabel o délce jeden, dva až tři kilometry. Všichni budou mít tytéž informace a stejné údaje.

Povolání

Nejméně polovina zaměstnání z těch, která budou v roce 2000 nejpočetnější, ještě neexistuje nebo je teprve v zárodku. Proto není možné je přesně popsat. Mezi dnešní posty, jež nemají velkou budoucnost, patří střední články řízení a nekvalifikovaní dělníci.

Vlaky

Rychlé vlaky budou konkurovat letadlům. Mohly by dosahovat rychlosti 500 km za hodinu a možná i více.

Škola

Ve školách a na univerzitách se začne vyučovat metodám myšlení a postupů, jak informaci nalézt a využít. Vypukne boj mezi tradičním vyučováním založeným na úryvcích znalostí, jež se učí nazpaměť, a novými způsoby poznávání.

Telefon

Nebude číselník ani sluchátko. Stačí dát hlasem příkaz robotovi, který sám příslušnou osobu zavolá. Některé miniaturní telefony budou tak malé, že se budou moci nosit na zápěstí. Elektronický seznam už nebude mít dnešní formát krabice od bot.

Televize

Bude vysílat 24 hodin denně a sehraje podobnou roli jako dnes rozhlas. Nebude už jen zdrojem zábavy, ale společníkem. Domácnosti si proto pořídí více aparátů.

Tisk

Velká plochá krabice těsně vedle televizoru, s nímž je spojena kabelem, nahradí novinové stánky. Každý si bude moci vyvolat doma svůj oblíbený deník. Psaný tisk však zůstane.

Vesmír

Počátkem století budou zřízeny první lidské kolonie, a to v bodě L5, na polovině cesty mezi Měsícem a Zemí. V roce 2000 budou ve stavu beztíže vyrobeny nové materiály v hodnotě dvou miliard dolarů. Tři hlavní přemožitelé vesmíru budou USA, západní Evropa v čele s Francií a Sovětský svaz.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...